Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Palpas ģeoglifi

Zemeszīmes plakankalnē Palpas pilsētas tuvumā Peru, uz ziemeļiem no slavenajiem Naskas ģeoglifiem.

Atrašanās vieta. Peru ziemeļi, Palpas pilsētas tuvumā, tikai kādus 10 km no Naskas plakankalnes.

Atklāšana un izpēte. Vēsturnieki uzskata, ka šie ģeoglifi ir Parakasas kultūras (800.-200.g.pmē.) radīti, tātad senāki par Naskas plato zīmējumiem.

Raksturojums. Palpas plato ir nedaudz mazāks, bet tāpat bagātīgi klāts ar ģeoglifiem. Līnijas, joslas, trapeces, figūras, spirāles, zīmējumi. Šeit atšķirībā no Naskas, zīmējumi veikti uz nošķeltām pakalnu virsotnēm, jo Palpas plato ir kalnains.
Parasti tās ir cilvēku, dzīvnieku vai putnu figūras. Atšķirībā no Naskas plato Palpā vairums zīmējumu izveidoti uz nelielo pakalnu plakanajām virsotnēm. Pats plato ir apmēram divas reizes mazāks nekā Naska, tomēr zīmējumu skaits ir lielāks, tie ir komplicētāki un dažādāki.
Palpas plato ir ap 10 antropomorfu zīmējumu (Naskas plato tāds ir tikai viens), kas ir dažādi kā pēc stila, tā pēc izmēriem. Attēlotajiem cilvēkiem ir neparastas galvas segas - cepures un spalvas, reizēm tās sedz kaut kas līdzīgs apaļām ķiverēm vai skafandriem. Uz plato ir arī vairāki dzīvnieku un putnu attēli. Visi zīmējumi atšķirās izmēros un izpildīti ļoti meistarīgi.
Palpas plato atrodas vairāki unikāli zīmējumi, kjuriem nav analogu nekur pasaulē - Zvaigzne, Saules pulkstenis u.c.

Zīmējumus iedala:
      -  ģeometriskas figūras. Līnijas vai joslas, kas krustojas, pārklāj viena otru vai iet starveidīgi. Dažu joslu platums sasniedz vairākus simtus metru, bet līniju garums - pat 20 kilometrus;
      -  simboliski attēli, kuros var uztvert līdzības ar cilvēkiem, dzīvniekiem un augiem. 

Zinātniekus Palpas ģeoglifos izbrīna sekojošas lietas:
      -  ideālās ģeometriskās proporcijas. Tādu zīmējumu izveidošana nav iespējama bez labām ģeometrijas zināšanām un precīzas koordinātu sistēmas izstrādes;
      -  unikālā zīmējumu veidošanas tehnika, kas ir grūti atkārtojama pat mūsdienās.

Zīmējumi. 
Zvaigzne. Estrela. Saukta arī par mandalu, jo līdzinās indiešu mandalai. Izmēri - ap 1 km. Ļoti ģeometriks un simetrisks. Zīmējums veidots no trim apļiem centrā - diviem maziem un viena lielā, kas savienoti ar līnijām kopējā kompozīcijā. Apkārt atrodas astoņstaru "apvalks," kas iegūts, novietojot vienu uz otra divus kvadrātus. Centrā astoņstūri veidi divi viens uz otra uzlikti taisnstūri, bet pašā centrā "zvaigzne" - starveidīgs attēls. Centra mazie apļi veidoti nevis ar līnijām, bet ar mazu bedrīšu virknēm.
Tiek uzskatīts bez maz vai par galveno plato zīmējumu, tomēr tā funkcija un jēga ir un paliek nezināma. Daži pētnieki pat tajā uzgājuši sakarību ar Lielo piramīdu Gīzā.

Saules pulkstenis. Dīvaina divkāršā spirāle un viļņojošā līnija. Atrodas ap kilometru no Zvaigznes. Vietējie iedzīvotāji apgalvo, ka noteiktās stundās Saules stari iegulst precīzi kaut kādās līnijās. Veido tādu kā labirintu, kam esot saistība ar Saules stāvokli pie debesīm. Ģeoglifs ir matemātiski izsvērts un arī var kļūt par plakankalnes mīklas atminējumu.

Cilvēks ar čūsku. Antropomorfs zīmējums, kurā cilvēkam galvā divi ragi vai spalvas, zem viņa locās čūska. Nekur citur apkārtnē čūskas zīmējums nav sastopams.

Akmenstauku briesmonis. La Orca de Piedras Gordas vai vienkārši The Orca. Atklājis Džonijs Isla (Johny Isla). 

Palpas plakankalnē saglabājušās arī vairākas senas celtnes. Patlaban vēl neesot sastādīta Palpas plakankalnes precīza karte ar visiem tās ģeoglifiem.

Zīmējumu veikšanas veids. Pētniekus izbrīna kolosālais darbs plakankalnes grunts izkasīšanā. Lai izveidotu joslu 100 m platumā, 2 km garumā un 30-40 cm dziļumā, jāveic gigantisks darbs, bet tādu joslu ir tūkstošiem. Zīmējumu veidotājiem būtu visa plakanklane jānopēdo ar taciņām, tomēr tādu pēdu trūkst.
Mīkla ir arī zīmējumu veikšanas precizitāte. Joslas un līnijas stiepjas kilometriem garas, ignorējot reljefu, jo paralelitāte nekur netiek izjaukta. Ko tādu nebūtu viegli veikt pat mūsdienās ar labu ģeodēzisko aparatūru. Rodas iespaids, ka senajiem "zīmētājiem" tas nav sagādājis ne mazākās grūtības.

Hipotēzes. Tādas izvirzītas ap 200. Pētnieki nešaubās, ka stingri un matemātiski noteiktās līnijas slēpj sevī kodētu informāciju.
Kalendāra hipotēze.
Citplanētiešu kosmodroma hipotēze.

Neviena no mūsdienās eksistējošām skaidrojošām hipotēzēm nevar sniegt sakarīgu atbildi uz trim galvenajiem jautājumiem:
      -  kas zīmējis;
      -  kā zīmējis;
      -  kāpēc zīmējis.

Pašlaik plato kompleksa aizsardzība un izpēte uzticēta Peru Kultūras institūtam Limā, kurai nav pietiekoši daudz līdzekļu izpētei. Būtu nepieciešami laši kartogrāfiski, ģeoloģiski un arheoloģiski pētījumi. Pēc pēdējām ziņām Peru valdība noliegusi plato apmeklējumu pa zemi, tomēr, liekas, ir iespējas pārlidot to ar lidmašīnu (tāpat kā Naskā).

Saites.
Peru zemeszīmes.