Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Ziemeļbrieži, ziemeļbriežu apakšdzimta

Rangifer tarandus. Ziemeļamerikā to sauc par karību.
Briežu dzimtas apakšdzimta ar 1 sugu - ziemeļbriedi.

Areāls. Izplatības areāls aptver ziemeļu puslodes holarktisko reģionu. Tie mājo gan tundrā, gan taigā. Vislielākās populācijas mūsdienās ir Norvēģijā, Somijā, Sibīrijā, Grenlandē, Aļaskā un Kanādā.

Vēsture. Briedim no Kombarelas alas ir raksturīgi ragi, kas ļauj noteikt, ka tas ir ziemeļbriedis.
Ziemeļbrieža kauli uzieti Bizovajas apmetnē Ziemeļurālos.
Eirāzijas ziemeļtautu dzīve bijusi nesaraujami saistīta ar ziemeļbriežiem - te tie pieradināti pirms 2000 gadiem. Ziemeļbriežus jūdza kamanās, ar tiem jāja. No tiem slauca pienu un ieguva gaļu, cīpslas izmantoja šūšanai, taukus izmantoja pārtikā un gaismēkļu dedzināšanai, no kauliem gatavoja dažādus priekšmetus, iekšējie orgāni bija vitamīnu avots, no ādas gatavoja apģērbu, apavus un teltis.
Mūsdienās ziemeļbriežu turēšana nav zaudējusi nozīmi, no tiem iegūst arī jaunos ragus, kas satur bioloģiski aktīvas vielas. Somijas briežkopji jeb boazovazzi gadu simtiem audzē ziemeļbriežus, šie skaistie dzīvnieki sastopami arī brīvā dabā, Somijas nacionālajos parkos. Saskaņā ar jaunākajiem apsekojumiem Somijā ir aptuveni 2200–2300 savvaļas meža ziemeļbriežu. Tiek lēsts, ka Somijā kopumā ir ap 200 000 ziemeļbriežu.
Lapzemē ir nepieklājīgi vaicāt briežkopim par to, cik liels ir viņa ganāmpulks. Tas ir tas pats, kā pajautāt, cik naudas ir viņa bankas kontā. Lapzemes iedzīvotāji, runājot par ziemeļbriežiem, parasti stāsta, ka viņu nauda “skraida apkārt.”

Raksturojums. Atšķirībā no citām briežu sugām, šiem dzīvniekiem ragi ir gan tēviņiem, gan mātītēm. Mātītēm tie vajadzīgi, lai pasargātu atrasto barību no konkurentiem. Buļļiem ragi ir riesta laikā, pēc tam tie tos nomet. Govis ragus no met drīz pēc mazuļu piedzimšanas.   
Apmatojums zem nagiem neļauj tiem slīdēt pa ledu. Ūdenī ar nagiem iras. Nagi ir lieli un plati izvērsti, ziemā pasargā kājas no grimšanas sniegā, vasarā - sūnās. Tie ir arī velvēti, tiem ir asas malas, ziemā ar nagiem izkārpa barību no sniega.
Ļoti biezs apmatojums. Akotmati rupji, cieti, gari, dobi. Dobie akotmati labāk saglabā ķermenī siltumu un atvieglo peldēšanu. Pavilna ir 2,5 reizes biezāka par akotmatiem. Biezā pavilna aiztur siltumu tik labi, ka. guļot sniegā, ziemeļbrieži to nekausē un nesamitrina kažoku. Apmatojums uz purna pasargā no saskares ar sniegu barošanās laikā.

Migrācija. Vasarā ziemeļbrieži ganās tundrā, ziemā - mežā, kur siltāks. Vasaras ganības no ziemas ganībām šķir 1000 km. Vasarā ēd zāli, grīšļus; ziemā - ķērpjus (Cladonia rangiferina u.c.).

Ziemeļbriežu audzēšana. Tos audzē gaļas un ādas ieguvei, izmanto arī transporta nolūkos. Gaļu izmanto svaigu, no tās gatavo gaļas izstrādājumus, konservus. No ziemeļbriežu mātītēm laktācijas periodā iegūst 40-50 kg piena ar 17-19% tauku saturu.
No ādāmgatavo teltis, pārvietojamas mājas, siltus apģērbus. Ar ziemeļbriežu audzēšanu nodarbojas Somijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Kanādas ziemeļu rajonos, Aļaskā (ASV) un Krievijas galējos ziemeļos. Krievijā tos audzē Eiropas daļas un Sibīrijas tundras, mežatundras un taigas zonā, visvairāk Magadanas un Tjumeņas apgabalā.

Izmantošana. No ziemeļbriežu jaunajiem ragiem (pantiem) iegūst ekstraktu, ko izmanto farmakoloģijā. XX gs. 60.gados no tā sāka ražot preparātus rantarīnu, velkorīnu un epsorīnu.

Aplūkojamie objekti.
Napapīri. "Ziemassvētku vecīša ciems" (somiski - Joulupukin Pajakylä). Ziemassvētku vecīša (Joulupuki) rezidence, daba un ziemeļbrieži.
Šis ciems atrodas tieši uz Ziemeļu polārā loka, uz zemes ar treknu krāsu uzvilkts polārais loks. Te var ne tikai sastapt Ziemassvētku vecīti, bet arī viņa uzticamos palīgus – ziemeļbriežus. Pateicoties pasākam un multiplikācijas filmām ar Ziemassvētku vecīša lidojošajiem ziemeļbriežiem, tos labi pazīst visā pasaulē, kur svin Ziemassvētkus. Ir arī teiciens, ka Lapzemē ziemeļbriežu ir tik daudz, cik cilvēku. Tāpēc, apmeklējot Ziemassvētku vecīti viņa dzimtajā pilsētā, ir visas iespējas satikt kādu no šiem majestātiskiem radījumiem, kas klīst apkārt.

Nospiedums civilizācijā. 
Ziemassvētku vecīša ziemeļbrieži.

Raksti.
Klimata pārmaiņu dēļ ziemeļbriežiem ziemās klājas arvien grūtāk.

Raksti.
Briežu dzimta.