Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Filipīnas

Salu valsts Āzijas Filipīnu arhipelāgā, kas sastāv no 7107 salām.

Galvaspilsēta - Manila.
Ģērbonis. Trīs zvaigznes simbolizē 3 lielākās Filipīnu salas - Lusonu, Mindanao un Visaju.
Karogs. Trīs zvaigznes simbolizē 3 lielākās Filipīnu salas - Lusonu, Mindanao un Visaju (to pašu, ko ģērbonī).
Iedzīvotāji. 100 000 000 (2017.g.). 80% katoļi, mazliet vairāk par 5% ir musulmaņi - valsts dienvidos, pārsvarā Mindanao salā, gadu desmitiem karo pret centrālo valdību.
      Agti - cilta ar primitīvu dzīvesveidu.
      Bikoli - 3,2 miljoni (1978.g.), dzīvo Lusonas DA, arī Masbates, Katanduanesas un Buriasas salās.
      Ifugao - galvaskausu mednieku cilts.

Filipīnu salās runā austronēziešu saimes valodās.

Vēsture.
Pirmvēsture.
Vienā no tām Palavanas salas alām - Tabona alu kompleksā salas dienvidos - atrastas arī Filipīnās senākās Homo sapiens fosīlijas, kuru vecums noteikts 45 000 - 47 000 gadu. Tas nozīmē, ka mūsdienu tipa cilvēki šajā reģionā parādījās aptuveni tajā pašā laikā, kad Eiropā, ja ne ātrāk.
Atklāšana. Filipīnu arhipelāgu savā apkārtpasaules kuģojumā atklāja F.Magelāna ekspedīcija. Pats Magelāns šeit Maktanas salā gāja bojā.
Filipīnas Spānijas varā (?-1898.g.). 
Filipīnu revolūcija (1896.-1898.g.). Manilā 1897.gada 18.novembrī tika parakstīts Blaknabato līgums Nosaukums cēlies no pilsētas nosaukuma, kurā atradās E.Aginaldo vadītā Filipīnu republikas revolucionārā valdība. Šī valdība saņēma kompensāciju 800 000 peso un apņēmās pārtraukt cīņu pret spāņiem un emigrēt. Tomēr līgums netika pildīts.
1989.gadā filipīnieši atsāka nacionālās atbrīvošanās cīņu.
Filipīnas amerikāņu varā (1898.-?). Amerikāņu spāņu kara rezultātā 1898.gadā Filipīnas no Spānijas ieguva ASV - par tām samaksājot 20 miljonus dolāru. Filipīnas kļuva par pirmo neveiksmīgo amerikāņu pirkumu. Filipīnieši cerēja, ka amerikāņi tikai palīdzēs tiem atbrīvoties no Spānijas koloniālisma un nepavisam nebija gatavi kļūt par ASV koloniju.
1899.gadā Filipīnās sākās pret amerikāņiem vērsts kars, kurā ASV iztērēja 600 miljonus dolāru - t.i. 30 reizes vairāk kā samaksāja Spānijai. Oficiāli karš beidzās 1902.gadā, lai gan filipīnieši amerikāniem turpināja uzbrukt līdz pat 1913.gadam.
1974.gada martā padevās Japānas impērijas armijas virsnieks Hiro Onoda.
Dzelteno lentīšu sacelšanās (1986.g.). 
2013.gadā Filipīnās viesuļvētrā Haiyan gāja bojā vairāk kā 7300 cilvēku.
Prezidenta Rodrigo Dutertes valdīšana (2016.-patlaban). Nāk no Filipīnās pazīstamas politiķu dinastijas - viņa tŗvs ieņēmis pilsētas mēra un provinces gubernatora amatu, bet tēva brālis un brālēns savulaik vadījuši valsts otro lielāko pilsētu Sebu. Ieguvis jurista izglītību, 1986.gadā tika apstiprināts par Filipīnu trešās lielākās pilsētas Davao vicemēru, bet 1988.gadā kļuva par mēru. Šai amatā Duterte ar pārtraukumiem nostrādāja 22 gadus. Ticis ievēlēts Filipīnu parlamentā.
Nākamais prezidents ieguva slavu ar nežēlīgajām noziedzības, korupcijas un bruņoto nemiernieku apkarošanas metodēm. Viņa valdīšanas laikā Davao kļuva par vienu no drošākajām pilsētām valstī.
Kļuvi par valsts prezidentu un nācis pie varas 2016.gada jūnijā, tad arī uzsācis asiņainu cīņu pret narkodīleriem. Jūlijā prezidentam uzticējās 91% filipīniešu.
Karš ar islāmistiem. Tie dzīvo valsts dienvidos, galvenokārt Mindanao salā, un jau desmitiem gadu karo pret centrālo valdību. 
2017.gada 23.maijā apmēram 500 islāmisti pārņēma savā kontrolē Maravi pilsētu un sīvi cīnījās ar valdības armiju. Islāmistu grupējums Abu Sayyaf ar līderi Isnilonu Hapilonu, kas apvienojis 14 atsevišķus grupējumus.
2018.gada septembrī taifūns Manghut paņēma 134 iedzīvotāju dzīvības (ne visas tās bija Filipīnās), vēja ātrumam sasniedzot pat 70 metrus sekundē. Tas bija visintensīvākais taifūns Āzijas reģionā kopš 2013.gada.

Aplūkojamie objekti. Planētas skaistākās rīsu terases, vulkāni, bagātīga zemūdens valstība.
Manila. Koloniālā laika arhitektūra.

Sagadas savdabīgie apbedījumi un iekārtie zārki.
Sumaguinga ala. 
Kordiljeru kalni.
Batad amfiteātra pasaulē skaistākās rīsu terases.

Tāla vulkāns.
 Atrodas apmēram 66 km no Manilas. Vulkānā atrodas krātera ezers, ezerā mazāks vulkāns, bet tajā izvietojies cits ezers. Tāla vulkāna sala ir ļoti īpatnēja vieta. Tāla ezers atrodas Filipīnās un ir valsts trešais lielākais un visvairāk fotografētais ezers. Tas tādēļ, ka ezera vidū atrodas Tāla vulkāns, kura krāterī izveidojies sālsskābes ezers. Kādreiz šeit bijuši trīs krātera ezeri – katrs savā krāsā: sarkans, dzeltens, zaļš. Tie izzuda 1911.gadā pēc pamatīga vulkāna izvirduma, tāpēc līdz mūsdienām saglabājies tikai viens liels krātera ezers. Lai vai kā, īpašu šo vietu padara sekojošais – Tāla ezerā atrodas sala, uz kuras ir ezers, kurā ir sala.  

Apslēptās ielejas karstie avoti. Īsts Ēdenes dārzs, kas izvietojas apdzisuša vulkāna krāterī, ko pārņēmis tropu mežs un ūdenskritumi.
Šokolādes kalni. Atgādina gigantisku trifeļu konfekšu lauku.
Tarsieru pērtiķīšu vērošana. Pasaulē mazākie pērtiķīši. Sastopami tikai Filipīnās, un kļuvuši par vienu no valsts simboliem.
Rīsu terases.

Maktanas sala.
Piemineklis virsaitim Lapulapam (Lapu Lapu), kas nogalināja Magelānu.

Lusonas sala. Lielākā Filipīnu arhipelāga sala.
Banavas lauksaimniecības komplekss. 

Mindanao sala. Otra lielākā Filipīnu arhipelāga sala (aiz Lusonas), galvenais musulmaņu pretestības centrs.

Puntod sala. Lidzīga Maldīvām.
Panglao sala. Bounty tipa pludmales.

Lobokas upe. Labs izbrauciens ar kuģīti.

Sebu sala. Pirmā spāņu apmešanās vieta un vecākā pilsēta Filipīnās. Te ir Magelāna uzstādītais krusts, pie kura kristīts pirmais filipīnietis.

Palavana sala. 
Hondas līcis. Tajā ir Čūskas un Pandanas salas.

Sv.Pāvila pazemes upe. (St.Paul Subterraneum River) Garākā zināmā pazemes upe pasaulē. Paslēpusies gleznainā apvidū, džungļu un kaļķakmens klinšu ielenkumā.

Bacuit arhipelāgs. Neskaitāmas kaļķakmens klintis.
El Nido kūrorts. 

Teritoriālie strīdi ar Ķīnu. Par salām Dienvidķīnas jūrā - Spratlija salas un Skārboras sēklis. Filipīnas 2003.gadā ieniedza pretenziju Hāgas tiesā - starptautiskajā tribunālā, kas 2016.gadā nosprieda, ka Ķīnai nekādu tiesību uz salām nav. Ķīna tribunāla spriedumu neatzīst.