Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Bruņurupuču kārta

Viena no četrām rāpuļu kārtām.

Izcelšanās. Zinātniekiem pazīstami proto-bruņurupuči Eunotosaurus africanus, kas uz Zemes dzīvoja pirms aptuveni 260 miljoniem gadu. Šos senos bruņurupuču priekštečus bruņas neklāja pilnībā. Tiem bija ievērojami paplašinātas ribas, kas par pilnvērtīgām bruņām izveidojās tikai 50 miljonus gadu vēlāk.
Proto-bruņurupuči mitinājās Dienvidāfrikā, kur tolaik valdīja ļoti skarbi vides apstākļi, un bruņas tiem deva iespēju paglābties no nelabvēlīgajiem apstākļiem, ierokoties zemē. Iespējams, tieši spēja ierakties zemē, bruņurupuču priekštečiem ļāva pārdzīvot Perma-Triasa izmiršanu, kas Zemi skāra pirms aptuveni 252 miljoniem gadu.

Bruņurupuči pasaulē. Bitarkanika Nacionālajā parkā reizi gadā pludmalē dēj olas Olive Ridley bruņurupuči un pludmale kļūst par "pasaules lielāko dzemdību namu."
Lielie bruņurupuči dzīvo Galapagu salās, kas no tiem dabūjušas savu nosaukumu.

Saišeļu bruņurupuči. Sauszemes, ļoti lieli. Sastopami Vanillas zooparkā Maurīcijā.

Zaļie jūras bruņurupuči. Chelonia mydas. Mitinās tropu un subtropu ūdeņos Atlantijas, Klusajā un Indijas okeānā. Tos dēvē par zaļajiem jūras bruņurupučiem neparsto zaļās krāsas tauku dēļ, kas slēpti zem bruņurupuču cietajām kaula bruņām.

Raksti.
Senajiem bruņurupučiem bruņas kalpoja rakšanai.
Zinātnieki satraukti – vai nākotnē visi jūras bruņurupuči Lielajā Barjerrifā būs mātītes?

Saites.
Rāpuļi.