Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Encelāds

Εγκέλαδος - grieķu val.
Enceladus - angļu val.
Nosaukums - milzis no sengrieķu mitoloģijas. Interesanti, ka virsmas veidojumiem, kas tiek atklāti uz Encelāda, nosaukumi tiek piešķirti, balstoties uz arābu pasaku krājumu “Tūkstoš un vienas nakts pasakas.”

Sestais lielākais Saturna pavadonis.

Parametri. Diametrs - 505 km.
Orbīta - tas riņķo pa nedaudz izstieptu orbītu aptuveni 180 000 km attālumā no Saturna atmosfēras jeb 238 000 km attālumā no Saturna centra. Vienu pilnu riņķi ap Saturnu Encelāds veic apmēram 33 stundu laikā, t.i. 1,37 dienā. Līdzīgi kā gandrīz visi lielākie Saturna pavadoņi, tas ir vērsts pret planētu ar vienu un to pašu pusi.  Encelada orbīta ir izstiepta, Saturna gravitācijas ietekme uz pavadoni ir mainīga
Encelāds un gredzeni - atrodas E gredzenā un no tā izmestās ledus daļiņas papildina šo gredzenu ar svaigu materiālu.

Atklāšana un izpēte. 1789.gada 28.augustā to atklāja angļu amatierastronoms V.Heršels, kas pirmo reizi izmantoja savu jauno 1,2 m lēcas teleskopu - tobrīd lielāko pasaulē.
Līdz pat 1980.gadiem, kad Encelādam garām palidoja zondes "Voyager-1" un "Voyager-2," par to bija zināms ļoti maz. Bija izpētīta tā orbīta, aptuvenā masa, blīvums un gaismas atstarošanas spēja.
2005.gada novembrī NASA zondes "Cassini" uz Zemi nosūtītajos Encelāda attēlos redzams, ka tā dienvidpola apvidū atrodas milzīgi ledus daļiņu un ūdens tvaika geizeri. Saturna pavadoņa geizeri palika mīkla līdz pat 2014.gadam, kad, izpētot Encelāda gravitāciju, tika atklāts, ka zem 30-40 km bieza ledus apvalka viļņojās apmēram 10 km dziļš okeāns. Zonde uz šī pavadoņa konstatēja arī organisku molekulu - propāna un acetilēna - pēdas, kas norāda uz dzīvības rašanās iespējamību.
Tagad zināms, ka uz Encelāda eksistē zem ledus garozas apslēpts šķidra ūdens okeāns, kamēr uz citiem Saturna pavadoņiem to nav.

Uzbūve. Tā kā Encelāda orbīta ir izstiepta, Saturna gravitācijas ietekme uz pavadoni ir mainīga. Tas nodrošina regulāras Encelāda deformācijas, kas arī tiek uzskatītas par galveno iemeslu tam, ka pavadoņa dzīles ir pietiekami siltas, lai tur pastāvētu šķidrs ūdens okeāns.
Encelāda virsmu klāj ūdens ledus, tādēļ tas ir viens no spožākajiem objektiem Saules sistēmā. Pavadonis atstaro aptuveni 80% no saņemtās Saules gaismas, kas nodrošina ļoti zemu virsmas temperatūru (aptuveni -200oC).
Pavadoņa virsma ir ģeoloģiski ļoti dažāda – tajā konstatēta spēcīga tektoniska aktivitāte: plašs plaisu tīkls, vietām to klāj līdz pat 35 km lieli krāteri, vietām virsma ir gluda un viendabīga. Saturna mēnesi Encelādu klāj ledus apvalkā ieslēgts dziļš okeāns, kura aizņemtā platība ir vismaz salīdzināma ar Augšezeru. Visinteresantākais reģions ir pavadoņa dienvidpols, kuru klāj rievas, gravas un kur atrodas arī slavenie Encelāda geizeri. NASA zonde netālu no Encelada dienvidpola nofotografējusi 101 ūdens tvaika un ledus daļiņu geizeru izvirdumus. Ja šie tvaiki un ledus daļas nāk no Encelada ar ledus segu klātā okeāna, tad nākotnē zondes, kas lidotu cauri greizeriem, varēs izpētīt Saturna mēness okeāna sastāvu, nenolaižoties uz tā virsmas. Cassini zonde, lidojot cauri šiem geizeriem, ir uztvērusi ūdens tvaiku, oglekļa dioksīdu, metānu, slāpekli un dažādus sāļus. Izvirdumā izmestās ledus daļiņas lido ar ātrumu aptuveni 400 m/s. Tās papildina E gredzenu, bet daļa nokrīt atpakaļ uz pavadoņa virsmas. Tiek uzskatīts, ka geizeros izmestā ūdens avots ir globāls okeāns, kas atrodas zem 30 līdz 40 km biezās ledus garozas. Okeāna dziļums varētu būt vismaz 10 km. Pavadoņa centrālo daļu veido kodols, kas sastāv no cietajiem iežiem un ūdens ledus.

Dzīvība uz Encelāda. Pateicoties savām unikālajām īpašībām, Encelāds ir viena no daudzsološākajām vietām Saules sistēmā, kur, iespējams, ir mums pazīstamām dzīvības formām labvēlīgi pastāvēšanas apstākļi.
Pēdējie atklājumi pētniekiem ļauj pieņemt, ka Encelāda apslēptais okeāns ir vismaz miljardu gadu vecs. Miljards gadu ir pietiekami ilgs laiks, lai izceltos dzīvība. Uz Zemes tā radās tikai 1 miljardu gadu pēc tās rašanās. Vienlaikus 1 miljards gadu nozīmē arī to, ka starp Encelāda akmens kodolu (kas joprojām ir karsts) un tā okeānu arvien pastāv pietiekami augsta ķīmiskā aktivitāte, kas varētu nodrošināt enerģiju mikrobioloģiskai dzīvībai tajā. Tādējādi Encelāda okeāns nav ne pārāk vecs, ne pārāk jauns, tas ir tieši tik vecs, lai tajā rastos un evolucionētu dzīvība.

Raksti.
Uz Saturna pavadoņa Encelāda varētu būt dzīvības pastāvēšanai labvēlīgi apstākļi.
Kāpēc Encelādam ir apakšzemes okeāns? Jauns pētījums izskaidro atšķirības starp Saturna mēnešiem.

Saites.
Saturns.