Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Sengrieķu Radīšanas stāsts

Prometejs - civilizators. Saskaņā ar virkni avotu Prometejs bijis ļoti sena dievība un pats salipinājis pirmos cilvēkus no zemes un ūdens. Pie tam šie cilvēki bijuši radīti, lai lūkotos debesīs, līdzīgi dieviem. Ieraudzījis, ka visi dzīvnieki ir rūpīgi apgādāti ar nepieciešamo, bet cilvēks  ir "kails un neapauts, bez migas un ieroča," Prometejs nozog "visgudro Hēfesta un Atēnas prasmi kopā ar uguni, jo bez uguns neviens nespētu pār to valdīt un to lietot." Uguni, ko dāvāt cilvēkiem, saņēmis no hiperboreja Foroneja.

Pēc Eshila: "visas mākas cilvēkiem no Prometeja." Tādā veidā Prometejs uzlūkojams kā tehniskā progresa nesējs cilvēcei. Stāstīts, ka Prometejs apveltījis ar saprātu aklos un nožēlojamos cilvēkus, kas dzīvojuši kā skudras alās, iemācījis tiem celt mājas, kuģus, nodarboties ar amatniecību, nēsāt drēbes, rēķināt, rakstīt un lasīt, atšķirt gadalaikus, nest dieviem upurus un zīlēt.
Nosakot upurēšanas rituālu, Prometejs ir viltīgs un ierāda cilvēkiem upurēt sliktākos gaļas gabalus un kaulus, tā veidojot dievu un cilvēku attiecības. Zevs pieļāva tādu viltību, lai būtu iemesls sodīt cilvēci un Prometeju. Rezultātā cilvēkiem uguns tiek atņemta, bet Prometejs to iegūst atkal. tad viņam seko galvenais sods - Prometejs tiek piekalts Skitu zemē pie Kaukāza klints. Katru dienu atlidoja ērglis un knābāja viņam aknas, kas pēc tam atauga. No klints viņu atbrīvoja Hērakls.

Saites:
Pasaules Radīšanas stāsti.

Prometejs.