Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Haineks, Džozefs Alēns (1910.-1986.g.)

Joseph Allen Hynek.

Amerikāņu astronoms un ufologs

Dzīvesgājums. Dzimis 1910.gadā.
Darbība NLO izpētē kopā ar militāristiem (1948.-1969.g.). Džozefs Alēns Haineks bija astronomijas profesors Ziemeļrietumu universitātē (Ohaijas pavalsts universitātē Kolambusā) un pasniedza tur astronomiju, kad 1948.gada pavasarī pie viņa ieradās trīs virsnieki no Raitpatersonas GKS bāzes (netālu no Deitonas). Viņi painteresējās, ko astronoms domā par "lidojošiem šķīvjiem," un, saņēmuši atbildi, ka viss tasir "bleķis un murgi," tūdaļ piedāvāja tam darbu pie sevis kā astronomam-konsultantam. Tā viņš pievienpjās projektam "Zīme," palika strādāt nākamā programmā "Niknums" un vēl nākamā - "Zilā grāmata." Vārdu sakot, bija visur tur klāt, līdz 1969.gadā GKS beidza savus pētījumus šai laukā. Citos avotos minēts, ka par NLO konsultantu GKS viņš strādājis laikā no 1940.-1960.gadam strādāja ASV GKS par NLO konsultantu.

Privātā NLO izpēte (1974.-1986.g.). 1974.gadā (1973.gadā pēc Donalda Taisona "Soul Flight: Astral Projections & the Magical Universe") Čikāgā dibinājis NLO pētniecības centru KUFOS kā atbildi uz amerikāņu varas iestāžu bezdarbību masīvu NLO uzlidojumu novērojumu laikā. Licis ASV ufoloģijas pamatus. Līdz savai nāvei bijis tās vadītājs un nodarbojās ar NLO fenomena izpēti.

Uzskati. Sākumā viņšbija pilnīgs skeptiķis - uzskatīja, ka viņa uzdevums ir apgāzt NLO liecības, ar ko viņš daudzu gadu garumā arī nodarbojās. Saukt viņu par skeptiķi pat bija par maigu teikts, jo viņš paziņoja gadījumus par atklātiem pat tad, kad tos vispār nespēja izskaidrot. 1985.gada intervijā rakstniekam Denisam Steisijam viņš apstiprināja: "Es izskaidroju šīs parādības ar dabiskiem iemesliem, pat tad, ja īstenībā to vispār nebija." Par piemēru var minēt gadījumu Sneikriveras aizā, kad tēvs ar dēlu tika redzējuši gaisā metālisku objektu, kas nopļāva koku galotnes. Heineks toreiz notikumu skaidroja ar kaut kādu atmosfēras virpuli, kaut gan, kā viņš intervijā Steisijam pavēstīja, nekad nebija redzējis līdzīgus virpuļus, un viņam nebija arī nekāda pamata uzskatīt, ka tādi virpuļi vispār eksistē.
Pirmajos darba gados Haineks savas noliedzošās attieksmes dēļ iemantoja militāristu labvēlību.
Tomēr viss izvērtās savādāk – ar laiku Haineks nonāca pie uzskata, ka aiz NLO fenomena slēpjas kas patiesi reāls. 50.gados Haineks sāka pārskatīt savu pozīciju un nebija vairs tik noraidošs NLO novērojumu izpētē. Tādejādi militaristi viņu izstrīpoja no savu mīluļu saraksta, un, lai gan paturēja "Zilās grāmatas" projektā, tomēr viņa funkcijas tajā kļuva nominālas. Lai gan viņš noliedza NLO ārpuszemes izcelsmi, tomēr uzskatīja, ka ziņojumus par NLO ir ļoti rūpīgi japēta.
Haineks pats saka, ka militāristi bija ieinteresēti neparasto faktu vienkāršošanā: "Viņiem bija instrukcija no Pentagona, kas sekoja 1953.gada Robertsona komisijas rekomendācijām, kur bija teikts, ka visai šai situācijai ir jātiek atrisinātai - un punkts, nekādu iebildumu. Tāda attieksme valdīja pārsvarā."

Haineka NLO definīcija. "Par NLO var nosaukt objektu vai gaismu debesīs vai gaisā virs zemes, ziņojums par ko ir dokumentēts, bet izskats, trajektorija, spožuma izmaiņas vai dinamika nevar tikt izskaidrota laģiskā un tradicionālā veidā, tā uzvedība ne tikai nav saprotama tiešajiem novērotājiem, bet arī turpina būt neizprotama pat pēc speciālistu veiktas rūpīgas visu liecību izpētes, kas ir tehniski spējīgi veikt saprātīgu identifikāciju, ja vien tāda ir iespējama." (Hynek. The UFO Expierence: A Scientific Research, 10.lpp.)

Adrese:
J.Allen Hynek Center for UFO studies (CUFOS).
2457 West Peterson Avenue
Chicago, IL 60659 

Ufoloģijā plaši iegājusies viņa NLO kontaktu klasifikācija, kas pirmo reizi tikusi publicēta 1972.gadā grāmatā "NLO novērojumi: zinātniski pētījumi." Tiek plaši lietota šodien.

Miris 1986.gadā, organizācija pārsaukta viņa vārdā.

Darbi.
"The UFO Efperience: A Scientific Inquiry." Ņujorka: Contemporary Books, 1972.g.

Saites:
Ufologi.
KUFOS.