Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Vai senās Ēģiptes tempļu datēšana pēc uzrakstiem ir droša un pārliecinoša metode?

Ēģiptologi senās Ēģiptes tempļus un kapenes nereti datē pēc tur atrastajiem uzrakstiem. Vai šī metode ir tik droša, ka varam uz to bez ierunām paļauties? Kā piemēru gribu aplūkot Ozireonu un tā iespējamo vecumu.

Ozireons ir megalītiska apakšzemes būve, kas atrodas kādas 200 pēdas uz DR no Seta I tempļa Abīdā. Ozireons bija svētnīca, veltīta ēģiptiešu dievam Ozīrisam. Ikvienam, apskatot šo milzu apakšzemes templi fotogrāfijās, nav šaubu, ka tā megalītiskais raksturs neiederas Jaunās valsts arhitektūrā. Jau pirmie tā atracēji arheologi sers Flinders M.Petrijs, Margarita Mureja un Eduards Navils, ievērojot Ozireona megalītisko stilu, datēja to ar vissenāko Vecās valsts arhitektūras stilu, kad nozīmīgākās celtnes būvēja no milzīgiem akmeņiem.

Britu arheologs E.Navils Ozireonu uzskatīja par vissenāko akmens būvi Ēģiptē. Vēl viņš ievēroja tā līdzību ar Hafres Ielejas templi Gīzā.

Taču mūsdienās, balstoties uz dažām kartušām (uzzīmēts vai iekalts, divus galvenos faraona vārdus ietverošs ovāls rāmis ar vienu horizontālu malu), ciļņiem un zīmējumiem, arheologi Ozireonu datē ar Jauno valstī. Tomēr šeit jāņem vērā viens apstāklis - Ozireona serdes celtne (salas zāle ar 10 kolonnām, smilšakmens siena ar 17 kamerām) ir bez rotājumiem un tas runā par labu tās senākam datējumam. Iespējams, Sets I šeit veica remonta un pārbūves darbus un piebūvēja klāt divas šķērsām ejošas kameras, kuras atrodas ārpus sarkanās smilšakmens sienas, kā arī savienojošo tuneli.

M.Mureja, kura kopā ar savu vīru F.M.Petriju atraka Ozireonu, norādījusi, ka faraoni bieži ierakstījuši savus vārdus kādā senā celtnē, tādā veidā piesavinoties senču sasniegumus. Vēstures viltošana, redzams, ir veca kā pasaule. Tāpat arī augstāk esošais Seti I templis patiesībā ir senāka kulta celtne, ko šis faraons pārbūvējis. Tā senākās daļas ir ar balsta pīlāriem nostiprinātie māla ķieģeļu mūri, kas celti starp 2900. un 2700.g.pmē. Turklāt daļa vecāko gleznojumu no tempļa sienām notīrīti, kas vērtējams kā plānveidīga ideoloģiska cīņa ar nolūku noņemt templim seno svētumu un, kas zina, viltot vēsturi. Kā secinājis Roberts Šohs, zīmējumu nokalšana veikta sistemātiski. 

Attēls: Ozireons no DR. Abīda, 2011. Avots: flickr.com/photos/hannahpethen/