Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Saūda Arābijā atklāj civilizāciju, kas, iespējams, bija pieradinājusi zirgus jau pirms 9000 gadiem

BBC News ziņo, ka izrakumos Saūda Arābijā atklāti pierādījumi, ka Arābijas pussalā jau pirms 9000 gadiem pastāvējusi civilizācija, kas pieradinājusi zirgus. Iepriekš uzskatīja, ka cilvēks zirgu pirmo reizi pieradināja Vidusāzijā pirms aptuveni 5500 gadiem.

Ziņas par atklājumu šobrīd ir ļoti skopas un grūti spriest par atradumu kopumu. Saūda Tūrisma un senlietu komisijas Senlietu un muzeju nodaļas viceprezidents Ali al Gabans (Ali al-Ghabban) 24.augusta preses konferencē teica: "Šis atklājums mainīs mūsu priekšstatus par zirgu domestifikāciju un kultūras attīstību vēlajā neolītā." (..) "Makaras civilizācija," - kā pētnieki nosaukuši jauno kultūru, "ir ļoti attīstīta neolīta civilizācija. Atradumi skaidri rāda, ka zirgu pieradināšana šeit sākusies pirms 9000 gadiem."

Atradumu vidū, A.Gabans pastāstīja, ir tādu dzīvnieku kā kazu, suņu, vanagu statuetes un metru augsts zirga krūšutēls. Diemžēl, nav pieejamai detalizētāki atradumu attēli, kā arī nav teikts uz kāda pamata tapis atzinums par domestifikāciju. Vai slēdziens izdarīts balstoties uz krūšutēlu jeb ir arī kādi citi pierādījumi - atrasti zirgu apbedījumi, zirgu kauli ar kādām īpašām pazīmēm vai zirglietas - šis jautājums pagaidām paliek neatbildēts. Citi nosauktie atradumi, kas liecina par seno Arābijas iedzīvotāju augsto kultūru ir mumificēti apbedījumi, bultu gali, akmens priekšmeti, aušanas rīki un piestas graudu beršanai. Apbedījumu mumifikācijas veids pēc Gabana teiktā esot "pilnīgi atšķirīgs no līdz šim pazīstamajām metodēm."

Atradumu vieta ir tagad izžuvušas upes ielejā netālu no Abas (Abha) pilsētas, Azīras provincē Saūda Arābijas dienvidrietumos, apgabalā, kas antīkajā periodā bija pazīstams ar nosaukumu "Laimīgā Arābija" (Arabia Felix).

Līdz šim uz senāko zirgu pieradinātāju godu pretendēja Botajas senkultūras cilvēki, kuri pirms 5500 gadiem dzīvoja mūsdienu Kazahstānas teritorijā un izmantoja zirgus gan jāšanai, gan pārtikai, tai skaitā iegūstot no tiem pienu. Par britu vadītas starptautiskas arheologu komandas atklājumiem Kazahijā 2009.gadā rakstīja atklajumi.lv. (sk. Kazahijā atrod senākās liecības par zirgu domestifikāciju, atklajumi.lv, 08.03.2009.)

Pagaidām, kamēr par atradumiem Makarā nav publicēts neviens zinātnisks raksts tālejošus secinājumus tomēr izdarīt būtu pāragri.

Avots:
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-14658678

Pirmo reizi publicēts 26.08.2011. Aliens.lv vecajā versijā.