Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Sikima, Indijas pavalsts

Sikkim.

22.Indijas pavalsts, valsts ZA.

Robežojas ar NepāluButānu,  bet ziemeļos ar Tibetas plato (Ķīnas okupētā Tibeta).
Platība – 7096 km2 (7298 km2 - "Pasaules zemes un tautas").
Viena no lietainākajām Indijas pavalstīm dēļ Bengālijas līča un kalniem. Sausā sezona pārgājieniem sākas martā.

Iedzīvotāji. 200 000 (1973.g.). Etniski galvenokārt lepči, nepālieši un botiji.
Budistu tempļu te vairāk kā hinduistu, lai gan budistu ir tikai 28%. Runā nepāliski, hindi un angliski. 70% ir izglītoti.

Administratīvais centrs - Gangtoka."

Ģeoloģija. Pavalsts teritorija atrodas Himalaju austreņos un atrodas vairāk kā 1500 m augstumā vjl.

Lielākā upe - Tista.
Meži aizņem vairāk par 1/3 pavalsts teritorijas.

Sikimas vēsture.
Valsts dibināšana. 1642.gadā te satikušies 3 lamas, lai atrastu un kronētu pirmo Sikimas karali. Viņu misija bija dibināt budistu ķēniņvalsti vietā, kur līdz šim valdījuši vietējie klani. Vīrs, kurš kļuva par Sikimas karali, tika atrasts Gantokā – pašreizējā Sikimas galvaspilsētā. Kronēšanas ceremonija notika Juksomā. Turpat vēl ir akmens tronis – skaistā, lūgšanu ieskautā parkā.
Britu impērijas pakļautībā (1861.-1947.g.).
Indijas protektoriāts (1949.-1974.g.).

Pēdējā karaļa laikā. Viņa valdīšanas laiks nav bijis labs. Pēc pirmās sievas nāves karalis apprecējis amerikānieti un valsts lietas viņam kļuvušas vienaldzīgas. Galīgo lēmumu par pievienošanos Indijai nestabilā situācijā toreiz pieņēmis premjers. Pāris gadu pēc moarhijas zaudēšanas karalis izšķīrās no sievas, viens no abu dēliem gāja bojā autoavārijā, bet pats karalis nomira 1982.gadā no vēža.
Karaļvalsts statusā. Līdz 1975.gada maija, kad pavalsts pievienojās Indijai, bija neatkarīga karaļvalsts. Tūristiem atvērās tikai pirms 10 gadiem.

Saimniecība. Ekono miski maz attīstīts agrārs rajons - rīss, kukurūza, mieži, soja, batātes, apelsīni, ananāsi, kardamonaugi - galvenā eksportējamā kultūra.
Lopkopība - jaki, aitas.
Derīgie izrakteņi - svins, cinks, vara rūda.
Kokmateriālu sagatavošana.
Amatniecība - trauki, audumi, apģērbi.

Aplūkojamie objekti.
Dardžilinga. Britu kalnu kūrorts Himalajos, pār kuru paceļas pasaules 3.augstākā virsotne - Kančendžunga (8586 m). Slavena ar tējas plantācijām. Indijas melnās tējas galvaspilsēta. Savulaik piederējusi Sikimai, bet tad atdota britiem, tā saniknojot tuvējo Tibetu. Apmaiņā pret to briti būvējuši ceļus.
      Dardžilingas zoo. Te apskatāms viens no retajiem sniega leopardiem. No 40 000 populācijas 70.gados, tagad palikuši vien kādi pāris tūkstoši īpatņu.
      Tīģera kalns. No tā paveras viens no iespaidīgākajiem kalnu skatiem visā Himalaju reģionā. Skaidrā laikā varot redzēt arī Džomolungmu.
      Toy Train. 1882.gadā izveidotais Dardžlingas Himalaju šaursliežu dzelzceļš.

Gangtoka. Sikimas pašreizējā galvaspilsēta.

Juksoma. Vēsture. Savulaik bijusi Sikimas galvaspilsēta. Vārds nozīmē „satikšanās vieta,” jo 1642.gadā te satikušies 3 lamas, lai atrastu un kronētu pirmo Sikimas karali. Viņu misija bija dibināt budistu ķēniņvalsti vietā, kur līdz šim valdījuši vietējie klani. Vīrs, kurš kļuva par Sikimas karali, tika atrasts Gangtokā – pašreizējā Sikimas galvaspilsētā. Kronēšanas ceremonija notika Juksomā. Turpat vēl ir akmens tronis – skaistā, lūgšanu ieskautā parkā.
Apraksts. Te ir viena iela ar pāris hosteļiem un trim kafejnīcām. Vienā vietā ir telefons, ar kuru labi var visu sazvanīt. Apmēram 4 USD maksa par 5 minūšu sarunu ar Rīgu. Bieži pazūd elektrība.

Kančendžanga – „piecu dārgumu mājas.” 8588 m augsta virsotne. Līdz tā pakājei ved viena no visskaistākajām Himalaju takām – caur rododendru un magnoliju mežiem, gar kalnu ezeru līdz Goečalas pārejai. Virsotne ir svēta sikimiešu reliģijā, tādēļ no šīs puses kāpjot, alpīnisti dažus metrus līdz virsotnei it kā neaizejot.
Līdz Goečalas pārejai un atpakaļ ir nedēļas gājiens. Fiziski grūts, lielāoties kāpiens augšup. Gājiens sākas no Juksomas.
Sikimas noteikumi paredz, ka doties pārgājienā var tikai gida un pavadošās virtuves grupas pavadībā. Vajag pārgājiena atļauju par atrašanos Kančendžangas valsts parkā.
Pirmā naktsmītne Čokā (3006 m). Tas ir augstākais tibetiešu bēgļu ciemats šai apvidū un atrodas šeit vairāk kā 100 gadu. Sikimas valdība vairākkārt mēģinājusi to likvidēt, jo tas atrodas seismiski aktīvā zonā, kur iespējami nogruvumi. Pašlaik vēl nekas slikts nav gadījies.
Nākamā naktsmītne – Dzongri (4200 m).
Hangri – ir tur tāds, ciemam līdzīgs ar budistu klosteri galā.
Tašedinga (Tashiding) – salīdzinājumam gandrīz vai lielpilsēta. Galvenajā ielā vismaz trīs hosteļi un bāriņš Blue Bird. Tajā ir Tašidinga klosteris – viena no svētākajām vietām Sikimā. Līdz tam ir apmēram 45 minūšu gājiens.
      Pemayangtse. Viens no nozīmīgākajām un vecākajām budistu svētnīcām Sikimā.
      Rabdenste. Senās kalnu valsts galvaspilsētas drupas.
      Khechoepalri svētais ezers. Formas ziņā atgādinot Budas pēdu.
      Kalimponga. Indijas ziedu galvaspilsēta Himalaju kalnos un sens Tibetas tirdzniecības ceļa sākumpunkts, kas savulaik ietilpa Butānas karalistē.   

Saites.
Indija.