Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Nuta

Debesu dieve senēģiptiešu mitoloģijā. Heliopolē Nutu pielūdza kā koku - pasaules koku.

Radniecība. Tēvs - Šu, māte Tefnuta.
Vīrs un brālis Gebs.
Četri bērni: Ozīriss, Izīda, Sets un Nebthata. (Neftīda?)

Epitets. "Milzīga zvaigžņu māte." Tāpat Nuta (gan arī Hatora) tika saukta par "Sikimoras Saimnieci " vai "Koka Saimnieci." 

Ikonogrāfija. Nuta attēlota kā sieviete, kura paceltās rokās tur saules disku. Nutas tēls bieži rotā sarkofāgu vāku iekšpusi. 
Visbiežāk tomēr tā attēlota kaila, izliekusies kā loks virs uzbudinātā Geba - viņus tikko kā atdalījis Šu, un Nuta kļuvusi par debesīm virs Geba (attēlo zemi). Šāds tipisks Nutas attēlojums sastopams Abīdā uz faraona Seti I ksenotafa griestu gleznojuma veidā. 
"Mirušo grāmatas" daļā - Ani papirusā 59.nodaļā tā attēlota sēžam sikimores kokā un lejam ūdeni no krūkas traukā, ko tur mirušais cilvēks ( šai gadījumā nelaiķa Ani ). 

Dzīvesgājums. Valdīja kopā ar vīru Gebu kā 4.dievi.

Mīti. Arhaisks kosmogoniskais mīts vēsta, ka Nuta dzemdējusi Sauli un Mēnesi un vada šo spīdekļu kustību pa debess velvi. Katru vakaru Nuta aprij savus bērnus - debess spīdekļus. Un ik rītu tos no jauna dzemdē. Gebs izteica pārmetumus sievai. Abi laulātie draugi sastrīdējās. Gaisa dievs Šu atdalīja sievu no vīra, atstājot Gebu apakšā, bet Nutu paceļot augšā.
No šī mīta senie ēģiptieši izdarījuši secinājumu, ka katru rītu debesu dieve Nuta dzemdē sauli

Teoloģija. Debesu dieviete. Lielās eneādes dievība. Senie ēģiptieši Nutu iedomājās kā govi (arī Hatoru attēlo kā govi), kuras vēders noklāts ar zvaigznēm. Viņas epitets "milzīga zvaigžņu māte" norāda uz tuvību ar citām dievietēm mātēm (Hatoru, Mutu). "Piramīdu tekstos" Nuta tiek saistīta ar mirušo valstību. Viņa paceļ mirušo, viņa Ka uz debesīm. Nuta apsargā arī kapenes.
Kā māte viņa dzemdējusi Izīdu - tumšādaino mazuli atrada Denderu svētnīcā. Tādēļ Denderu priesteri uzskatīja, ka šī svētnīca burtiskā nozīmē ir Nutas mājoklis. Tādējādi dieves Nutas nozīmība Denderos pārspēja Hatoras nozīmību un ta kļuva par "Denderu pavēlnieci."     

Atradumi.
Ramzesa VI kapenes gleznojumi Tēbu Ķēniņu ielejā. Te aplūkojami Nutai veltīti izsmalcināti griestu rotājumi, kuros redzama Nuta, kas gatavojoties aprīt Saules disku, - tas ir poētisks saulrieta simbols.          

Saites.
Senēģiptiešu mitoloģija.