Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Kroņgripa, COVID-19

Vīrusu grupa, kas atrasta gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem.

2019.gada rudenī identificētais ir pavisam jauns koronavīrusa paveids – SARS-CoV-2. Covid-19 ir šī vīrusa izraisītā slimība. Iepriekš nopietnus saslimšanas gadījumus izraisījis SARS koronavīruss jeb SARS-CoV, kura rezervuārs dabā ir civetkaķi un, iespējams, sikspārņi, un MERS koronavīruss, kura infekcijas rezervuārs dabā ir vienkupra kamieļi. Covid-19 infekcijas avots (rezervuārs) pagaidām nav zināms.

Pie cilvēka šūnām kroņgripas vīruss piesaistās ar tādu kā adatu - proteīnu (Spike protein). Ja S-proteīnu nobloķē vai izdodas radīt antivielas, tātad šī vakcīna darbojas. Tomēr S-proteīnā var veidoties mutācijas (Lielbritānija, Dienvidāfrika u.c.), pašlaik gan nelielas un vispārējās vakcīnas darbojas arī šajos gadījumos.

Koronvīrusa slimība. Vīruss iekļūst organizmā caur receptoriem, kas atrodas daudzos ķermeņa orgānos. Visvairāk novēroti plaušu bojājumi, tāpēc nepieciešams papildus skābeklis.
Starp biežāk sastopamajām komplikācijām ir asinsvadu trombozes, sirds slimības, nieru mazspēja, var tikt skartas arī smadzenes.
Pēc pārslimošanas vērojami dažādi veselības sarežģījumi - ilgstošs nogurums, pēc pārslimotās pneimonijas neizzūd aizdusa, klepus; ir arī galvas sāpes, saglabājas garšas un ožas izmaiņas. Zūd atmiņa un spēja koncentrēties, mēdz izkrist mati, izsitumi uz ādas.

Ķīnas varas iestādes paziņojušas par sekmīgu antivīrusu medikamenta Favipiravir izmantošanu COVID-19 pacientu ārstēšanā.

Vakcīnas. Ģenētiskajās Pfizer un Moderna vakcīnās ir ķīmiski sintezēts gēns.
Pfizer/BioNTech. Pasaulē pirmā vakcīna pret kroņgripu - Comirnaty, ko atzinusi VVAO, ražota ASV. Tā ir arī pirmā pasaulē ģenētiskā vakcīna.
Tā nesatur koronovīrusu un nevar inficēt vakcīnas saņēmēju. Nepieciešams laiks, lai vakcīnā esošais ģenētiskais kods iemācītu recepienta imūnsistēmu atpazīt slimības aģentus un tiem uzbrukt. Aktīvā viela - mRNS, kas iestrādāta lipīdu nanodaļiņās (nesējviela).
Šai vakcinēšanai nepieciešamas divas injekcijas. Saskaņā ar notikušjiem pētījumiem, imunitāte pret kroņgripas vīrusu paaugstinās tikai pēc 8-10 dienām pēc 1.injekcijas un galu galā sasniedz 50%. 2.injekciju veic 21 dienu pēc 1.injekcijas. Tiek apgalvots, ka tad imunitāte pēc nedēļas sasniedz 95%. Tātad paliek 5% iespēja tomēr inficēties (saslimt?).
Šai vakcīnai ir vissarežģītākā loģistika, jo prasa lielu aukstumu.
Visplašāko savu iedzīvotāju imunizāciju ar šo vakcīnu pašlaik veic Izraēla.
Galvenā šīs vakcīnas ražošanas vieta ir rūpnīca Pirsā (Beļģija), 2021.gada februāra sākumā atvēra rūpnīcu arī marburgā (Vācija).

AstraZeneca. Vēl nav apstiprināta Eiropas Zāļu aģentūrā. Mērķproteīna vakcīna.
CureVac.
Sputnik V.
Krievu vakcīna. Nodrošina 91,6% efektivitāti pret simptomātisku kroņgripu.
Sinopharm. Ķīniešu vakcīna. ES par pirmo valsti, kas savus iedzīvotājus sāka vakcinēt ar šo vakcīnu, kļuva Ungārija.

Moderna. Ražota ASV, līdzīga faizera vakcīnai. Reģistrēta EZA 2020.gada 6.janvārī. Vakcīnu uzglabā saldētavā -20 grādu pēc Celsija temperatūrā.

Johnson & Johnson vakcīna. 27.02.2021. to apstiprināja ASV Federālā pārtikas un zāļu pārvalde. 66% efektivitāte un 85% efektivitāte smagas slimības novēršanā.

Komplikācijas pēc vakcīnām. Sāpes injekcijas vietā (plecā), paaugstināta temperatūra, locītavu sāles u.c. Parasti tas ilgst 24-36 stundas.

Ārstēšana. Smagi skartu kroņgripas pacientu arstēšanai izmanto preparātu Remdesivir. Viens ārstniecības kurss izmaksā vismaz 2000 eiru. Par zāļu lomu nav vienprātības ārstu sabiedrībā.

Jautājumi par kroņgripu:
1.  Slimības sekas. Atlieku parādības ilgti pēc izveseļošanās un lielā daļā gadījumu tās noved pat pie invaliditātes dēļ fibrožu ieaugšanas funkcionālos audos. 4 risku pamatgrupas:
      -  Plaušas. Vislielākais risks šobrīd ir plaušu veselībai - cilvēks vairs nevar paelpot;
      -  Aknas;
      -  Nieres; 
      -  Neiroloģiskas un mentālas dabas izmaiņas.
Pēc pārslimošanas var parādīties tādi simptomi, kas nav bijuši slimošanas laikā = galvassāpes, reiboņi, atmiņas pasliktināšanās.
2. Bērnu slimošana. Sākumā uzskatīja, ka bērni inficējas ātri un pārslimo viegli. Tomēr vēlāk izrādījās, ka bērniem ļoti maz veidojas antivielas. piemēram, no 300 apsekotiem bērniem antivielas ir mazāk kā 2%.
3.  Vīruss fēcēs. Izrādās, tas tur var saglabāties mēnešiem ilgi. Tādēļ teorētiski cilvēks ir infekciozs daudz ilgāk nekā 14 vai 28 dienas.
4.  Imunitāte pēc pārslimošanas nav noturīga.
5.  Kad potēties cilvēkam, kas pārslimojis kroņgripu. Ar Pfizer vakcīnu ne agrāk kā 4 nedēļas pēc tam, kad izzuduši slimības simptomi. agrāk nevajadzētu, jo ir liela varbūtība, ka cilvēkam ir antivielas.

Raksti.
Ķīna paziņo, ka COVID-19 iespējams ārstēt ar antivīrusu preparātu Favipiravir
.
Pirmie panākumi COVID-19 kandidātvakcīnas izstrādē.