Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Heliocentriskais pasaules modelis

Uzskats par Sauli pasaules centrā.

Vēsture. Sengrieķu avoti apgalvo, ka Tēbas dibinājis Kadms, kas bija izglītots arī astronomijā. Viņš labi zinājis ēģiptiešu mācību par debesu ķermeņu kustību un šīs zināšanas izmantojis, plānodams Tēbu pilsētu ar tās septiņiem vārtiem. Šie vārti simbolizējuši debess ķermeņus, kas, protams, bija veltīti galvenajiem grieķu dieviem. Tēbu vārti bija veltīti Selēnei (Mēness), Hermejam (Merkūrs), Afrodītei (Venēra), Hēlijam (Saule - vidējie vārti), Arejam (Marss), Zevam (Jupiters) un Kronam (Saturns). Īpaši jāizceļ fakts, ka vidējie septiņvārtu Tēbu vārti bija veltīti saules dievam Hēlijam. Tātad Sauli Kadms bija licis vidū, kas, iespējams, liecina par heliocentrisko pasaules modeli.
Prokls – uzskatīja heliocentrisko pasaules modeli par pareizo.
Tāpat divi neoplatoniķi un Prokla laikabiedri Makrobijs un Marciāns Kapella arī aizstāvēja heliocentrisko pasaules modeli.
Šīs teorijas piekritēji: Makrobijs, Marciāns Kapella, Romas imperators Jūlijs Atkritējs un Nikolajs Kuzanskis.
Kāds grieķu zinātnieks Aleksandrijā arī esot apgalvojis, ka zeme griežas ap savu asi un vēl riņķo ap Sauli, taču nav varējis to pierādīt. Pārējie viņu izsmējuši un atklājums aizmirsts.
Samosas Aristarhs apsteidza Koperniku, paziņojot, ka Zeme griežas ap savu asi un riņķo pa heliocentrisku orbītu.
Uzskata, ka Rietumu pasaulē šo Saules sistēmas modeli ieviesis poļu astronoms Nikolajs Kopernihs savā darbā, ko Romas Katoļu baznīca iekļāva aizliegto grāmatu sarakstā. Kopernika apbedīšana XVI gadsimtā anonīmā kapā nav saistīta ar aizdomām par ķecerību. Viņa nāves brīdī tikai daži Eiropas astronomi, astrologi un matemātiķi apsprieda viņa aprēķinus par Saules, nevis Zemes atrašanos Saules sistēmas centrā. Arī katoļu baznīca vēl nebija formāli nosodījusi heliocentrisma teoriju kā ķecerību.
1616.gadā pāvests Pauls V pieprasīja savu teologu spriedumu jautājumā par heliocentrismu. Teologu grupa vienprātīgi ieteica pāvestam uzskatīt kopernikānismu ne tikai par maldīgu, bet arī formāli ķecerīgu, jo tas tiešā veidā runā pretī Rakstiem. Pāvests nolēma pieņemt šo teoloģisko spriedumu. Tādēļ tas nepalika tikai šauras teologu grupas spriedums. Visai baznīcai to drīz (5.martā) izziņoja Congregation of Index, kas agrāk bija Kūrijas departaments un kā ticības un mācības kongregācija sagatavoja aizliegto grāmatu sarakstu. 5.martā kopernikānisms tika nosodīts kā “maldīgs un pilnīgi pretējs Dievišķajiem Rakstiem.” Kopernika rakstu darbs par debesu sfēru kustībām tika aizliegts, bet pēc nelielām korekcijām tas tika atkal atļauts.
Katoļu baznīca masveida uzbrukumus heliocentrisma teorijai sāka vairākas desmitgades vēlāk, kad Vatikāns izvērta aktīvu aizsardzību pret Mārtiņa Lutera reformāciju.

Saites.
Saules sistēma.