Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Datori

Stīvens Hokings: " Dators ir primitīvāks par tārpa smadzenēm." 

Interesanti, ka par pirmo un senāko zināmo skaitļojamo mašīnu (datoru!) var uzskatīt 1901.gadā uzieto Antikitēras mehānismu.

Pele. Pirmo ierīci kursora pārvietošanai skaitļotāja ekrānā 1967.gadā patentēja Duglass Engelberts no Stenforga Universitātes, un nodēvēja to par „vaboli.” „Astes” dēļ tomēr iegājās nosaukums „pele.”
„Peles” uzvaras gājiens sākās 1984.gadā līdz ar personālā datora Apple Macintosh radīšanu.

1975.gada 4.aprīlī Hārvardas studenti Bils Geitss un Pols Alens nodibināja kompāniju Microsoft. Pirmajā darbības gadā uzņēmumā strādāja tikai trīs darbinieki.

1977.gada 5.jūnijā sāka tirgot pirmos personālos datorus Apple II, un tie maksāja 1298 dolāri. Datora dizaina autors bija Stīvs ???.

1984.gads. Radīts personālais dators Apple Macintosh.
Aleksejs Požitnovs radīja datorspēli Tetris.

Windows. Programmas ielādēšanas mūziku sarakstījis Braiens Īno.

1997.gadā IBM radītais dators Deep Blue pirmo reizi vēsturē pieveica pasaules čempionu šahā.

1999.gads. „Pelē” ievietots kustības gaismas sensors.

2001.gada nogalē pārdošanā tika laists MP3 mūzikas atskaņotājs iPod. Tas izpelnījās milzu popularitāti, lai gan nebija pirmais MP3 atskaņotājs.

Grandiozā finasējuma dēļ kosmiskā bruņošanās kļuva par jaudīgāko dzinuli pēc II Pasaules kara zinātnes attīstībā. Raķešu ātrums sasniedza 5 km/s, tādēļ to trajektoriju analīzei bija nepieciešami ļoti ātras darbības datori. Tie uzskatīts, ka tieši tā tika izveidoti leģendārie Silicon Graphics datori, kas pēc atslepenošanas radīja īstu apvērsumu medicīnā, mākslā un inženierzinātnēs.

2010.gads. Radīts Apple dators ar skārienjūtīgu ekrānu.

Internets.
Google.
Facebook.

YouTube. Interneta adrese YouTube.com oficiāli reģistrēta 2005.gada 14.februārī. Trīs draugi un IT speciālisti Stīvs Čens, Džaveds Karims un dizaineris Čads Hērlijs to izveidoja kā tiešsaites iepazīšanās servisu. Pirmo video "Es zoodārzā" (Me at the zoo) tajā ielādēja Džaveds Karims. Tagad ir 3.apmeklētākā tīmekļa adrese (pēc gugļa un feisbuka). 2006.gadā jūtūbi pārdeva Guglim par 1, 65 miljardiem ASV dolāru.

Blue Tooth - Dānijas un Norvēģijas karaļa Haralda I Zilzobja vārdā nosaukts datortīklu bezvadu standarts.

Lieldatori. Katrs nākamais lieldatrors pārsniedz iepriekšējo apmēram reizi pusgadā.
Tianhe-1A. 2009.gada ķīniešu lieldators. Šobrīd (2012.gada jūnijs) pasaulē ir 10 lieldatori: ASV – 3, Ķīnai – 2, Vācijai – 2, Japānai – 1, Francijai – 1, Itālijai – 1.
Sequoija. 2012.gadā ASV kompānijas IBM izgatavotais dators Sequoija pārspējis japāņu kompānijas Fujitsu ražoto K Computer. Amerikāņu superdatorā ir vairāk kā 1,5 miljoni procesoru, kas sver tik daudz cik 30 pieauguši ziloņi! Sekundes laikā tas spēj veikt 16,3 kvadriljonus darbību.
Lieldators atrodas Lorensa Livermora Valsts laboratorijā Kalifornijā. Ar to ASV atkal ir atguvusi līderpozīcijas šai jomā.

Kvantu dators. Ideja par tada datora izstrādi dzima jau XX gs. 80.gados. Kvantu datori darbosies saskaņā ar kvantu mehānikas likumiem. Tas darbosies nevis ar binārā koda palīdzību (tikai divi stāvokļi - 0 vai 1), bet gan ar daudz efektīvāku atomu stāvokļu metodi.
Interese par to pieauga pēc 1994.gada, kad tapa skaidrs, ka ar tiem varētu uzlauzt parastos šifrus. Kļuva arī skaidrs, ka ar tiem varēs radīt jaunas šifrēšanas sistēmas, kas būtu pilnīgi drošas pret parasto datoru uzbrukumiem, tādas ir uztaisītas jau tagad. Lielākā probklēma šāda datora uzbūvēšanai ir spēja precīzi kontrolēt šīs daudzās mazās daļiņas. Pirmie soļi jau ir sperti - iespējams veikt šādas darbības ar 3-10 atomiem un ar precizitāti 95%. Pilnvērtīgam kvantu datoram būtu nepieciešami 1000 atomu ar 99-99,9% precizitāti. Iespējams, tādu datoru varētu uzbūvēt ap 2040.gadu ASV.
2013.gada 22.janvārī Eiropas Komisija paziņoja par Eiropas Pētniecības padomes granta piešķiršanu pirmo reizi Baltijas valstu zinātniekam - latvietim Andrim Ambainim, ta ka, pateicoties tam, Latvija ir kvantu datora pētījumu pirmajā rindā.

Datorspēles. Laikam jau pati slavenākā datorspēle ir Tetris, ko radīja krievu programmists Aleksejs Pažitnovs (Алексей Пажитнов) 1985.gadā. Tā kļuva vispopulārākā tolaik Padomju Savienībā. bet pēc tam - 1986.gadā, arī Rietumos. 

Raksti.
Atklāj Eiropas jaudīgāko superdatoru.

Saites.
Mākslīgais saprāts.