Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Baptisms, baptisti

Nosaukums cēlies no grieķu val. vārda baptizo - "iegremdēt ūdenī," un kristietībā ar to sāka apzīmēt kristīšanu.
Kristiešu sekta.

Vēsture. Savu izcelšanos baptistu sekta atvedina no Rietumeiropas viduslaiku antikatoliskajām kustībām, kuru piekritēji kristīja nevis pēc dzimšanas, bet "pēc ticības" - pieaugušus cilvēkus.
Londonā XVII gs. sākumā tika nodibināta pirmā baptistu draudze.
Krievijas impērijā baptisms ieradās Dienvidukrainā no Vācijas, sākumā izplatīdamies vācu kolonistu vidū, bet pēc tam bagāto ukraiņu un krievu zemnieku un sīkburžuāzijas vidū. Ķeizariskajā Krievijā baptismu vajāja un tas atradās puslegālā stāvoklī.
Zināmu brīvību baptisti Krievijā ieguva tikai pēc Oktobra apvērsuma, kad 1918.gada 23.janvāra dekrētā tika paziņots par baznīcas šķiršanu no valsts un skolas šķiršanu no baznīcas. 
Sociālistiskā ideoloģija un pretreliģiskā darbība PSRS deva savus rezultātus un cilvēki visai lielā mērā atkrita no reliģijām. Tādēļ, lai saglabātu savu draudžu paliekas, baptisti 1944.gadā piekrita nodibināt vienotu organizāciju kopā ar evaņģēlistiem, kas tolaik bija spējuši labāk pielāgoties jaunajiem apstākļiem. 1945.gadā tiem pievienojās arī vasarsvētku draudze. Pēc apvienošanās sektas aktivitāte stipri pieauga, vienotas organizācijas radīšana ievērojami pastiprināja sektantu ietekmi uz ticīgajiem, padarīja viņu propagandas metodes daudzpusīgākas un elastīgākas.

Baptisma struktūra. Tāpat kā daudzas citas reliģiskās kustības, baptisms nav vienota kustība, lai gan paši baptisti slēpj pretrunas starp saviem dažādajiem virzieniem. ASV, piemēram, pastāv ap 10 dažādu baptisma virzienu.
līdztekus evaņģēliskajiem kristiešiem baptistiem Ukrainas rieteņu apgabalos ir baptisti-reformisti, bet citur pastāv atsevišķi evaņģēliskie kristieši un "īstie baptisti," kas neatzīst apvienošanos ar pentakostiem (Vasarsvētku draudzes locekļiem).

Baptistu ticības būtība. Tā reducējas uz šādām pamattēzēm, kas raksturīgas evaņģēlisko sektu lielākajai daļai:
      1.  Ticība tam, ka Dievs ir visvarens un visur esošs. Sektas sludinātāji cenšas ticīgos pārliecināt, ka vienīgais dārgums, kas ievērības cienīgs te, virs zemes, "mūžīgs un negaistošs dargums" ir ticība Dievam. Baptisti Dievu neattēlo svētbildēs un iedomājas to nevis cilvēka veidolā, bet kā visur esošu garu, kas nav normāli iemiesojies. 
      2.  Ticība tam, ka Dievs radījis pasauli. Baptistu sludinātāji rēķinās ar jaunākajām zinātnes atziņām šai laukā. Daži no tiem apgalvo, ka Dievs radījis tikai pirmo atomu, pirmo dzīvo šūnu, bet pēc tam Visums, Zeme, tās augu un dzīvnieku valsts jau attīstījusies  tā, kā māca zinātne. Citi sludinatāji cenšas visu iztēloties tā it kā "radīšanas dienas" nepavisam neesot dienas, bet veseli miljonu un miljardu gadu ilgi laikmeti, kuru gaitā uz Zemes pakāpeniski radusies cietzeme, augi, dzībnieki, cilvēki.
      3.  Ticība dievišķajai predestinācijai. Tāpat kā visi kristieši, arī baptisti uzskata, ka Dievs valda pār visu pasauli un katra cilvēka izturēšanos. Tiesa, dažādi baptistu virzieni strīdas par gribas brīvības pakāpi, ko Dievs devis cilvēkam. Daži no tiem uzskata, ka šī brīvība ir pilnīga, citi - ka tā ir ierobežota, taču visi viņi tic dievišķai predestinācijai. Saskaņā ar bībelisko mītu par Ādama un Ievas grēkā krišanu baptsisti uzskata, ka cilvēks ir grēcīgs no dzimšanas. Tikai pateicoties Dieva žēlastībai, cilvēkam ir iespēja glābt savu dvēseli un iegūt paradīzes dzīvi. Tāda "žēlastība" netiek dota katram. Baptistu sprediķi, rituāli, dziesmas, himnas un lūgšanas katru dienu, katru stundu atgādina ticīgajiem, ka Dieva priekšā viņi ir grēcinieki, ka dzīve virs zemes ir tikai ceļš uz aizkapa dzīvi, ka Dievs gaida, lai viņi nemitīgi lūgtu piedošanu un noželotu grēkus.

Par tautas taborītu kustības turpinājumu kļuva anabaptistu kustība.

Reformācijas otra pamatlicēja Kalvina reliģiskā darbība vispirms bija vērsta pret anabaptistiem, nevis pret katoļu baznīcu. Kalvins sadedzināja uz lēnas uguns spāņu zinātnieku Servetu, kas bija pieslējies anabaptistiem un racionālistiskajai protestantu mācībai, kas pazīstama ar nosaukumu unitārisms jeb sociānisms.

Saites.
Protestantisms un protestanti.