Cūku mēri
- Detaļas
- Kategorija: Uncategorised
-
05 Okt 2024
- Autors Redaktors
- 161 skatījumi
Āfrikas cūku mēris.
Pestis africana suum.
Ļoti infekcioza vīrusu slimība, kam raksturīga vispārēja organisma intoksikācija un augsta letalitāte.
Slimo mājas cūkas, arī meža cūkas. Inficējas no slimām vai vīrusu nēsājošām cūkām, inficētas barības - nekarsētām barības atliekām, inficētiem transporta līdzekļiem, ganībām.
Inkubācijas periods 2-28 dienas. Ir zibensveida slimības norises forma - dzīvnieks iet bojā bez raksturīgām slimības pazīmēm, un akūta slimības norises forma - temperatūra līdz 42oC, elpas trūkums, āda cianotiska, ar asinsizplūdumiem, asiņaina caureja, aborti, nervu darbības traucējumi - grīļīga gaita, nekoordinētas kustības, krampji.
Saimniecības karantinē. Infekcijas perēklī visas cūkas likvidē un sadedzina. No citām saimniecībām 5-10 km rādiusā ap infekcijas perēkli cūkgaļu realizē kā gaļas konservus.
Eiropas cūku mēris. Klasiskais cūku mēris.
Pestis suum.
Izraisa toga vīruss, kas imunoloģiski atšķiras no Āfrikas cūku mēra izraisītāja.
Slimo mājas un meža cūkas. Slimība izplatās ar kautuvju un nekarsētām pārtikas atliekām, to pārnēsā arī inkubācijas periodā pārvadātas cūkas. Inkubācijas periods 2-20 dienas. Akūtajam periodam raksturīgs drudzis, nervu darbības traucējumi, asiņojumi ādā un gļotādā, vemšana, asiņaina caureja, aborti. Slimās cūkas nobeidzas pēc dažām stundām vai nedaudzām dienām. Hroniskos gadījumos ir pneimonija un zarnu iekaisums, ekzēmas.
Saimniecības karantinē. Slimās un aizdomīgās cūkas saskaņā ar veterināri sanitārajiem noteikumiem, realizē gaļā. Veselās cūkas vakcinē, bojā gājušās sadedzina vai utilizē. Novietnes un to apkārtni dezinficē.
Saites.
Infekcijas slimības.