Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Jauns Hārapas kultūras senvietu komplekss Indijā

Indijā arheologi, raksta timesofindia.indiatimes.com atraduši jaunu, iepriekš nezināmu Hārapas kultūras celtņu kompleksu un tam atbilstošus senkapus, kuros atklāti gandrīz 70 apbedījumi.

Japāņu un indiešu arheologi vairāk nekā 18,5 ha plašo senvietu kompleksu atklāja aptuveni 40 km attālumā no Indijas ziemeļu pilsētas Rotakas. "Šī iespējams ir viena no Hārapas ēras lielākajām apdzīvotajām vietām," - teica profesors Manmohans Sings (Manmohan Singh) no Maharshi Dayanand universitātes Rotakā. "Šobrīd mēs esam jau atseguši vienu no četrām kompleksa ēku grupām. Tajā ir 26 istabas, 3 līdz 4 virtuves, tāds pats skaits vannas istabu un centrā pagalms. Istabu platība ir no 6x6 m2 līdz 16x20 m2."
Atradumi kapulaukā ļaus uzzināt daudz jauna par Indas ielejas Hārapas kultūras - vienas no attīstītākajām II g.tk.pmē. civilizācijām - dzīvi un cilvēku priekšstatiem. Viveks Dangi, kurš arheologu komandā piedalās kapulauka izpētē, atrastos apbedījumus iedalīja trijās grupās.

Pirmajā ietilpst apbedījumi, kuros atrodas mirušais un kapa piedevas - priekšmeti un sadzīves lietas. Kā piemēru viņš min turīgas pusmūža sievietes apbedījumu ar mirušajai līdzi dotām trim gliemežvāku un divām vara aprocēm, vara auskariem, krellēm un ornamentiem uz kājām.

Otrās grupas kapos kopā ar piedevām atrodamas tikai atsevišķas skeleta daļas, kamēr trešās grupas apbedījumi ir tīri simboliski - tajos atsegti tikai podi, kausi, miniatūri katli, šķīvji un citas lietas, kas liecinā, ka mirušā nāves vai bojāejas apstākļi piederīgajiem nav ļāvuši apglabāt pašu ķermeni.

Izrakumus laika apstākļu dēļ šajā vietā iespējams veikt tikai aptuveni trīs mēnešus gadā un šobrīd noslēgumam tuvojas trešā izpētes sezona.

Attēlā: tuvāk nelokalizēta Hārapas civilizācijas senvieta.
Pirmo reizi publicēts 06.03.2009.