Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Poncijs Pilāts

Latīniski - Pontius Pilatus.
Grieķiski - Πόντιος Πιλᾶτος.
5.Jūdejas prefekts no 26.-36.gadam.

Saskaņā ar kanoniskajiem evaņģēlijiem Poncijs Pilāts bijis Jēzus Kristus tiesātājs un sodītājs. Visdrīzāk viņš bijis reāla fiziska persona tā laika Palestīnā.

Dzīvesgājums. Jūdejas prefekts no 26.–36./37.gadam. Tacits viņu min kā prokuratoru, t.i. Sīrijas provinces legāta pārstāvis. Cēzarejā ir atrasts uzraksts, kurā Pilāts nosaukts par prefektu.

Poncija Pilāta apraksts kristīgajos dokumentos. Evaņģēlijos vaina par Jēzus krustā sišanu pilnībā tiek uzvelta žīdiem, bet pārvaldniekam Poncijam Pilātam tiek vien sekundāra novērotāja loma. Turklāt vēlīnajā Lūkas evaņģēlijā Pilāts attēlots maigāk nekā pirmajos divos evaņģēlijos. Saskaņā ar evaņģēlijiem un apokrifiem, Pilāts bijis spiests pret paša gribu piekrist Jēzus sodīšanai ar nāvi. 
Koptu un etiopu tradīcijā 25.jūnijs tiek atzīmēts kā Sv.Poncija Pilāta diena.

Poncija Pilāta darbi. Šis dokuments nav saglabājies, bet uz tā esamību norādījis Justīns Moceklis ap 150.gadu un Tertuliāns ap 200.gadu.

Aplūkojamie objekti.
Gabata pagalms. Gabata pagalms jeb akmeņu klāsts bija pagalms, kurā Pilāts pratināja Jēzu. Gadsimtiem ilgi nebija par to atrodamas nekādas liecības. Viljams F.Olbraits savā darbā Palestīnas arheoloģija parāda, ka tas ir Antonijas cietokšņa pagalms Jeruzālemē, kur atradās romiešu galvenā militārā pārvalde. Kad pilsētu Adriāna laikā atjaunoja, šo pagalmu atstāja zem gruvešiem un atklāja tikai nesen. Viena no pirmajām (kura?) Sāpju ceļa (Via Dolorosa) pieturām.

Atradumi.
Pilāta uzraksts. 1961.gadā itāļu arheologs Antonio Frova Cēzarejā atrada uzrakstu uz akmens plāksnes: Tiberiums Poncijs Pilāts Jūdejas prefekts latīņu valodā. Plāksne bija daļa no pakāpieniem, kas veda iekšā Cēzarejas teātrī. Aprakstītais akmens, iespējams, sākumā tika lietots Tiberiuma (imperatora Tibērija pielūgsmes svētnīcas) pamatos un vēlāk pārvietots tur, kur to atrada arheologi. Šis uzraksts apstiprina, ka Poncijs Pilāts patiesi bijis prefekts savas valdīšanas laikā un ir vienīgais arheoloģiskais pierādījums, kas apstiprina gan Pilāta vārdu, gan titulu. 

Saites.
Jēzus Kristus (6.g.pmē.-27.g.mē).