Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Čikāga

Mēdz dēvēt par Vēju pilsētu.
Pilsēta ASV, Mičigana ezera krastā, Ilionoisas pavalsts administratīvais centrs. 

Iedzīvotāju skaitā 3.vietā ASV - 2,7 miljoni (pēc Ņujorkas un Losandželosas). Trešā daļa no pilsētniekiem ir nēģeri.

Tūristam. Par 96 dolāri var iegādāties Čikāgas tūrista karti (City Pass), kas sniedz iespēju apmeklēt dažādus muzejus un citus redzēt vērtus objektus.
Čikāga ir ASV pilsēta, kurā notiek visvairāk slepkavības. Piemēram. 2016.gada 9 mēnešos nogalēti 500 cilvēki (2015.gadā - 491 cilvēks).

Vēsture. To mēdz saukt par "visamerikāniskāko" no visām amerikāņu pilsētām (nav tik izteikts multikulturālisms), par "vēju pilsētu" dēļ skarbajiem vējiem no Mičigana ezera, un "otrā pilsēta" par tās nebeidzamo konkurenci ar Ņujorku. 
1674.gadā dibinājuši franču jezuīti.
Amerikas "sausā likuma" laikos (1920.-1933.g.) Čikāgā plauka nelegālā alkohola rūpals, ko kontrolēja gangsteris Al Kapone u.c. Pilsētā bija asiņaini bandu kari (Ziemeļu, Dienvidu un Rietumu bandas) par ietekmi un naudu. Zīmīgākā epizode - 1929.gada Sv.Valentīna dienas slaktiņš, kad vienas bandas uzbrukumā otrai tika nošauti 7 cilvēki.
XX gs. sākumā ļoti daudz nēģeru pārcēlās no dienvidiem uz pilsētu, tad kļuva populārs blūzs. Vecākais klubs pilsētā - Kingston Mines.
Tieši Čikāgā pirms 130 gadiem tika uzbūvēts pirmais debesskrāpis.
Savulaik Čikāga bija ievērojams gaļas rūpniecības centrs.
Pilsētai tiek piedēvēts arī korumpētākās amerikāņu pilsētas statuss. Saskaņā ar Ilionoisas universitātes aprēķiniem pavalsts nodokļu maksātāji korupcijas dēļ katru gadu zaudējot līdz pat 500 miljoniem dolāru.
Bandītu kari. XX gs. 90.gados 1990.-1995.gadam pilsētā norisinājās asiņaini narkobandu kari, kad katru gadu vidēji tika reģistrēts 800 nogalināto. Visasiņainākais pilsētai bija 2016.gads, kad bandu karu apšaudēs gāja bojā 780, bet sašauti tika 4331 cilvēks. Tagad situācija mazliet uzlabojusies, taču problēma vēl it tālu no atrisinājuma. Apšaudes visbiežāk notiek nabadzīgajos rajonos pilsētas dienvidu un rietumu rajonos, ko galvenokārt apdzīvo nēģeri un latīņamerikāņi.
No Čikāgas savu karjeru sāka prezidents Baraks Obama.

Aplūkojamie objekti. Daudz debesskrāpju - še ceļas 3 no 5 augstākajām ASV celtnēm.
Sīrsa tornis. Pārdēvēts par Villija torni (Willis Tower) 527 m vai 442 m augsts? Būve pabeigta - 1973.gadā. Atrodas starp pasaules augstākajām celtnēm. Augstākā celtne pasaulē 1973.-1998.g. (pārspēja Petronas torņi Malaizijā).

Trampa tornis. 357 m augsts. Būvējis miljardieris Donalds Tramps. Tā ego atspoguļo vairāk nekā 260 m2 plašais uzraksts TRUMP uz celtnes sāniem.

Džona Henkoka centrs. 344 m augsts. No augšas labs panorāmas skats, bet par ieeju tornī jāmaksā.

The Home Insurance Building. Pasaulē pirmais debesskrāpis. Uzcelts 1885.gadā pēc arhitekta Viljama Le Barona Dženija projekta.

Millenuium. 2004.gadā atklātais parks. Tajā atrodas neparasts spoguļveidojums, ko vietējie dēvē par Pupu (The Bean). Autors ir indietis no Lielbritānijas - Anišs Kapūrs. Skatīšanās šai spoguļbumbā spējot pat apreibināt. 

Gangster Tour autobuss. Izbraukums tūristiem pa bandītu vietām. Biļete maksā 30 ASV dolāru. Rāda kinoteātri Biograph, pie kura FIB aģenti 1934.gadā nošāva leģendāro banku aplaupītāju Džonu Dilindžeru (par to ir Holivudas filma "Sabiedrības ienaidnieki").

Čikāgas Dabas vēstures muzejs. Muzeja priekšā atrodas haida indiāņu totēma stabs. 

Hokeja komanda "Black Hawks."

Nospiedums kultūrā.
"Čikāgas Piecīši."  Ārkārtīgi populāra Amerikas latviešu mūzikas grupa.

Saites.
Ilinoisas pavalsts.