Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Arābu-bizantiešu kari

Bruņota cīņa starp Arābu kalifātu (omeijādu un abasīdu) un Bizantijas impēriju par ietekmi Mazāzijā, Aizkaukāzā un Vidusjūras baseinā VII-X gs. Tā sākās arābu iekarojumu pirmā posma beigās.

668.-669.g., 673.-678.g., 716.-717.g. - arābi ar flotes atbalstu devās karagājienos cauri Mazāzijai uz Konstantinopoli un nesekmīgi to aplenca.

739.gadā bizantiešu armija imperatora Leona III vadībā smagi sakāva arābu karaspēku pie Akroīnas (tagad Karahisāra), pēc kuras arābi atstāja Mazāzijas rieteņu daļu.

VIII gs. otrajā pusē bizantieši gandrīz pilnībā izspieda no visas Mazāzijas.

IX gs. karadarbība notika gandrīz katru vasaru zonā, kurā arābi bija sabūvējuši cietokšņus - to virknes stiepās no Ziemeļsīrijas līdz pat Armēnijai. Iepretim šai arābu nocietinājumu līnijai bizantieši sabūvēja savu.

Tautas sacelšanās kādā no karojošajām valstīm stipri aktivizēja otras valsts armijas aktivitāti. Tā, piemēram, Babeka sacelšanās laikā kalifāta pakļautajā Azerbaidžānā notika bizantiešu armijas karagājieni dziļi arābu valstī. Un otrādi - Fomas Slāva vadītā tautas sacelšanās (dumpinieki pat nodibināja diplomātiskās attiecības ar arābu kalifu) Bizantijā ļāva arābiem iebrukt dziļi Mazāzijā - 838.gadā kalifa Mutasima karaspēks nonāca līdz Amorijai Frīģijā, ieņēma to un sāka gatavoties karagājienam uz Konstantinopoli. Tomēr iekšēju sarežģījumu dēļ kalifātā tam nācās atkāpties.

Sekmīgas sīriešu un ziemeļafrikāņu flotes darbības rezultātā Bizantijai nācās zaudēt Krētu (823.g.), Sicīliju (827.-878.g.) un Maltu (IX gs. vidū), kā arī virkni svarīgu vietu Dienviditālijā.

902.gadā arābi ieņēma pēdējo bizantiešiem piederošo placdarmu Sicīlijā un Regijas pilsētu Dienviditālijas piekrastes Mesīnas jūras šaurumā.

IX gs. beigās un X gs. sākumā arābu pirāti no Krētas pastāvīgi apdraudēja Peloponēsas pussalas piekrasti un Egejas jūras salas. 904.gadā viņi izlaupīja Salonikus.

Tikai abasīdu kalifāta sabrukums XI gs. beidzot ļāva bizantiešiem atkal uz laiku kļūt par noteicējiem Ziemeļsīrijā. Nu tiem pretī stājās seldžuku turki.

Saites:
Arābu kalifāts.
Bizantijas impērija.