Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Sirakūzas

Sengrieķu pilsēta Sicīlijas salas DA piekrastē. Daļēji zem ūdens.

Vēsture. Dibinājuši izceļotāji no Korintas ap 734.g.pmē.
Iesākumā apmetne radās Ortīgijas salā.
VI gs.pmē. pilsētas teritorijā ietilpa jau Ahradinas kvartāls Sicīlijas piekrastē.
No V gs.pmē. beigām (Dionīsija I valdīšanas laikā) pilsētai bija jau arī Tihes, Neapoles un Epipolas rajoni.
Galvenā ekonomikas nozare bija jūras tirdzniecība, zemkopība, kas balstījās uz intensīvu vergturu attiecību attīstību un kallīriju (lauku iedzīvotāji, analogi Spartiešu heoltiem) ekspluatāciju. Galvenais eksporta produkts bija labība.
VII un VI gs.pmē. sirakūzieši nodibināja virkni koloniju Sicīlijas salā – Akra, Kasmēna, Kamarina un, domājams, Enna.
V gs.pmē. sākumā sīvas cīņas rezultātā pilsētas dēmoss, ko atbalstīja killirieši, izdzina no Sirakūzām lielos zemes īpašniekus (hamori), kas atradās pie varas. Hamori vērsās pēc palīdzības Helā. Tās tirāns Helons atbalstīja hamorus, un, vienlaicīgi iekļaudams pilsoņu kārtā arī killiriešus, 485.g.pmē. sagrāba varu Sirakūzās un pārvērta pilsētu par savu valdījumu centru.
Balstoties uz algotņu spēku, Helons 480.g.pmē. sakāva kartāgiešus pie Himēras, bet viņa brālis Hierons I 474.g.pmē. sakāva etruskus pie Kumas.
406.g.pmē. varu pilsētā sagrāba Dionīsijs I, kura valdīšanas laikā Sirakūzas atvairīja kartāgiešu agresiju un ieņēma gandrīz visu Sicīliju.
Pēc Dionīsija I nāves Sirakūzu valsts sāka sadalīties, pastiprinājās Kartāgas spiediens. Spēcīgas klasu cīņas apstākļos Sirakūzas veda niknus karus ar Agrigentas pilsētu un IV gs.pmē. beigās vara pilsētā pārgāja karavadoņa Agafokla rokās, kurš uzstājās pret oligarhiem. Agafokla laikā kartāgieši tika padzīti no Sicīlijas. Valsts pieauga varenībā un tika atjaunota Dionīsija I laika robežās.
Līdz ar Agafokla nāvi valsts sadalījās. Hierona II laikā Sirakūzas karoja ar mameritīņiem un tika aplenktas no romiešiem.
Bija Romas sabiedrotie 1. un 2. Pūniešu kara sākumā, tā cerot saglabāt neatkarību. Hieronīma laikā (pēc Hierona II) Sirakūzas pārgāja kartāgiešu pusē un 211.g.pmē. pēc 2 gadu aplenkuma tās ieņēma romiešu konsula Marka Klaudija Marcela vadībā. Pilsēta tika ieņemta par spīti tās varonīgajai aizstāvēšanai un Arhimēda izgudrotajiem tehniskajiem militārajiem līdzekļiem. Pēc tam sagrauta un izpostīta.
Romas periodā Sirakūzas kalpoja par Sicīlijas provinces centru, un te atradās romiešu vietvalžu rezidence. 
668.gadā Sirakūzās tika nogalināts Bizantijas imperators Konstantīns IV Pogonats.
Arābi ieņem Sirakūzas. 878.gada 20.maijā (264.g. 14.ramadāna datumā pēc hidžras) pēc 9 mēnešu aplenkuma musulmaņi ieņēma Sirakūzas - pēdējo kristiešu atbalsta punktu Sicīlijā. Arābi jau iepriekš bija mēģinājušie ieņemt Sirakūzas, taču tas nebija izdevies Āfrikas arābu valdnieku vājuma dēļ. Viss izmainījās tad, kad izvēlēja jaunu Āfrikas ķēniņu - Ibrahimu ibn Ahmadu. Viņš pavēlēja arābu flotei doties uz Sicīliju, kur darboties saskaņoti ar Sicīlijas musulmaņu karaspēku.
Pēc Ibn Al Asīra atstātajām liecībām Sicīlijas musulmaņu karadarbību vadīja salas ķēniņš Džafars ibn Muhameds. Militāro uzbrukumu viņš sāka ar to, ka iznīcināja sējumus pie Sirakūzām, Katānijas, Taormīnas, Rametas u.c. cietokšņiem. Pēc tam 877.gada augustā tie aplenca Sirakūzas no ūdens un sauszemes, ieņemot vairākas priekšpilsētas.
Bizantieši bija labi sagatavojušies aizsardzībai. Tomēr arī musulmaņiem bija pašas dažādākās un modernākās aplenkuma mašīnas. To darbība bija tik postoša, ka to izskats vien jau iedvesa kristiešiem šausmas. Dienu un nakti cietoksnis tika apšaudīts ar katapultām, bet tā pieejās izraisījās niknas sadursmes.
Pēc kāda laika Sirakūzās jau sāka izjust akūtu pārtikas trūkumu. Krasi pacēlās pārtikas cenas, nomocītie iedzīvotāji bija novesti tiktāl, ka sāka ēst nogalināto līķus un bērnus. Rezultātā uzliesmoja epidēmijas, kas nopļāva tūkstošiem pilsētnieku.
Grūtajam stāvoklim pēdējā lielā Bizantijas centrā Sicīlijā vajadzēja piespiest imperatoru Mihailu izrādīt tam palīdzību. Tomēr viņš bija tik ļoti nodevies savas jaunās pils un baznīcas būvei, ka neuzskatīja par vajadzīgu nosūtīt spēcīgu floti Sirakūzu aizstāvībai. Tā flotes daļa, kas bija jau nosūtīta uz Sirakūzām, tā arī neko nepaveica - flotes komandieris Adriāns, aizkuģiejis līdz Monemvasijas pilsētai Peloponēsā, un apstājies tās ostā, tik ilgi gaidīja ceļavēju uz Sicīliju, ka ziņa par Sirakūzu krišanu musulmaņu rokās sasniedza viņu vēl Grieķijā. Bez tam Konstantinopoles uzmanību no Sirakūzām novērsa arī piepeši radušies sarežģījumi impērijas austreņu robežās - Mazāzijā.
Tikmēr musulmaņi, kas valdīja uz jūras, nopostīja nocietinājumus, kas aizsargāja pieeju abām Sirakūzu ostām. No pastāvīgās apšaudes ar akmeņiem viens no piejūras torņiem ostā iesprāga un nogāzās, bet vēl pēc 5 dienām nogāzās arī tam pieguļošā sienas daļa, tā izveidodama visai nozīmīgu robu aizsardzības sistēmā.
Šeit tad arī virzīja galveno triecienu musulmaņi. Tomēr bizantieši sirdīgi aizstāvējās sava patrīcija vadībā, cīņu vieta bija kā nosēta ar līķiem. Līdz ar ramadāna mēneša sākšans sākās arī cīņas izšķirošā fāze, kas turpinājās 9 mēnešus. 20.maija rīts bizantiešiem likās mierīgs, tādēļ patrīcijs ar lielāko daļu karaspēka devās prom no sienām atpūtai. Izbrukumā palika tikai neliela karavīru vienība Joana Patrina vadībā, kas negaidīja nekādu uzbrukumu.
Negaidīti musulmaņi sāka stipru cietokšņa apšaudi ar visām akmeņu metamajām mašīnām. Tika sadragātas koka kāpnes, pa kurām aplenktie sazinājās ar pussagruvušo torni. Padzirdējuši troksni, patrīciji steidzās uz sienām aizsardzībai, taču bija jau par vēlu. Musulmaņi ātri pieveica  nelielo vienību, ieņēma torni. Visa Joana Patrina vienība un viņš pats gāja bojā. Pēc tam arābi ielauzās pilsētā. Tos mēģināja apturēt pie Pestītāja baznīcas kāda bizantiešu vienība, kas tūdaļ tika sakauta. Patrīcijs ar kādiem 70 kareivjiem ieslēdzās kādā tornī, izmisīgi pretojās, tomēr nākamajā dienā tika sagūstīts, un 8.dienā pēc pilsētas ieņemšanas sodīts ar nāvi.
Kā raksta viens no mūkiem, kas Sirakūzu krišanas brīdī bija pilsētā, kas musulmaņi iegājuši pilsētā, galvenajā pilsētas baznīcā noticis dievkalpojums. Kad ziņa par pilsētas krišanu nonākusi līdz baznīcai, kristiešus pārņēmušas šausmas. Garīdznieki nometuši savas drēbes un pārģērbušies parastās. Pē  tam tie paslēpušies altārī, kur lūgušies viens par otra grēkiem.

Вскоре мусульмане ворвалась в храм с обнаженными мечами, и один из них вошел в алтарь, где увидел епископа с другими священниками. Арабский воин не причинил им никакого насилия (а иначе монах не писал бы потом письмо о покорении Сиракуз). Выяснив, кто из священников был епископом, он спросил его о местонахождении ризницы, в которой хранилась драгоценная церковная утварь. Епископ поспешил привести туда мусульман. На всем пути и в ризнице, по свидетельству христианского монаха, пленники не подвергались никаким оскорблениям.

В тот же самый день пленные были выведены за город к главному эмиру, восседавшему в церкви. Он приказал заключить их в темницу. Те из них, кто оскорблял пророка Мухаммада, мир ему и благословения Аллаха, со стен Сиракуз во время осады, были жестоко казнены.

Как пишет Ибн аль-Асир: “И они (т.е. мусульмане) оставались в городе после его взятия 2 месяцa, потом разрушили его. Затем после его разрушения пришел из Константинополя флот. Мусульмане встретились с ним и победили его, захватили четыре корабля и убили находившихся на них. И отправились мусульмане в свою область в конце месяца зуль-каада (5 июля — 3 авг. 878 г.)”. Таким образом, в конце июля победители вместе с пленными и несметными военными трофеями возвратились в столицу мусульманской Сицилии – Палермо, где были торжественно встречены ликующим народом.

Падение Сиракуз заставило императора Византии Василия отказаться от намеченного им плана борьбы с мусульманским миром. Предпринять решительные действия в Сицилии с достаточным количеством сухопутного войска и флотом не было возможности. Недавно захваченный Кипр был снова потерян Византией. Сиракузская неудача разбила планы византийского императора, который вынужден был признать крушение своей завоевательной политики против мусульман.

Падение крепости Сафед

15 числа месяца рамадан 584 года хиджры (7 ноября 1188 г.) пала древняя крепость Сафед (Цфат) – важнейший оплот крестоносцев в Иерусалимском королевстве. От 86-летней оккупации город-крепость освободил выдающийся мусульманский полководец, герой борьбы против крестоносцев Салахуддин аль-Аюби. Он оценил стойкость ее защитников и благодушно отпустил пленных в г. Тир.

При крестоносцах Сафед играл важную стратегическую роль: с высоты 900 метров над уровнем моря просматривалась дорога на Дамаск. Еще в 1140 г. крестоносцы воздвигли на месте старой захваченной крепости новую цитадель, которая была хорошо укреплена. Тамплиеры построили большую крепость с двойной стеной, высота которой доходила до 28 метров, причем на наружной стене имелось 7 башен.

В середине XIII века согласно договору город на двадцать с лишним лет снова перешел к крестоносцам. Они вновь решили её отстроить. Две тысячи пленных мусульман под наблюдением тамплиеров, которых было не более двухсот, вели восстановительные работы.

Пленные мусульмане поняли, что могут оказать неоценимую услугу Дамаску, захватив крепость и город. Они сообщили в Дамаск о своих планах, но местным властям было выгодно сохранять хорошие отношения с крестоносцами, и поступившие сведения были переданы тамплиерам. Зачинщиков готовящегося восстания казнили.

Окончательно крепость была очищена от крестоносцев в 1266 г. султаном Египта Бейбарсом. Это произошло после того, как крестоносцы вступили в союзнические отношения с монголами.

Мусульмане восстановили крепость, сделав ее столицей царства Сефадия, раскинувшей свои владения от реки Литани на севере до подножия Самаринских гор на юге. В Сефаде находилась резиденция мусульманских правителей и армейский гарнизон.

С течением времени контроль над цитаделью перешел к туркам-османам. Когда в 1492 г. король и королева Испании издали указ об изгнании из страны иудеев, отказавшихся принять христианство, многие из них прибыли в Сефад, поскольку правившие в то время турки разрешили иудеям заселять этот город.

Спустя полтысячелетия евреи сполна отплатили за гостеприимство: исторический город-крепость был ими оккупирован, а все мусульманское население изгнано.

Aplūkojamie objekti.
Zem Sirakūzām ir arī savas katakombas.

Saites.
Sengrieķu kultūras centri. 
Sicīlijas sala.