Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Degunradži

Visas degunradžu sugas ir pakļautas briesmām, jo to ragi ir ļoti pieprasīti melnajā tirgū. Āzijā cilvēki uzskata, ka raga sastāvā esošās vielas var izārstēt visa veida kaites.

Baltie degunradži. Pasaulē apdraudētākā ir baltā degunradža ziemeļu pasuga - pasaulē palikuši vien 8 īpatņi. 4 no tiem dzīvo Olpejetas (Ol Pejeta Conservancy) rezervātā Kenijā. Tos izmedī raga dēļ, kuram ķīniešu medicīnā nepamatoti piedēvē lieliskas dziednieciskas īpašības, tas sastāv tikai no keratīna.
2018.gadām šī Kenijas rezervāta pārstāvji paziņoja, ka 45 gadu vecumā mirisjpēdējais ziemeļu balto degunradžu tēviņš Sudāns (vārds dots pēc savvaļas dzimšanas valsts), kas bija pēdējā cerība savas sugas izdzīvošanai. Tagad šo sugu pārstāv tikai divas degunradžu mātītes. Savulaik Sudāns nosūtīts uz Dvurkraloves zooloģisko dārzu, kurā viņš dzīvojis lielāko dzīves daļu. Savukārt 2009.gadā Sudāns pārvests uz Olpejetas dabas aizsardzības dienestu Kenijā, kur viņš dzīvoja kopā ar divām jaunākām radiniecēm - Fatu un Najinu. Tas tika darīts cerībā, ka dzīvošana dabiskāka vidē veicinās dzīvnieku vēlmi vairoties un glābt sugu no izmiršanas. Sudānam arī tika nodrošināta 24 stundu aizsardzība pret malumedniekiem. Viņu apsargāja bruņoti sargi, degunradža rags arī tika izņemts, lai atturētu malumedniekus darīt pāri dzīvniekam. Tomēr ar pēcnācēju radīšanu strauji novecojošajam degunradžu tēviņam neveicās. Ziemeļu balto degunradžu olšūnu paraugi tika paņemti no Najinas un Fatas, kuras ir 17 un 28 gadus vecas, tiks apstrādāti laboratorijā. Arī pirms nāves no degunradža tika savākts ģenētiskais materiāls un spermas paraugi, kas varētu palīdzēt radīt jaunus sugas pārstāvjus.

Jaldaparas rezervātā Indijā parka simbols - Āzijas vienraga degunradži.

Sumatras (Borneo) degunradzis.

Āzijas degunradžiem rags ir krietni mazāks nekā to Āfrikas brālēniem, bet mazuļiem raga faktiski nav vispār.