Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Palenkes apstrādātie akmeņi

Arī Palenkē, tāpat kā daudzās senajās pilsētās, uzieti akmeņi ar tādu instrumentu apstrādes pēdām, kas, pēc mūsu pašreizējiem vēstures priekšstatiem, nevarētu būt bijuši seno cilvēku rīcībā.

Moderno tehnoloģiju pēdu apraksti. Vienas no pilsētas piramīdu kāpnēm ir saliktas no palieliem 200-300 kilogramu blokiem. To arējais pakāpiena stūris ir smuki noapaļots (ka ziepju gabalam), bet apakšējie - precīzi un asi. Tādu rezultātu nevarot panākt ar maiju akmens instrumentiem. Tādejādi, akmeņi varētu būt iegūti no pirmsmaiju būvēm un no tiem saliktas kāpnes.

Megalītu akmens salikums vērojams arī bumbas spēles laukuma vidēja daļā, kur tas ir saglabājies.

Arī citās mājās un tempļos pilsētā ik pa laikam var ieraudzīt labi apstrādatus megalītiskus akmeņus, kuru veidošana būtu vajadzīgs akmens zāģis vai pat vēl kas niknāks. Indiāņiem tomēr tādu neesot bijis.

Pils. El Palacio ziemeļu sienas apakšdaļā redzams kvalitatīvs labi apstrādātu megalītisku akmeņu kārtojums. Maiju indiāņiem tādas tehniskas iespējas nav bijušas. Tādi paši neiespējami akmens bloki veido pakāpes un kāpnes Pils torņa pakājē. Tāda pat megalītiska kāpne austreņu iekšējā pagalmiņā Pilī arī nevarētu būt maijiem pa spēkam. Pagalmiņa divas sienas saliktas no tādiem blokiem, bet divas pārejas salikuši no savējiem. Arī šeit tie ir kā diena pret nakti. Pils rieteņu iekšējā pagalmiņā vecie megalītu bloki pietikuši tikai vienai sienai. Tajā vērojami lieliski pagatavoti akmens ieliktņi.

Starp senajo civilizāciju un maiju apstrādātajiem akmeņiem ir milzīga starpība, kas redzama ar neapbruņotu aci. Nelielu akmeņu precīzi iestarpinājumi ir tādi pat kā Ēgiptē. Daži no akmeņiem saglabājuši iegriezumus, kas varētu būt veikti ar cirkulāru zāgi (tāda instrumenta attēlojums uziets uz kāda no maiju keramikas podiem).

Labs megalītiskās kultūras piemērs ir arī ta saucamais "sarkofāgs" no Sarkanās ķēniņienes kapenes (blakus Uzrakstu templim).

Saites.
Palenke.
Modernas akmens apstrādes tehnoloģijas senatnē.