Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Bābeles tornis

Pirmsbībelisks motīvs par cilvēku celtu augstu torni, kas sadusmojis dievus. Zināmākais no tādiem pastāstiem ir Vecā derībā aprakstītais, tomēr sastopams arī citu tālu tautu folklorā, piemēram, acteku.

Bībeliskais tornis. Vecās derības kanoniskajos tekstos aprakstīta šā torņa celšana Bābelē - Bab El ("Dieva vārti") Senāras ielejā uzreiz pēc Lielajiem plūdiem, kad vēl "cilvēkiem bija viena valoda un vienādi vārdi." Cilvēki it kā iegribēja uzcelt pilsētu un torni augstumā līdz debesīm, taču no debesīm nolaidies Jahve samaisījis cilvēkiem valodu, tie stājušies saprast viens otru un celtniecība tā tikusi izjaukta. Bībelesprāt Dievs izjaucis cilvēku plānus, jo uzskatījis tos par pārlieku augstprātīgiem. Vēlāki rakstu avoti pastiprina celtnieku vainu ar vēl lielākiem grēkiem. "Un izklīdināja tos Jahve no turienes pa visu Zemi." Saskaņā ar citām leģendām Dievs ne tikai izjaucis celtniecību, bet arī izpostījis jau uzcelto torņa daļu.

Abidēna izklāstā:
„Runā, ka pirmie Zemes iedzīvotāji, lepojoties ar savu augumu un savu spēku un nicinot dievus, ņēmās būvēt torni debesu augstumā tai apvidū, kur tagad novietota Bābele; taču, kad torņa smaile tuvojās debesīm, vēji nāca talkā dieviem un apgāza to uz pašiem cēlājiem. Tā runā, ka šī paša torņa drupas vēl joprojām [varot aplūkot] Bābelē. Un dievi sadalīja tautu valodas, jo līdz pat šim laikam visi runāja vienā un tai pašā. Un uzliesmoja karš starp Kronu un Titānu; bet vieta, kurā tika celts tornis, vēl šodien tiek saukta par Bābeli, jo tur notikusi valodu sajaukšanās; bet žīdiski Babel vai Babil nozīmē „sajaukums”.”

Interesanti, ka šāda "debesu torņa" motīvs ar tautu valodu sajaukšanu ir tālu dzīvojošu tautu mitoloģijā, piemēram, acteku un babiloņu.

Praktiski visi stāsti ir vienisprātis par to, ka tornis patiesi reāli eksistējis. Leģendas par torni radušās ne agrāk par II g.tk.pmē. Pēc vācu vēsturnieka H.Hunkeļa domām leģendās iet runa par Marduka zikurātu Bābelē, kuru pirmais izpētīja R.Koldevejs, A.Parro u.c. Ceļojot pa Tuvajiem Austrumiem XIX gs. marks Tvens aprakstīja viņa ieraudzītās "Bābeles torņa" drupas kā divus milzīgus stāvus no ķieģeļiem, "iebrukušu vidū no zemestrīcēm, apdegušu un pa pusei apkusušu no sadusmotā dieva zibeņiem."

Saskaņā ar novērojumiem tornim sākumā bijuši 8 stāvi. Parasti ar Bābeles torni domā celtni, kas XX gs. sākumā tika atsegta Borsipā (netālu no Bābeles) un tiek saukts par Bābeles zikurātu. 

 Согласно тем же наблюдениям, у башни прежде было 8 ярусов. Обычно под Вавилонской башней подразумевают строение, раскопанное в начале ХХ века в Борсиппе (около Вавилона) и называемое Вавилонским зиккуратом. Согласно измерениям, это 7-этажное строение имело основание периметром около 360 м и общую высоту 90 м, нынешние же развалины не превышают высоты 46 м. Другие исследователи также отмечали внутри и снаружи здания следы от воздействия огромной температуры. По описанию Э.Церена, жар "раскалил и расплавил сотни обожженных кирпичей, опалив весь остов башни, сплавившейся от жара в плотную массу, подобную расплавленному стеклу".

Выдвигалось несколько гипотез относительно причины оплавления. Действиями огромной молнии, электрическими эффектами, другими физическими явлениями не удалось объяснить загадку феномена. Трудно объяснить оплавление камней воздействием ядерного взрыва (по крайней мере только одного взрыва), т.к. камни и стены были оплавлены с нескольких направлений.

* * * Проезд до развалин Вавилона: От Багдада на автомобиле (или, что хуже, на поезде) на юг около 150 км. Развалины на левом (восточном) берегу р.Ефрат, к западу от города Хилла.