Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Ajūdas pēda

Neparastas formas tehnogēniska rakstura priekšmets, pārsvarā sastāvošš no alumīnija, kas uziets Rumānijā karjerā.Atrašanas vieta. Rumānija, Transilvānijas Alpu austrumu nomalē, Murešas upes smilšainajā krastā dažus km no Ajūdas pilsētiņas.

Atrašana. Rumānijā Murešas upes smilšainajā krastā 2 km uz austrumiem no Ajūdas 1974.gada pavasarī smilšu karjerā strādnieku brigāde atrada 3 nelielus priekšmetus. Tā ir Transilvānijas Alpu austrumu nomale, 60 km no Klužnapokas un 3 km uz austrumiem no Ajūdas pilsētiņas, Septiņkalnes Rūdu kalnu austrumu nogāzē. 3 atrastie priekšmeti bija 10m dziļumā zem blīvas smilšu kārtas. Virsma bija sarepējusi smilts. Vietējais atradējs atradumā saredzēja 2 kaulus un vienu cirvim līdzīgu priekšmetu. Nosūtīja tos uz Klužnapokas arheoloģijas muzeju. Tur notīrija smiltis un konstatēja, ka tie var būt mastodonta zobs un kaulu fragments kā arī kāds metālisks priekšmets.

Apraksts. Pēdas garums 20,2 cm. Tajā ir divi savstarpēji perpendikulāri cilindriski kanāli. Resnākā kanāla apakšējā daļā ovālas formas deformācija, domājams izveidojusies ievadot tajā stieni ar noapaļotu galu. Priekšmeta plakanajā un sānu virsmās konstatē daudzkārtēju triecienu pēdas. Tas viss liecina, ka priekšmets kādreiz kalpojis kā kādas funkcionālas sistēmas daļa.

Atradumu vecums. Abas kaulu fosīlijas ir jauna mastodonta kauls un zobs, kas dzīvojis terciārajā periodā pirms vairākiem miljoniem gadu.

Metāla ķīmiskā analīze. Analīze veikta Turnu-Magureles Dzelzi nesaturošo rūdu un metālu zinātniskās izpētes institūtā (ICPMMN) doktora I.Nīderkorna vadībā. Priekšmets pagatavots no komplicēta kausējuma ar 12 elementiem, no kuriem galvenais ar 89% ir alumīnijs.

Al 89% ( 88% - !? )
Cu 6.2%
Si 2.84%
Zn 1.81%
Pb 0.41%
Sn 0.33%
Zr 0.2%
Cd 0.11%
Ni 0. 0024%
Co 0.0023%
Bi 0. 0003%
Ag 0.0002%
Ga pēdas
Mikroelementi

Īpašu izbrīnu izraisa biezais oksīda slānis uz priekšmeta virsmas, kura pārsniedz 1 mm. Tāda agrāk nekad nav redzēta. Tāds slānis var rasties tikai vairāku simtu tūkstošu gadu laikā, jo parasti alumīnijs pārklājas tikai ar ārkārtīgi plānu noturīgu oksīda slāni dažu mm desmitdaļu ( pat dažu mikronu – 1/1000 mm ) biezumā, kas pasargā no tālākas korozijas.
Kāds no Turnumagureles pētniekiem atzīmēja: „Tas ir alumīnijs ar novecojušu struktūru, it kā citi sakausējuma elementi būtu atguvuši sākotnējo režģa struktūru, notikusi elementu atdalīšanās.”

Ticamība. Šo informāciju sniedzis rumāņu tehniķis Florins Žoržica, kas 1974.gadā ieguvis dažus Ajūdas objekta gabaliņus elektrotehniskajām analīzēm. 

Hipotēzes. Hipotēzes. Lidaparāta atbalsta pēda – to izteica kāds aviācijas inženieris. Par to liecina skrāpējumi virsmās, ovālā deformācija, gan arī alumīnija kā materiāla vieglums.

Tagadējā atrašanās vieta. Mums tā nav zināma.