Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Nelikumīga zemes izmantošana apdraud Naskas arheoloģiskās vietas pie Ikas

Naska ir plakankalne Peru dienvidos, tikai 400 kilometru attālumā no Peru galvaspilsētas Limas. Plakankalnē pirms 2300 līdz 1500 gadu izveidotās milzu figūras - līnijas, ģeometriskas figūras un dzīvnieku attēlojumi - ir pasaulē lielākie uz Zemes virsmas izveidotie zīmējumi.

Pateicoties īpašajam klimatam, šie zīmējumi jeb ģeoglifi ir saglabājušies līdz mūsdienām. Taču tagad, par ko trauksmi nesen cēluši Peru arheologi, tos apdraud nelikumīga zemes izmantošana un mājokļu būve aizsargātājā teritorijā. El Comercio ziņo, ka netālu no Ikas pilsētas iedzīvotāji nelikumīgi sagrābuši savā valdījumā divas milzīgas zemes joslas. Nelegālās būvniecības laikā, strādājot ar tehniku, iznīcinātas vairākas trapecveida figūras un līniju grupas - peruāņi aizsargātajā teritorijā būvējuši akmens žogus, lai sadalītu zemi vairākos gabalos. 

Saskaņā ar El Comercio, par kultūras mantojuma saglabāšanu atbildīgās varas iestādes ir apjukušas un nezin kā rīkoties, saskaroties ar šādu vandālismu. Pirmskolumba arheoloģijas pētījumu un Naskas projekta centra (Center for Pre-Columbia Archaeological Studies and Nasca Project) direktors Džuzepe Orefics (Giusuppe Orefici) pauda pārsteigumu par šo cilvēku demonstrēto vienaldzību kultūras mantojumā saglabāšanā.

Pēc Orefica domām, problēma ir ne tikai tā, ka cilvēki nāk un sagrābj zemi, bet viņi arī uzskata, ka ar to var darīt jebko. Nelikumīgo rīcību (zemes sagrābšanu) papildina varas iestāžu, kuru pienākums būtu aizsargāt kultūras mantojumu, vienaldzība, tās neko nedara, līdz tiek radīti lieli, neatgriezeniski postījumi, skaidro arheologs.

Orefics ir neapmierināts par atbildīgo iestāžu bezdarbību. Viņaprāt, varas iestādēm būtu jāuzņemas atbildība par arheoloģisko vietu apzīmējošu zīmju un norāžu izvietošanu, kā arī jānosaka sankcijas tiem, kas līdz šim ar nesodāmības apziņu postīja valsts aizsardzībā uzņemtos arheoloģiskos pieminekļus.

Attēls: flickr.com, Patrick Nouhailler foto. CC.

Avots:
peruthisweek.com

Pirmo reizi publicēts 20.11.2013.