Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Pētījums: Indas ielejas senās rakstu zīmes tomēr izmantotas kādas nezināmas valodas kodēšanai

Senās Indas ielejas civilizācijas rakstu zīmes zinātnei ir pazīstamas jau vairāk nekā 130 gadu. Tomēr par spīti vismaz 100 publicētiem atšifrēšanas mēģinājumiem nevienam tā arī nav izdevies pārliecinoši atklāt šo noslēpumaino simbolu nozīmi. Daži eksperti pat izvirzījuši apgalvojumus, ka īsie uzraksti uz zīmogiem, nelielām plāksnītēm un keramikas nemaz neesot fonētiskas zīmes, bet reliģiska un politiska satura piktogrammu apkopojums.

Jauns, žurnāla "Science" tīmekļa versijā 23.aprīlī publicēts, Vašingtonas (ASV) universitātes datorzinātnieku un vairāku Mumbajas un Čenajas (Indija) pētniecības centru speciālistu kopīgi veikts statistikas pētījums tomēr liecina, ka Indas ielejas rakstu zīmju secība ir tuvāka runātas valodas struktūrā novērojamām īpatnībām nekā nelingvistiskām vai mākslīgām lingvistiskām sistēmām, kā piemēram DNS "burtu" secībai vai datorprogrammēšanas "valodai."

Amerikāņu-indiešu komanda, izmantojot zinātniskus paņēmienus, noteica Indas ielejas simbolu virknēs statistiski nosakāmos šablonus. Viņi aprēķināja cik liela ir iespējamība, ka nākošā simbola izvēle notiek pēc nejaušības principa. Dažu nelingvistisku sistēmu struktūra ir pilnībā "nestrukturēta," kamēr citas, kā piemēram dievību attēli, seko strikti noteiktai kārtībai, kas atspoguļo tās pamatā esošo hierarhiju. Runātās valodas, zinātnieki norāda, atrodas aptuveni vidū starp abiem minētajiem poliem: tās gan ietver noteiktu kārtību, gan saglabā zināmu elastību.

Pētnieki salīdzināja fragmentus no zināmiem indiešu tekstiem gan ar mūsdienu angļu valodu, gan ar valodām, kas apkārtējos kultūras centros tika runātas Indas ielejas civilizācijas uzplaukuma laikos (2600.-1900.g.pmē.): šumeru, sentamilu un dravīdu valodām, kuras cēlušās Indijas dienvidos un pēc atsevišķu zinātnieku domām varētu būt radniecīgas Indas ielejas rakstu valodai, gan ar agro sanskritu, kas pārstāv vienu no senākajiem indoeiropiešu valodu zariem. Katrā atsevišķajā gadījumā zinātnieki aprēķināja simbolu kārtības nosacīto entropiju (nenoteiktību).

Pēc tam aprēķinus atkārtoja, kā paraugus izmantojot runātām valodām nepiederošus simbolus. Vienā gadījumā ņēma sistēmu ar pilnībā nejaušu simbolu izkārtojumu, bet citā tādu, kurā tas seko stingri noteiktai kārtībai: cilvēka genoma DNS sekvenci, baktēriju proteīna sekvenci un mākslīgu lingvistisku sistēmu, datoru programmēšanas valodu Fortran.

Rezultāti parādīja, ka Indas ielejas rakstu zīmes ievietojas runāto valodu vidū, ievērojami atšķiroties no jebkuras nelingvistiskas sistēmas. Pētnieki plāno iesākto sadarbību turpināt, lai ar matemātiskiem līdzekļiem turpinātu pētīt Indas ielejas rakstību. "Mēs virzīsimies uz priekšu, cik tālu vien varēsim un labākajā gadījumā, jā, mēs ceram to atšifrēt," - teica Radžešs Rao, Vašingtonas universitātes datorzinātņu un inženierijas asociētais profesors un pētījuma vadošais autors.

Avots:
http://uwnews.washington.edu
Pirmo reizi publicēts 25.04.2009.