Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Vai spoki rada nelabu gaisu?

Klarksona universitātes (ASV) zinātnieku komanda nolēmusi izpētīt vai varētu pastāvēt kāda cēloņsakarība starp ziņojumiem par spokiem un iekštelpu gaisa kvalitāti.

Kā žurnālistiem norādīja universitātes civilās un vides inženierijas asociētais profesors Šeins Rodžerss, tas, ko cilvēki pieredzējuši spoku apsēstās mājās daļā gadījumu līdzinās neiroloģiskajiem simptomiem, kādi novēroti saindēšanās gadījumos ar toksiskiem pelējumiem. Ir zināms, ka dažas sēnes, kā piemēram tā dēvētie melnie rudzu graudi jeb vilkazobi (Claviceps purpurea) cilvēkiem var izraisīt smagu psihozi.

"Spokošanās ir plaši pazīstama parādība, kas tomēr maz zinātniski pētīta," - teica Rodžerss. "Spoki bieži tiek redzēti vecās ēkās, kuru konstrukciju elementi ir lieliska vide dažādu pelējuma sēņu attīstībai." Ir fiksēti gadījumi, kad bioloģiskais iekštelpu piesārņojums cilvēkiem izraisījis depresiju, nemieru un citas psiholoģiska rakstura problēmas. Rodžersa komanda izpētīs dažas mājas Ņujorkas pavalsts ziemeļos, kurās redzēti spoki un mēģinās tajās atrast specifiskus gaisa piesārņojuma avotus. Gaisa paraugi, ņemot vērā dažādu sēņu veģetācijas ciklus, tiks ņemti pavasarī un vasarā. Pēc tam paraugus analizēs, cenšoties spoku vietās atrast līdzīgu pelējumu mikrobiomu, kā arī to salīdzināt ar kontrolparaugiem no tuvējām ēkām, kur nekādas paranormālas aktivitātes nav fiksētas.

Rodžerss atzīst, ka spoku stāsti viņam pašam šķiet saistoši un pētījuma mērķis nav leģendu atmaskošana. "Es ceru," - viņš stāsta, "ka mēs varēsim noteikt dažas reālas sakarības, kas var izraisīt atsevišķas no šīm parādībām un, iespējams, palīdzēt cilvēkiem, kurus tās apgrūtina."

Attēls: Morisa-Džamela villa (Morris-Jumel Mansion) Manhetenā, Ņujorkā. XIX gs. ēka, kurā, biedējot bērnus, bieži spokojoties vecās Elīzas Džamelas rēgs. Avots: XX gs. sākuma pastkarte.

Avots:
Klarksona universitātes preses relīze.