Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Dolmeņi

Senas megalītiskas būves, kas pēc ārējā izskata atgādina lielu akmens kasti. Tulkojumā no bretoņu valodas tol nozīmē "galds," bet men - "akmens." 

Apraksts

Vissenākie no dolmeņiem atrodami Portugālē un Spānijā un tikuši ierīkoti laikā 4000.-3500.g.pmē. Parasti dolmeņi ir simetriski, pārsegti ar plakanu akmens plāksni, kas var sasniegt pat 10 m izmēru, bet svarā - vairākus desmitus tonnu. Dolmeņi sastopami daudzās Eiropas zemēs - Īrijā, Anglijā, Francijā, Dānijā, Holandē, Norvēģijas dienvidos, Vācijā, Zviedrijā, Spānijā, Itālijā, Bulgārijā un Portugālē, kā arī Vidusjūras salās Korsikā, Sardīnijā, Baleāru salās un Maltā. Āzijā dolmeņi sastopami Jordānijā, Turcijā, Korejā, Indijā un Kjusju salā (Japāna), Amerikā - Peru un Bolīvijā. Bez tam dolmeņi ir sastopami arī Āfrikā - Ziemeļāfrikas valstīs, Marokā, Nigērijā, Alžīrijā, Etiopijā, Sahāras DR, Nīlas ielejā.

Izpēte

1994.gadā čehu žurnālists Pēvels no Strakovicas veica eksperimentu П-veida augšējās pārkares 5 t svarā uzstādīšanu ar 10 m gariem un diametrā 25 cm ozola baļķiem. Šis eksperiments pierādīja, ka vidēju izmēru kromlehu un dolmeņu uzstādīšana ir pilnīgi iespējama ar visai primitīvām metodēm.

Nozīme un funkcijas

Dolmeņu ierīkošanas tehnika un to nozīme nav skaidri zināma, jo dažādos avotos par to rakstīts ļoti atšķirīgi. Minētas versijas, ka līdztekus apbedījumu vietai jeb kapenēm dolmeņi kalpojuši seno zināšanu glabāšanai, citi rakstījuši, ka tie kalpo par tādām kā antenām, kas palīdz uztvert telepātiskus signālus tiem, kas dolmeņos atrodas. Tāpat arī bieži tiek apgalvots, ka dolmeņu atrašanās vietās bieži novēroti NLO un citas anomālas parādības.

Saites.
Megalīti.