Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Space X, uzņēmums

Privāts, Kalifornijā bāzēts, miljardierim Īlonam Maskam piederošs kosmisko pārvadājumu uzņēmums.

Falcon 9. Uzņēmuma vairākizmantojamo nesējraķešu projekts. Uzņēmumam  ir 1,6 miljardus ASV dolāru vērts līgums ar NASA par kravu nogādi kosmosā vismaz 12 lidojumiem.
Mēģinājumi 2015.gada janvārī un aprīlī piezemēt raķetes uz okeānā peldošas platformas beidzās neveiksmīgi, jo tās piezemējās pārāk strauji un avarēja.
2015.gada 28.jūnijā nesējraķete, kurai NASA, uzdevumā vajadzēja nogādāt kravu uz SKS, uzsprāga dažas minūtes pēc pacelšanās. Pēc šīs neveiksmes uzņēmusm uz pusadu Falcon 9 izmēģinājumus, veica nopietnas izmaiņas raķešu dizainā un aprīkoja nesējraķeti ar daudz spēcīgākiem dzinējiem.
2015.gada 21.decembrī daudzkārt izmantojamā nesējraķete Falcon 9 veiksmīgi nolaidās atpakaļ Kanaveralas raga GKS bāzē Floridā. Tas bija vēsturisks notikums kosmosa apguves vēsturē, jo pirmo reizi kādam bija izdevies kontrolēti piezemēt daļu no daudzpakāpju nesējraķetes. 70 m augstās (kopā ar kravas kuģi Dragon) divpakāpju nesējraķetes Falcon 9 pirmā pakāpe, kurā atradās 9 simtiem miljonu vērtie dzinēji, piezemējās vertikālā stāvoklī pēc tam, kad bija nogādājusi 200 km augstumā otro pakāpi kopā ar kravas kuģi, kurā atradās 11 sakaru pavadoņu.
2016.gadā Space X prezentēja nesējraķetes  Big Falcon Rocket (BFR) projektu.
2017.gada janvārī SpaceX veiksmīgi nogādāja 10 Iridium pavadoņus.
2017.gada 25.jūnijā uzņēmums ar nesējraķeti Falcon 9 veiksmīgi nogādāja kosmosā 10 komunikāciju uzņēmuma Iridium pavadoņus. Raķetes pirmā pakāpe veiksmīgi nosēdināta Klusajā okeānā.
2018.gada beigās Space X paziņoja, ka izvedīs kosmosā pirmo tūristu - japāņu miljardieri Jusaku Maedzavu vedīc ceļojumā apkārt Mēnesim. Ceļojums plānots 2023.gadā. Tiesa BFR raķete vēl nav uzbūvēta.
2019.gada 3.martā uzņēmuma Space X kosmosa kuģis Dragon sekmīgi sasniedza 400 km augstumā esošo SKS un autonomā režīmā savienojās ar to. Tas bija īpašs demonstrācijas lidojums, kura sekmīga norise noteiks vai NASA sāks izmantot šos kuģus cilvēku un krau nogādāšanai kosmosā. Kuģī bija ievietotsmanekens un 90 kg kravas. Dragon kuģa kapsula palika pie SKS pievienota līdz piektdienai, 8.martam, kad tā uzsāks ceļojumu atpakaļ uz Zemi.

Saites.
Raķetes.
Kravu nogādāšana kosmosā.