Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Džefersons, Tomass (1802.-1803.g.)

3. ASV prezidents, brīvmūrnieks.

Dzīvesgājums. Bija arhitekts. Pats projektējis savu muižu Montičelā, Virdžīnijas pavalstī.
Kopā ar citiem revolucionāriem 1776.gadā pasludināja republiku. Bija viens no diviem nākamajiem ASV prezidentiem, kas parakstīja Neatkarības deklarāciju (otrs - Džons Adamss) un viņu uzskata arī par galveno teksta autoru. Par devīzi izvēlējās Vergīlija dzejas rindas par „jauno kārtību.”

Ievēlēšana. 1800.gada vēlēšanās Tomass Džefersons uzvarēja savu konkurentu Džonu Adamsu. Tomēr notika manipulācijas ar vēlētāju balsīm un ASV vēlēšdanu sistēma apmēram uz nedēļu nonāca strupceļā. Džefersons galu galā uzvarēja, taču vienādu skaitu balsu savāca arī viņa paša partijas biedrs Ārons Berrs. Tas nozīmēja, ka viņiem abiem ir vienādas tiesības uz ASV prezidenta amatu. Izlemt par to, kurš tad kļūtu par prezidentu, vajadzēja pārstāvju palātai - tajā vairumā bija federālisti, Džefersona un Berra konkurenti. Iznākumā pārstāvju palātas locekļi nespēja adekvāti nobalsot par kādu no diviem kandidātiem. Tikai pēc federālistu vadītāja Aleksandra Hamiltona tiešas iejaukšanās, kas pārliecināja " par Džefersonu tādēļ, ka Bers ir vēl sliktāks,' Amerika spēja izvēlēties prezidentu. Berrs to neaizmirsa un 1804.gadā nogalināja Hamiltonu duelī.

Viņa prezidentūras laikā 1803.-1804.gados risinājās slavenais Luiziānas pirkums, kas radikāli palielināja ASV teritoriju, iedzīvotāju skaitus un resursus. T.Džefersonu uztrauca darījuma likumība, jo nekas tāds nebija paredzēts ASV konstitūcijā, tomēr darījums bija tik izdevīgs, ka prezidents piekrita.

Aplūkojamie objekti.
      Rašmora kalna monuments. Viens no četriem attēlotajiem ASV prezidentiem – brīvmūrniekiem.

Teicieni.
"Cilvēces lielākā daļa nepavisam nav nākusi pasaulē ar segliem mugurā, tāpat kā izredzēto saujiņa nav piedzimusi ar piešotiem zābakiem kājās un ar Dieva laipnu atļauju jāt uz citiem cilvēkiem." (T.Džefersons)

Numeroloģija. Nomira 1826.gada 4.jūlijā - tieši Neatkarības deklarācijas 50.gadadienā, tāpat kā otrs deklarācijas parakstītājs - Džons Adamss.

Saites.
ASV prezidenti.

ASV vēsture.