Araukāņi
- Detaļas
- Publicēts Svētdiena, 20 Aprīlis 2025 10:43
- Autors Redaktors
Senatnē Čīles teritorijā dzīvoja araukāņi, aimari, čoni u.c. indiāņu ciltis.
XV gs. sākumā Čīles ziemeļu daļas ciltis pakļāva inki un mūsdienu Čīles ziemeļi un centrālā daļa ietilpa vislielākajā Inku valsts provincē - Koļjasuijā.
XVI gs. sākumā araukāņiem mātes ģints vietā sāka veidoties tēva ģints.
XVI gs. 30.gados Čīles teritorijā iebruka spāņu konkistadori un notika nežēlīgi kari pret vietējiem iedzīvotājiem. Araukāņi vairākkārt sacēlās pret kolonizatoriem - 1553., 1571., 1655. un 1723.gados.
Avoti.
A. de Ersiljas i Sunjigas episkajā XVI gs. poēmā "Araukāna" iecere slavināt kolonizatoru uzvaras pārtapusi araukāņu varonīgās pretošanās attēlojumā.
Saites.
Dienvidamerikas indiāņi.
Akra
- Detaļas
- Publicēts Otrdiena, 31 Decembris 2024 07:24
- Autors Redaktors
1191.gadā Trešā Krusta kara laikā Ričards I Lauvassirds izkāpa ar karaspēku krastā Tīrā un pievienojās krustnešiem, kas bija aplenkuši Akru, tā tika ieņemta jūnijā. Visai drīz pēc Akras ieņemšanas Francijas karalis Filips II Augusts, sastrīdējies ar savu angļu sabiedroto, atgriezās Francijā.
1291.gadā joanīti pameta Akru, un pārcēlās uz Kipru.
Saites.
Izraēla.
Artdeko stils
- Detaļas
- Publicēts Trešdiena, 09 Aprīlis 2025 13:00
- Autors Redaktors
Art deco.
Mākslas un arhitektūras stils.
Piemēri.
Jēzus statuja Riodežaneirā. Brazīlija.
Autotanku pulka piemineklis. Rīga, Pulka un Slokas ielas krustojums.
Saites.
Māksla.
Aburoāša
- Detaļas
- Publicēts Sestdiena, 21 Decembris 2024 11:31
- Autors Redaktors
Abu Roash, arī Abu Rawash.
Nozīmīga Senās Ēģiptes senvieta, kas saistīta ar I dinastiju.
Vēsture. Aburoāša jau sen tiek atzīta par nozīmīgu vietu senās Ēģiptes agrīno dinastiju periodā. Šajā vietā atrasti artefakti, kas uzsver šī laikmeta svarīgo lomu senās Ēģiptes valsts pamatu veidošanā.
2012.gadā atklātā Saules laiva šo izpratni uzlaboja un papildināja, parādot tā laika progresīvo kuģubūves mākslu un saistību ar reliģiskajiem ticējumiem.
Atklāšana un izpēte. Sidnejas Makvārija universitātes eģiptologs Jans Tristants lasīja 1914.gada arheoloģisko izrakumu atskaiti par I dinastijas (3150-2890.g.pmē.) kapenēm Aburoāšas nekropolē, kad pamanīja kaut ko neparastu. Atskaites autors, leģendārais franču arheologs Pjērs Monte rakstīja, ka tieši uz ziemeļiem no mastabas viņš ir atklājis koka grīdu. Tristantu šī detaļa ļoti izbrīnīja, jo viņš zināja, ka neviens cits arheologs nav ziņojis par koka grīdām, kas būtu uzietas mastabas apkārtnē. Saprotot, ka šis noslēpumainais fakts var novest pie svarīga atklājuma, Tristants 2012.gadā lika savai komandai veikt izrakumus tajā pašā vietā, kur pirms gadsimta bija racis Monte. Cerības attaisnojās un Tristanta komanda uzgāja ķieģeļiem iežogotu bedri, kurā atradās vecākā jebkad Ēģiptē atrastā laiva - 6,1 m garš kuģis, kas datējams ar 2950.g.pmē.
Aplūkojamie objekti.
Aburoāšas piramīda. Faraona Džedefra celta un nepabeigta piramīda Aburoāšas plakankalnē.
Mastabas. 15 mastabas, vairums no V dinastijas.
Saites.
Senās Ēģiptes kultūras centri.