Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Kanāda

Valsts Ziemeļamerikas ziemeļu pusē.

Galvaspilsēta - Otava.

Vēsture. Pirmie no eiropiešiem Kanādas austreņu piekrastē ieradās vīkingi IX gs.
1774.gadā spāņi pirmie nobrauca gar Kanādas rieteņu piekrasti. Tomēr tagad šis fakts tiek apšaubīts, un izteikta hipotēze, ka pirmais te bijis angļu pirāts Frensiss Dreiks. Kanādiešu metālmeklētājs uzgājis britu monētas, kas izlaistas 1551. un 1553.gados. Ir zināms, ka Dreiks apmeklēja Kaliforniju, bet, iespējams, viņš bijis vēl tālāk uz ziemeļiem.
1841.gadā vienā provincē tika apvienotas toreizējā Rietumkanāda (Ontario, angļu valodas teritorija) un Austrumkanāda (Kvebeka, franču valodas teritorija), galvaspilsēta tika nolikta Kingstonā.
1844.gadā par galvaspilsētu tika noteikta Monreāla.
1849.gadā part galvaspilsētu tika noteikta Toronta.
1855.gadā par galvaspilsētu tika noteikta Kvebeka.
1857.gadā kanādiešu parlamentārieši vērsās pie karalienes ar lūgumu pielikt punktu "galvaspilsētu karuselim." 31.decembrī karaliene Viktorija paziņoja, ka šī britu koloniālā īpašuma galvaspilsēta būs Otava, tolaik neliela pilsētiņa ar 6000 iedzīvotājiem. Klīda baumas, ka Viktorija kartē vienkārši iedūrusi cepures adatu un paziņojusi, ka tir arī būšot jaunā galvaspilsēta.
Pirmais prezidents Makdonalds, kuru tagad kritizē par represijām pret Kanādas indiāņiem. Demontēts pat viņa piemineklis.
2016.gadā Kanāda kļuva par 2.valsti pasaulē (pēc Urugvajas), kas legalizēja marihuanas lietošanu nemedicīniskiem nolūkiem.

Administratīvais iedalījums. 10 provinces.
      Alberta.
      Britu Kolumbija.
      Jaunskotija.
      Kvebeka.
      Manitoba.
      Ņūbraunsvīka.
      Ņūfaundlenda.
      Ontārija.
      Prinča Edvarda sala.
      Saskačevāna.

Iedzīvotāji. Kanādas indiāņi:
      irokēzi - valsts dienvidos ir irokēzu rezervācijas;
      kvaikuitli;
      seliši - rezervācijā Britu Kolumbijas dienvidos;
      siu indiāņi - no mūsdienās esošajiem (asiniboini, dakoti, osedži, apsaroki) 70 000 neliela daļa dzīvo Kanādas dienvidos;
      tlingiti - Britu Kolumbija.      

Aplūkojamie objekti.
Apļi laukos.

Otava.
Dibināta 1826.gadā un līdz pat 1855.gadam  to dēvēja par Baitaunu. 1857.gadā kanādiešu parlamentārieši vērsās pie karalienes ar lūgumu pielikt punktu "galvaspilsētu karuselim." 31.decembrī karaliene Viktorija paziņoja, ka šī britu koloniālā īpašuma galvaspilsēta būs Otava, tolaik neliela pilsētiņa ar 6000 iedzīvotājiem. Klīda baumas, ka Viktorija kartyē vienkārši iedūrusi cepures adatu un oaziņojusi, ka tir arī būšot jaunā galvaspilsēta.

Toronta. Kanādas metropole un lielākā pilsēta Ontārijas ezera krastā.

Kingstona. Pirmā apvienotās Kanādas galvaspilsēta.

Albertas province.
Edmontona.
Edmonton. Albertas provinces administratīvais centrs, osta Nortsaskačevanas krastos. 480 000 iedzīvotāju (1978.g., kopā ar piepilsētām 665 000, 1979.g.). 1906.gadā dibināta universitāte, Boreālais institūts, planetārijs, ģeoloģiskais un provinces muzejs, mākslas galerija, operteātris.

Niagāras ūdenskritums. Uz Kanādas un ASV robežas.
Niagara on the Lake. Viena no vislabāk saglabātām XIX gs. pilsētiņām Ziemeļamerikā.

1000 salu arhipelāgs. Elitāra XIX gs. amerikāņu un kanādiešu atpūtnieku vieta. Te bagātie un slavenie cēla pilis un muižas. Elegantākā no pilīm - Boldt Castle.

Čērčila.
Atrašanās vieta. Kanāda, Hudzonas līča rietumos. 
Apraksts. Te ik gadu ierodas ap 15 000 tūristu, lai fotografētu baltos lāčus. Ja sasilšanas dēļ izkustu Arktikas ledi, Čērčila varētu pārtapt par vienu no pasaules galvenajiem naftas termināliem jo virzīšanās pa Ziemeļrietumu jūras ceļu būs par 4000 km īsāka nekā caur Panamas kanālu.

Hansa sala. 
Apraksts. Neapdzīvota sala, 3 km gara apledojušu klinšu josla, par kuru starp miermīlīgo Kanādu un Dāniju bezmaz izraisījās sadursme. Kopš XX gs. 80.gadiem uz salas, kuras apkārtnē daudz zivju un naftas, pārmaiņus izkāpj kanādieši un dāņi, lai novietotu savus karogus un ieraktu pudeles: vieni – kanādiešu viskiju, otri – dāņu degvīnu Akvavit. Cīņa par salu pamudinājusi dažus kanādiešus boikotēt dāņu cepumus, savukārt tīmeklī izveidota kustība „Brīvais Hanss.”

Vankūvera. Kanādas Klusā okeāna piekrastes lielākais centrs.

Dižtaka. (Great trail) Pasaulē garākā, nepārtrauktā pastaigu taka sniedzas aptuveni 24 tūkstošu kilometru garumā. Pēdējais takas posms tika pabeigts 2017.septembrī, ļaujot šo varenību baudīt pilnībā pabeigtu. Mērojot dienā nedaudz vairāk kā 30 kilometrus, kas ir vidējā distance pieredzējušiem pārgājienu cienītājiem, būtu nepieciešamas 745 dienas jeb teju divi gadi, lai varētu lepoties ar to, ka Diženā taka ir pievarēta pilnībā.

Lūnenbergas vecpilsēta - UNESCO mantojumā.

Senākais ūdens avots pasaulē. 2 700 000 000 gadu vecs. 

Interesanti ir tā saucamie Kanādas "briesmoņu ezeri" - Šamps, OkagonsUtopijas, Šila, Poenigeimuka, Sašvepa, Sistera, Kovičaja,  Beisa, Vuda ezeri, Manitobas un Vinipegas ezeru sistēma.

Langeburga. Zvaigžņveida NLO novērojumu vieta.
Nantakita. "Kanādas trijstūris," daļēji arī ASV. Ģeoaktīva vieta.  

Interesanti likumi. Kanādā nav atļauts mājas durvis krāsot rozā krāsā, kāpelēt pa kokiem publiskās vietās, norēķiniem izmantot vairāk nekā 50 viena nomināla monētas un laistīt mauriņu lietus laikā (par šito gan Pepija Garzeķe un Pifs pamatīgi brīnītos!).

XX gs. sākumā Kanādā darbojās īpašs režīms pret pieaugošo ķīniešu skaitu to imigrācijas dēļ. Lai ķīnieti ielaistu valstī, kādam par viņu bija jānomaksā tā sauktais "ārzemnieku nodoklis." To atcēla 1923.gadā, kad ķīniešiem iebraukt Kanādā aizliedza vispār."

Izceļotāji no Ļvovas nodibināja Lembergas pilsētu Kanādā.

2 pierādītas vikingu apmetnes - viena Laboradorā, otra - Bafina zemē.

Raksti.
Ufologi publicē ziņojumu par Kanādā pēdējo 25 gadu laikā novērotajiem NLO.