Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Britu salas

British Isles.
Arhipelāgs Eiropas ZR, starp Ziemeļjūru un Atlantijas okeānu.

Platība - ap 325 000 kvkm.
Ietilpst 2 lielas salas - Lielbritānija un Īrija, Hebridu un Orkneju salas, Šetlendas un mazākas salas - Englsa, Malla, Mena, Skaja. Dažkārt Britu salām pieskaita arī Lielbritānijai piederošās Normandijas salas. Britu salās politiski izvietojas 2 valstis - Īrija un Lielbritānija.

Vēsture.
Himilkona ceļojums. Mūsu ēras II gadsimtā dzīvojošais dzejnieks Aviēns kādā savā darbā apraksta kartāgieša Himilkona ceļojumu uz Estrimīdu salām. Himilkons Estrimīdu salās nonācis, pārvarot lielas grūtības. Jūra ap šīm salām esot ļoti mierīga, tajā aug daudz ūdenszāļu, kas apgrūtina kuģošanu, tā arī ir sekla. Pašās salas esot bagātas ar alvu un svinu. Daži pētnieki pat pieņēma, ka Himilkons ap 530.-520.g.pmē. sasniedzis Saragasu jūru. Daudzas detaļas Aviēna aprakstā it kā to apstiprina, piemēram, nekustīga jūras virsma, ūdenszāļu pārpilnība, sekla jūra. Tomēr Saragasu jūrā nav ar svinu un alvu bagātu salu. Visticamāk, ka Himilkons burāja uz Britu salām, nevis pāri Atlantijas okeānam.
Piteja ceļojums. Piteja triēra bija pirmais Vidusjūras baseina kuģis, kas no Veksizamas (Bretaņas?) salas šķērsoja vētraino un bīstamo Svina jūru (Lamanša jūras šaurumu) un piestāja krastā, kur pacēlās stāvas, baltas krītakmens klintis. Pitejs nosauca atklāto zemi par Bretaniki (tagadējā Lielbritānijas sala), un šis apzīmējums pierāda, ka masīlietis patiešām tur bijis, jo nosaukums Bretanike atvasināts no gallu valodas vārdiem brit - "tetovēts," krāsots - un tania - "zeme," tātad „zeme, kuras iedzīvotāji tetovē savu ķermeni." Savukārt Baltās klintis un nosaukums „Alvas zeme” liecina, ka Pitejs piestāja Kornvelsas pussalā, kur atradās senās pasaules bagātākās alvas atradnes.
Britu salas ap 450.gadu sāka iekarot ģermāņu cilšu apvienība – angļi, jīti un sakši, kas pazīstamas ar kopēju apzīmējumu – anglosakši.

Saites.
Atlantijas okeāns.
Eiropa.