Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Dežavū sajūta

Kaut reizi dzīvē mums ir gadījusies dīvaina sajūta, ka tieši šo konkrēto situāciju jau reiz esi piedzīvojis. Šo neparasto pieredzi dēvē par dežavū (déjà vu).

Termins burtiskā tulkojumā no franču valodas nozīmē “jau redzēts.”

Tas raksturo sajūtu, ka šķietami piedzīvo atmiņas par tagadni. Lai gan dežavū ir patiesi mulsinošs fenomens, patiesībā tas nav nekas neparasts - līdzšinējie pētījumi rāda, ka sajūtu kaut reizi mūžā piedzīvojuši 60-80% cilvēku.

Neskatoties uz plašo sastopamību un interesi, ko neparastā sajūta rada cilvēkos, dežavū joprojām ir palicis līdz galam neizprasts. Tas jau ilgi ir saistījis gan zinātnieku, gan mistiķu uzmanību, un laika gaitā ir izteiktas neskaitāmas versijas par to, kas tad īsti ir šīs “atmiņas no tagadnes.” Mirkļi no jau piemirstiem sapņiem, brīdinājums par mentālām problēmām, atšķirīgs ātrums, ar kādu acis uztver informāciju vai pat atmiņas no iepriekšējās dzīves – versijas ir visdažādākās. Tomēr zinātnieku vidū šobrīd dominē versija, ka dežavū ir atmiņas fenomens.

Iespējamais zinātniskais skaidrojums. Cilvēkiem ilgtermiņa atmiņas, notikumi un fakti uzkrājas smadzeņu deniņu daivā. Atsevišķas deniņu daivas daļas ir atbildīgas arī par piedzīvotā un pieredzētā atpazīšanu. Īsāk sakot, deniņu daiva ir vieta, kur rodas un uzglabājas atmiņas. Lai gan pagaidām dežavū saistību ar deniņu daivu un atmiņu uzglabāšanu vēl nevar uzskatīt par pilnībā pierādītu, līdzšinējie pētījumi pieņēmumam, ka starp deniņu daivas darbību un dežavū piedzīvošanas biežumu ir cieša saistība, sniedz diezgan spēcīgus argumentus.

Neironi, kas atbildīgi par piedzīvotā un sajustā atpazīšanu “kļūdās”, ļaujot smadzenēm sajaukt tagadni ar pagātni. Turklāt citos pētījumos ir pierādīts, ka anormālie elektriskie impulsi, kas veicina epilepsiju, ir sastopami arī veseliem cilvēkiem. Kā piemēru šeit var minēt nekontrolētās muskuļu spazmas, kas parādās, cilvēkam iemiegot.

Dežavū fenomena skaidrojams var būt meklējams arī neironu kļūdainajos ceļos. Mūsu smadzenes nepārtraukti mēģina izveidot pilnu apkārtējās pasaules uztveri, izmantojot ierobežotu piegādāto informāciju. Piemēram, pietiek ar pavisam nelielu sensorās informācijas daudzumu (piemēram, pazīstamu smaržu), lai smadzenes atjaunotu detalizētu atmiņu. Dežavū sajūta varētu būt saistīta ar neatbilstībām šajās smadzeņu atmiņas sistēmās – sensorā informācija “apiet” īstermiņa atmiņu, nonākot pie ilgtermiņa atmiņas, kas, savukārt, var novest pie satraucošās sajūtas, ka mirkli esam piedzīvojuši jau iepriekš.

Smadzeņu vizuālajā sistēmā sensorā informācija pārvietojas caur vairākiem ceļiem, līdz sasniedz smadzeņu garozas centrus, kas ir atbildīgi par atmiņu, uzmanību, uztveri, izpratni, domām, valodu un apziņu. Teorētiski visai informācijai šos centrus būtu jāsasniedz aptuveni vienlaicīgi, taču reizēm informācijas apstrādē kādā no ceļiem rodas problēmas, kas aizkavē informācijas piegādi. Šādā gadījumā smadzenes informāciju saņem kā atsevišķus ziņojumus.

Smadzenes interpretē otro, novēloto ziņojuma versiju kā atsevišķu uztveres pieredzi, radot sajūtu, ka konkrētais notikums ir piedzīvots jau iepriekš (dežavū). Tomēr dežavū fenomens un to darbinošie mehānismi joprojām sevī slēpj daudz nezināmā. 

Mistiski noskaņoti pētnieki uzskata, ka šis fenomens liecina par reinkarnācijas fenomena eksistenci.

Raksti.
Kā rodas deja vu?

Saites.
Reinkarnācija.