Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Pensilvānija, ASV pavalsts

Pavalsts nosaukums no kvēkera V.Pena, kas 1682.gadā uz indiāņiem atpirktās zemes dibināja Filadelfiju.

Administratīvais centrs - Filadelfija.

Vēsture. 1682.gadā kvēkers V.Pens nopirka angļu valdības (vai  no indiāņiem?) zemi Delavērā Ziemeļamerikā un nodibināja kvēkeru koloniju Pensilvāniju, bet tikai 1724.gadā kvēkerus beidza vajāt citās Ziemeļamerikas kolonijās.
1880.gados indiāņu kapsētas izrakumu laikā Pensilvānijas Taijogpointā uzieti 68 cilvēku kauli. Uzieto humanoīdu vidējais augums sasniedza 2,10 m, bet garākie bija pat 2,60-2,75 m gari.
1963.gada 18.novembrī uzņēmums Bell System saviem abonentiem Pensilvānijas pavalstī pilsētās Grīnsbērgā un Kārnegijā sāka piedāvāt iepriekš neredzētus tālruņa aparātus, uriem ierastās ciparu ripas vietā bija podziņas ar cipariem. Tolaik ASV tālruņi bija sakaru nodrošinošo uzņēmumu īpašums un klientiem tika vien iznomāti. Tā nu abu pilsētu iedzīvotājiem piedāvāja iznomāt Western Electric 1500 tālruņus ar 10 ciparu podziņām. Tā bija jauna tehnoloģija, lai nodrošinātu automātiskus starppilsētu un starptautiskos sarunu savienojumus.

Interesanti likumi. Pensilvānijas pavalstī ateistu sniegtās liecības tiesā netiek ņemtas vērā. 

Aplūkojamie objekti.
      Kinzua tilts. Celts 1882.gadā, no tērauda. Vairākus gadus bijis augstākais tilts pasaulē. Sagrāva viesulis XX gs. vidū.
      Zvanošās klintis. Neparasts klinšains apvidus, kas izdod zvanveida skaņas.
      Medoukroftas ala. Arheologi uzgājuši pirmsklovisas kultūras pēdas - vismaz 17 500 gadu senas.

Centrālija. Tā ir gandrīz spoku pilsēta ASV, Pensilvānijas kalnrūpniecības apgabalā. Pilsēta tika evakuēta 1962.gadā bīstamu pazemes ugunsgrēku dēļ. Raktuvju ugunsgrēks aizsākās 1962.gada 27.maijā. Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, to neizdevās pilnībā nodzēst, un tas turpina plosīties arī 60 gadus vēlāk. Pēc aplēsēm ugunsgrēks raktuvēs zem Centrālijas turpināsies vēl vismaz 250 gadu. Taču, neskatoties uz veselībai kaitīgajiem izgarojumiem, ir cilvēki, kas joprojām šeit dzīvo. Iedzīvotāju skaits gan sāk sarukt - ja 1980.gadā šeit dzīvoja tūkstotis iemītnieku, tad 2020.gadā – vien pieci tūkstoši.
Liela daļa pamesto ēku ir nojauktas, neskartas saglabājušas vien dažas mājas. Pilsētas četras kapsētas tiek uzturētas labā stāvoklī. Viena no tām pat atrodas tā kalna galā, no kura joprojām nāk dūmi. Interesanti, ka Centrālijas dievnams, Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas baznīca, joprojām tiek izmantota un piesaista ticīgos no apkārtējām pilsētām, tostarp cilvēkus, kas kādreiz bijuši pilsētas iedzīvotāji. Ģeoloģiskā izpētē atklājās, ka zem baznīcas atrodas ciets iezis, nevis ogles, tāpēc pazemes uguns to neapdraud.

Kraft Food rūpnīcā Pensilvānijā tagad tiek ražotas slavenās Dižonas (Francija) sinepes. Diemžēl ne Francijā.

Raksti.
Pensilvānijas universitātes muzeja pagrabā atrod 85 gadus aizmirstībā nogulējuša, 6500 gadus veca pēcplūdu cilvēka skeletu. 

Saites.
Amerikas Savienotās valstis.
Filadelfija.