Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Zīdītāju klase, zīdītāji

Dzīvnieki, kas baro savus mazuļus ar pienu, ko, savukārt, izdala piena dziedzeri

Sistemātika. Šī lielā dzīvnieku grupa, pie kuras pieder arī cilvēks, izdalīta atsevišķā klasē.
Pieder hordaiņu tipam, mugurkaulnieku (galvaskausaiņu) apakštipam.

Raksturojums. Zīdītāja pamatiezīmes: nodalīts žokļa kauls, palielināts smadzeņu dobums un sarežģīta iekšauss struktūra.

Vecums. Pirmais pazīstamais zīdītājs ir 196 miljonus gadu vecais Ķīnā atrastais Hadrocodium wui – 2 g smags pelei līdzīgs dzīvnieciņš.
Nākamie parādās pirms 100 miljoniem gadu vēl dinozauru ērā kā mazi radījumi ar noslēgtu dzīvesveidu. Jau pēc dinozauru izmiršanas īsā laikā parādās ducis jaunu zīdītāju grupu. Tas notiek pirms 55 miljoniem gadu.

Zīdītāju evolūcija.
Par zīdītājreptiļiem dēvētā dzīvnieku grupa pirms 280 miljoniem gadu atšķēlās no tās dzīvnieku grupas, kas attīstījās par dinozauriem.
Vēlāk jauna atdalīšanās noveda pie īstu zīdītāju izcelšanās.
Anatomiski pazīstami zīdītāji parādījās pirms 230 miljoniem gadu.
Mūsdienu zīdītāju priekšteči cēlušies krīta perioda beigās. Cita teorija gan apgalvo, ka mūsdienu zīdītāju priekšteči cēlušies pirms 140 miljoniem gadu (iepriekšrakstītais ir pretrunā ar to).
Nākamais nozīmīgais pavērsiens notika 10 miljonus gadu pēc dinozauru izmiršanas 65 miljonus gadu atpakaļ. Atrastās fosīlijas neliecina, ka pēc dinozauru izzušanas sekotu straujš zīdītāju uzplaukums. Toties tās liecina, ka lielum lielais zīdītāju vairums, kas bija dinozauru laikabiedri, izmira kopā ar tiem.
Turklāt ieguvēji būtu zīdītāji, kas līdz mūsu dienām nemaz nav izdzīvojuši. Še radās grauzēju, primātu un nagaiņu priekšteči.

Zīdītāju sistemātika. Pirms 93 miljoniem gadu notika pirmais lielais pavērsiens zīdītāju attīstībā - nostabilizējās pašlaik zināmais zīdītāju iedalījums.
      Grauzēju kārta.
            Vāveru dzimta.
      Kloākaiņu kārta.
      Kukaiņēdāju kārta.
      Nepārnadžu kārta.
      Placentāļu kārta.
      Plēsēju kārta.
            Kaķu dzimta.
                 
Pantēru apakšdzimta.
                  Zobenzobu kaķveidīgo apakšdzimta.
            Suņu dzimta.
      Pārnadžu kārta.
            Žirafu dzimta.
      Primātu kārta.
      Sikspārņu kārta.
      Somaiņu kārta.

      Zaķveidīgo kārta.
      u.c.

      Briežu ģints.???

Atradumi. Izrakteņu vidū atrod lāčus, sikspārņus un lauvas, kuru izskats praktiski neatšķiras no mūsdienās sastopamajiem. Pie tam vienlaicīga to izplatība vērojama Dienvidāfrikā, Dienvidamerikā un Āzijā. Pie tam nav ne mazākā pamata domāt, ka dinozauru ēras zīdītāji bijuši mūsdienu zīdītāju tiešie priekšteči.

Zīdītāju rekordi.
Vismazākais zīdītājs. Cūkdegunsikspārnis - ap 2 g svarā, pasaulē konkurē par vismazākā zīdītāja nosaukumu ar kādu no mazajiem Azijas cirslīšiem.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nīlzirgs. Uzskata par Āfrikas bīstamāko dzīvnieku.

Lāči.

Kašaloti. Uzskata, ka šā dzīvnieka nosaukums cēlies no portugāļu valodas - "liela galva."

Roņi.

Degunradži. 

Muskusvērsis-adai. Muskuss no muskusvēršu smaržu dziedzeriem ir galvenā izejviela vairākiem simtiem tradicionālo Āzijas medicīnas preparātu. Īpaši efektīvi šie līdzekļi ārstējot asinsrites slimības, palīdzot arī pret vēdersāpēm.

Jaki. Nepālieši jaku mātītes sauc par dri vai nak, bet tēviņus par jakiem.

Āzijas ūdensbullis, ko dēvē arī par Mindoro pundurbulli. 

Briežu ģints.
Ziemeļbriedis.
 
Dāvida briedis. Nosaukts par godu franču naturālistam.
Staltbrieži. Lat. - Cervus elaphus, mēdz dēvēt arī par irsi. Ārēji ļoti līdzīgs vapiti, tadēļ tos ilgi uzskatīja par vienu sugu. Tēviņu lepnums ir ragi, kas īstu skaistumu sasniedz, kad dzīvnieks ir 6-7 gadu vecs. Ragi ir velteniski, lokā vērsti uz augšu. To garums var sasniegt 130 cm, un parasti tiem ir 12-16 žuburi.
Staltbrieži Latvijas teritorijā parādījās pirms 8000-9000 gadiem, bet ap X gs. izzuda. XVIII gs. tos atkal vācu muižnieki introducēja, ievedot no Rietumeiropas un audzējot tos īpašos iršu dārzos.
Mūsdienās Latvijā savvaļā dzīvo ap 25 000 staltbriešu. Tos audzē arī vairāk kā 40 briežu dārzos, kur dzīvnieki mitinās kopā ar dambriežiem, stirnām, ziemeļbriežiem un mufloniem.
Aksis. Briežu ģints dzīvnieks Indijā.

Kurmji. Racējdzīvnieki, to priekšējās ķepas atgādina lāpstas. To plaukstas ir vērstas uz ārpusi, lai viņi varētu rakt zemi sev priekšā un sviest to uz aizmuguri. Apmatojuma krāsa parasti ir melna, senāk kurmjus bieži ķēra ādiņu dēļ. parasti tie ir 12-14 cm gari un sver 70-90 gramus. Tiem ir apmēram 4 cm gara aste un ļoti mazas acis, kas pilnīgi apslēptas apmatojumā.
Kurmji dod labumu lauksaimniecībai, jo iznīcina kukaiņus un uzirdina augsni, tomēr arī kaitē tai - saposta augu saknes un apēd sliekas. Cīņai pret kurmjiem izmanto dažādus līdzekļus - sagrieztus sīpolus vai ķiplokus, petrolejā mērcētas lupatas, īpašas dzirnaviņas ar ultraskaņu.

Sliņķi. Megafauna - lielie uz zemes dzīvojošie sliņķi Antiļu salās izmira tikai pirms 4700 gadiem;

Vombati. Vombatus ursinus. Austrālijā dzīvojošs somainis, tam no somaiņiem ir vismazāk zobu - tikai 12.Lielākais mūsdienu zīdītājs, kas rok alas. Viņš vienlaikus izmanto 10 vai pat vairāk alu un tajās pavada lielāko daļu dzīves. Vombati sver 20-24 kg, garums ir 70-120 cm. Pēc izskata tie atgādina āpša un neliela lāča krustojumu.
Vombata vārdā nosaukta neliela pilsētiņa Jaundienvidvelsas pavalstī, asteroīds, rokgrupa no Liverpūles un britu prettanku ierocis.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Delfīnu dzimta.
Zobenvalis. Orcinus orca. Lielākais delfīnu dzimtas zīdītājs. To mēdz saukt arī par plēsoņdelfīnu un par nažspuras delfīnu, bet angļi - par slepkavvali (killer whale).
Zobenvaļu tēviņi ir 9-10 m gari un sver 7,5 t, bet mātītes ir 7 m garas un sver 4 t. Viņu muguras un sāni ir melni, kakls balts, bet uz vēdera ir balta josla.
Filmu triloģijas "Brīvību Villijam" galvenais varonis.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Babirusa. Burtiski no malajiešu valodas - "cūkbriedis."

Zirgu dzimta.   

Saites.
Bioloģija.