Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Pleskavas kņazi

Jaroslavs (?-1233.g.). Krieviski - Ярослав Владимирович.
Radniecība. Cēlies no Smoļenskas kņazu dzimtas.
Dzīvesgājums. Valdīja Pleskavā līdz 1233.gadam, kad viņu no turienes padzina, iespējams, par simpātijām pret katoļiem (krieviski tos sauca par латинянам).Pēc tam kņazs vairākas reizes mēģināja atkal sagrābt Pleskavu, cerēdams uz livoniešu palīdzību. Pirmais mēģinājums bija pavisam neilgi pēc padzīšanas - tika sakauts un nonāca gūstā pie Aleksandra Ņevska tēva Jaroslava Vsevolodoviča.
Pēc atbrīvošanas atkal devās uz Livoniju.
1240.gadā Jaroslava vienība piedalījās pierobežas cietokšņa Izborskas ieņemšanā, bet pēc tam kopā ar livoniešiem sakāva palīgā nosūtīto pleskaviešu vienību.
Viņa karadraudze pievienojās livoniešiem karagājienā pret Pleskavu un Novgorodu, jo ar to palīdzību cerēja sev atgriezt valdīšanu Pleskavā. Nav zināms, vai kņaza karadraudze ņēma dalību tā saucamajā Ledus kaujā. Zināms vienīgi tas, ka pēc miera noslēgšanas ar Livoniju Alekandrs Ņevskis atļāva viņam atgriezties Krievzemē. Viņam piešķīra valdīšanu Toržkā, vēlāk piedalījās Aleksandra rīkotos karagājienos pret leišiem, ne pret livoniešiem.

Daumants (1266.-1299.g.).
Dzīvesgājums. Pēc Mindauga nāves Lietuvā uz pusi gadsimta iestājās haoss un bieža ķēniņu maiņa. Piemēram, varu pazaudēja Daumants, kas 1266.gadā aizbēga uz Pleskavu un tika tur ievēlēts par kņazu, pieņemdams pareizticību un kristīgu vārdu - Timofejs. Pleskavai bija nepieciešams militārais vadītājs.
Daumants/Timofejs kļuva par visveiksmīgāko Pleskavas kņazu un novaldīja pilsētā 33 gadus. Viņa valdīšanas laikā Pleskava kļuva spēcīga, faktiski kļuva neatkarīga. Pilsēta pat riņķī uzcēla akmens sienu, kas austrumslāvu pilsētām bija liels retums - sienu ilgi vēl sauca par "Daumanta sienu."
Tomēr galvenie Daumanta sasniegumi bija militāri. Viņš sekmīgi cīnījās gan ar Novgorodu, gan ar Vladimiru, gan ar tautiešiem leišiem, bet vareno vācu Ordeni vairākkārt sakāva kaujās.
Pirmā no tām notika 1268.gadā, kad apvienotie Suzdaļas-Pleskavas-Novgorodas-Perseslavļas spēki iebruka Igaunijā pret tur esošajiem dāņiem. ordenis devās palīgā un tika sakauts pie Rakovoras (mūsdienu Rakvere). Vācu bruņinieki bija ņēmuši vērā kaujas mācības uz Peipusa ezera ledus, tādēļ "cūkas" taktikai pievienoja vēl arī triecienu flangā ar otru "ķīli." Iesākumā krieviem neveicās un novgorodieši, kas bija pašā trieciena spicē, cieta lielus zaudējumus. Tomēr pēc tam, kad izdevās nogalināt vācu armijas komandieri bīskapu Aleksandru, kaujas laime nosvērās par labu krieviem. Vācieši tika sakauti, bēgļi tikuši vajāti vēl septiņas verstis. Pieņemts uzskatīt, ka no krievu puses kaujā piedalījušies 30 000, bet no vācu - 18 000 kareivju.
1272.gadā Daumants sakāva jau pašu livoniešu ordeņa mestru Otto fon Rodenšteinu, kas mēģināja ieņemt Pleskavu. Vācieši bija pārliecināti, ka pleskavieši aktīvi nekaros līdz neieradīsies palīdzība no Novgorodas. Tomēr Daumants veica izbrukumu no Pleskavas un pilnīgi pārsteidza vāciešus. Nostāsts vēsta, ka Daumants saķēries cīņā ar pašu mestru un ievainojis to sejā - stāsts aizdomīgi līdzīgs stāstam par kauju pie Ņevas, kurā Aleksandrs ievainoja sejā jarlu Birgeru.
Pēdējo savu uzvaru pār livoniešiem Daumants noturēja 1299.gadā, kad vācieši atkal aplenca Pleskavu. Tika sakauti un atkāpās.
Drīz pēc tās vecais Daumants savārga un nomira.

1348.gadā Pleskavas zemes atdalījās no Novgorodas republikas.

Andrejs (1325.-1399.g.).
Radniecība. Tēvs - leišu karalis Aļģirds.
Vecākais brālis - leišu karalis Jagailis.
Dzīvesgājums. Dzimis 1325.gadā.
Bijis par kņazu Pleskavā, Polockā, Trubčevskā.
Piedalījies Kuļikovas kaujā un karagājienos pret Livonijas ordeni.
Gājis bojā cīņā pret tatāriem.

Ap 1480.gadu uz Pleskavu savus vietvalžus nosūtīja Maskavija.

Saites.
Pleskavas kņaziste.