Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Komunisms, komunisti

Kāpēc komunistiskās partijas ir visur, bet komunisma nav nekur?

Komunisma idejas smeltas gan no Platona darba "Valsts" (IV gs.pmē.), gan agrīno kristiešu priekšstatiem par kopīpašumu.

Uzskata, ka pirmais komunistisku sabiedrību aprakstījis dominikāņu mūks, dzejnieks un utopists Tomass Kampanella savā darbā "Saules pilsēta." 

Vēsturiski komunismu iedala 18 dažādos paveidos: marksisms, ļeņinisms, staļinisms, trockisms, maoisms, eirokomunisms, autonomisms, situacionisms, anarhisms, kristīgais komunisms.

1848.gada 21.februārī Kārlis Markss un Frīdrihs Engelss publicēja Komunisma manifestu. tas postulēja cilvēces attīstību caur šķiru sabiedrībām - verdzību, feodālismu un kapitālismu - uz nākotnes sabiedrību komunismu. Teorijas galvenais jaunievedums bija tēze, ka nākotnes vārdā ne vien pieļaujams, bet pat nepieciešams lietot vardarbību.
Manifests paredzēja un sīki aprakstīja kapitālisma sagrāvi un varas pārņemšanu ar revolūcijas palīdzību proletariāta diktatūras rokās. Diktatūras uzdevums bija uzcelt sociālistisku sabiedrību, kas strauji attīstīsies, sasniegs vispārējo labklājību un pāraaugs komunismā.
Manifests kļuva par komunistu rokasgrāmatu.

Kā pirmie Marksa idejas sāka realizēt lielinieki 1917.gadā Krievijā. Pēc asiņaina pilsoņu kara tie izveidoja lielāko valsti pasaulē - PSRS, kur tika realizēti gan milzu industriālie projekti, gan radīti grandiozi mākslas darbi, bet viņu sapnis bija vispasaules revolūcija.

Komunistu diktatūrai un plānveida saimniekošanai bija arī nopietnas ēnas puses: blakus grandioziem industrializācijas sasniegumiem PSRS desmitiem miljonu pilsoņu cieta badu, bet miljoni smaka koncentrācijas nometnēs.

Pēc II Pasaules kara ar PSRS finansiālu un militāru atbalstu komunistu valdības kontrolēja teju vai trešdaļu planētas. 1958.gadā Mao Dzeduns nolēma paātrinātā tempā uzcelt komunismu Ķīnā. Tas nesekmējās, un valstī iestājās bads. 1966.gadā tika iesākta cīņa pret "kaitniekiem" jeb t.s. "kultūras revolūcija."

Kopējo komunistisko režīmu upuru skaitu XX gs. lēš uz 100 miljoniem. Ķīnas komunistu upuru skaits tiek lēsts uz 65 miljoniem cilvēku.

Tomēr līdz ar PSRS sabrukumu valstis cita pēc citas atteicās no komunisma ideoloģijas. Komunisti joprojām vēl valda Ķīnā, Vjetnamā, Laosā un Kubā.

Komunistu lozungi.
"Strādniekam nav dzimtenes!" un "Proletariātam nav ko zaudēt, izņemot savas važas!" - autors Žans Pols Marats.
"Reliģija ir opijs tautai," - Heinrihs Heine.
"Visu zemju proletārieši, savienojieties!" - Kārlis Šipers.
Jēdziens "proletariāta diktatūra" - Luijs Blanks.