Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Australophitecus sediba

Australopiteku grupai piederošs pērtiķis, kas Iespējams, ir viens no iztrūkstošajiem posmiem starp cilvēkveidīgo australopitēku Lūsiju (Australophitecus afarensis) un mūsdienu cilvēkiem jau līdzīgākajiem Homo habilis.

Atraduma vieta. DĀR, 50 km uz ZR no Johanesburgas, Malapas alā.

Atklāšana. Tās uzgāja paleontologu komanda Lī Bergera (Vitvatersrandas universitāte Johanesburgā) vadībā 2008.gadā DĀR.

Apraksts. Tika uzietas divas homin īdu būtnes - vīriešu kārtas pusaudzis 10-13 gadu vecumā un mātīte vecumā virs 30 gadiem. Labāstāvoklī ir būtņu plaukstas kauli (tā ir viena no vislabāk saglabājusies no 2 miljoni gadu senuma), iegurņa kauls, potīte un pēdas kauli.

Vecums. Noteikts pēc fosīlijas ietverošajām kaļķa nogulsnēm Melnburnas universitātē (Robins Pikerings ar kolēģiem) izmantojot urāna-svina un paleomagnētisko metodi - 1,977miljoni gadu.

Pētīšana. Darba grupā iesaistīti 80 zinātnieki no dažādām valstīm.
Zinātnieki veselu gadu pētīja granātābola izmēra smadzeņu fosīlijas, iegurņa kaulu, roku un pēdu. Pētījumu rezultātā tie secināja, ka tie nepieder nevienam no zināmajām pērtiķveidīgo sugām. Fosīlijā mānāmas gan pērtiķiem, gan cilvēkiem raksturīgas iezīmes, kas ir daudz izteiktākas nekā līdz šim uzietajiem australopitekiem.

Klasifikācija. Līdz ar šādu vecumu abas alā iekritušās būtnes pašlaik tapušas par senāko liecību par cilvēku atzaru. Iepriekš šis gods pienācās pirms 1,9 miljoniem gadu dzīvojošajiem Homo habilis un Homo rudolfensis, kurus uzskatīja par ticamākajiem Homo erectus priekštečiem. Klasiskā zinātne pirms 1,8 miljoniem gadu Āfrikā dzīvojošo Homo erectus pasludinājusi par nepārprotamu „saprātīgā cilvēka” priekšteci, tomēr ir skaidrs, ka starp to un pērtiķiem ir bijuši vēl kādi starpposmi.
Tiek uzskatīts par savienojošo posmu starp australopitekiem un stāvus staigājošajiem cilvēkiem (Homo erectus).

Jautājumi. Vai Homo ģints attīstījās tieši no Au. Sediba, vai arī tā bija atsevišķs atzars, kura pārstāvji izmira un Au. Sediba nevar uzskatīt par tiešu mūsu senci?