Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Nocietinājumi

Vēsture. Pirmie cietokšņi bija vairāk vai mazāk nocietinātas apdzīvotas vietas.
Piemēram, Krievijas teritorijā tādi bija apņemti ar koka sienām (krieviski - ostrog). Daudzi nocietinājumi vēlāk pārauga pilsētās.
Senajos cietokšņos sienu augstums bija līdz 10 m, torņu - 15-20 m, neskaitot augšējo parapetu ar dzeguļiem un šaujamspraugām. Īpaši nocietināja cietokšņa citadeli un donžonu.
XIV-XV gs. visapkārt cietokšņiem sāka ierīkot aizsarggrāvjus ar nocietinātām nogāzēm un zemes vaļņus aizsardzībai pret aplenkuma artilēriju.
XVI-XVII gs. torņu vietā cietokšņa artilērijas izvietošanai sāka būvēt bastionus un rondeļus.
XVIII-XIX gs., lai traucētu cietokšņu apiešanas manevrus, 2-3 km attālumā no cietokšņiem sāka ierīkot priekšējos nocietinājumus un fortus. Pasaulē pirmais šāda veida cietoksnis bija Kronštate (Krievijas impērija), kas bija celts 1703.-1724.gados pēc ķeizara Pētera I ierosmes.
XIX gs. beigās - XX gs. sākumā 6-8 km attālumā sāka būvēt ārējo nocietinājumu joslas. Tādejādi ap cietokšņiem veidojās nocietināti rajoni.
Atsevišķi cietokšņi XX gs. sākumā zaudēja savu militāro nozīmi. Cietokšņi bieži tika izmantoti par drošām ieslodzījuma vietām, piemēram, Ifas cietoksnis Francijā, Pētera un Pāvila cietoksnis Krievijā.

      Blindāža.
      Citadele.
      Esplanāde.

Fašīna. Cilindriskā formā sasiets zaru kūlis, ko lietoja sapieru un hidrotehniskajos zemes darbos uzbērumu nostiprināšanai, dambju ierīkošanai, ceļu būvei purvainā apvidū u.c.

Fleša. Fleche - "bulta" (franču val.). Lauka nocietinājumi ar plata leņķa stūri, kas vērsts pretinieka virzienā. Piemērs - Bagrationa flešas Borodinas kaujas laukā 1812.gadā.

Forts. Atsevišķs un autonoms nocietinājums, kas sastāv no vienas vai vairākām fortifikācijas būvēm - atklāta tipa (zemes vaļņi) vai slēgta tipa (akmens torņi ar ambrazūrām).