Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Pīlas kaujas ahāts

Mikēniešu Pīlas senpilsētas kapenēs uziets ārkārtīgi smalki veidots ahāta zīmoggredzens, kas rosina aizdomas par kādu modernu tehnoloģiju izmantošanu.

Atrašana un izpēte. 2017.gada novembrī tā saucamo Grifa karavīra kapeņu atklājēji Deivs un Stokere pasauli iepazīstināja ar vēl vienu nozīmīgu artefaktu, kas tajās atrasts. Tas bija zīmogakmens ar sarežģītu gravējumu, kurā attēlota kaujas aina - arheologi to nodēvēja par "Pīlas kaujas ahātu."
2016.gadā kapenēs tika uzieti četri zīmoggredzeni. Konservēšanas ekspertiem bija vajadzīgs vairāk nekā gads, lai zīmogakmeni attīrītu no kaļķakmens uzslāņojuma. Tas, ko pētnieki pēc tam ieraudzīja, bija rūpīgi uz cieta, 3,6 cm gara ahāta akmens virsmas iegravēta kaujas aina. Gravējuma meistarīgi veidotās un izsmalcinātās detaļas to padara par izcilāko miniatūrās mākslas darbu, kas jebkad atrasts bronzas laikmeta Egejas jūras reģionā.
Zīmogakmens bija ļoti vērtīgs īpašums, kas liecināja par Grifa karavīra augsto statusu mikēniešu sabiedrībā.

Apraksts. Arheologi ir sajūsmā par šo miniatūro mākslas darbu, kurā mīnojiešu mākslinieks tik prasmīgi ir atveidojis muskuļainu cilvēku ķermeņus. 3,6 cm garš ahāta akmens.
Sarežģītajā, uz ahāta virsmas iegravētajā spraigas kaujas ainā attēlots uzvarošs karavīrs, kurš, uzveicis vienu ienaidnieku, kas beigts guļ pie viņa kājām, uzbrūk otram, spēcīgākam pretiniekam, kurš savu ķermeni aizsedzis ar vairogu, ar zobenu izdarot nāvējošu dūrienu viņa atklātajā kaklā.

Secinājumi un hipotēzes. Neparastais zīmoggredzens noteikti liks mainīt priekšstatus par senās Grieķijas mākslu bronzas laikmetā. Uz tā attēlotā kaujas aina ļaus labāk saprast mītus un leģendas no Rietumu civilizācijas dzimšanas laikmeta, par kuru vēsturniekiem vēl arvien ir maz kas zināms.

Daudzas no gravējuma detaļām, piemēram, ieročus greznojoši ornamenti un rotaslietas, kļūst skaidri saskatāmas tikai tad, kad tās aplūko ar mikroskopu.ir tik smalki veidots, ka rosina domu par kādu modernu tehnoloģiju pielietošanu. Dažas detaļas ir tikai pusmilimetru lielas,

Raksti.
“Grifa karavīra” kapā atrastais mīnojiešu gredzens liek pārrakstīt bronzas laikmeta grieķu mākslas vēsturi.


Saites.
Pīlas.