Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Dolmeņi

Tulkojumā no bretoņu valodas tol nozīmē "galds," bet men - "akmens." 
Senas megalītiskas būves, kas pēc ārējā izskata atgādina lielu akmens kasti, ar vienu vai vairākie caurumiem sienā un bieži pārklāti ar akmens plāksni.

Vecums

Vissenākie no dolmeņiem atrodami Portugālē un Spānijā un tikuši ierīkoti laikā no 4000.-3500.g.pmē. 

Dolmeņu izplatība. Dolmeņi sastopami daudzās Eiropas piejūras rajonos - Īrijā, Anglijā, Francijā, Dānijā, Holandē, Norvēģijas dienvidos, Vācijā, Zviedrijā, Grieķijā, Spānijā, Itālijā, Bulgārijā, Krimā un Portugālē, kā arī Vidusjūras salās Korsikā, Sardīnijā, Baleāru salās un Maltā.
Āzijā dolmeņi sastopami Jordānijā, Turcijā, Korejā, Indijā (Brahmagīras dolmeņi), Krievijas Tālajos Austrumos (Primorskas novadā) un Kjusju salā (Japāna),
Amerikā - Peru un Bolīvijā.
Āfrikā - Ziemeļāfrikas valstīs, Marokā, Nigērijā, Alžīrijā, Etiopijā, Sahāras DR, Nīlas ielejā.

Dolmeņu uzbūve. Parasti dolmeņi ir simetriski, pārsegti ar plakanu akmens plāksni, kas var sasniegt pat 10 m izmēru, bet svarā - vairākus desmitus tonnu.

Izpēte

1994.gadā čehu žurnālists Pēvels no Strakovicas veica eksperimentu П-veida augšējās pārkares 5 t svarā uzstādīšanu ar 10 m gariem un diametrā 25 cm ozola baļķiem. Šis eksperiments pierādīja, ka vidēju izmēru kromlehu un dolmeņu uzstādīšana ir pilnīgi iespējama ar visai primitīvām metodēm.

Nozīme un funkcijas

Dolmeņu ierīkošanas tehnika un to nozīme nav skaidri zināma, jo dažādos avotos par to rakstīts ļoti atšķirīgi. Minētas versijas, ka līdztekus apbedījumu vietai jeb kapenēm dolmeņi kalpojuši reliģiskiem rituāliem, piemēram, upurēšanai, seno zināšanu glabāšanai, citi rakstījuši, ka tie kalpo par tādām kā antenām, kas palīdz uztvert telepātiskus signālus tiem, kas dolmeņos atrodas. Tāpat arī bieži tiek apgalvots, ka dolmeņu atrašanās vietās bieži novēroti NLO un citas anomālas parādības.

Dolmeņi pasaulē:

Āzija - Japāna, Kjusju sala.
            Indija, Brahmagīras dolmeņi.

Āfrika - Ēģipte.

Самые древние дольмены, как принято считать, были сооружены в 400-3500 гг.до н.э. на Пиренейском полуострова в Португалии, и некоторые из этих сооружений имеет определенное сходство с кавказскими дольменами, например, с двукамерныым дольменом на реке Фарс вблизи ст.Новосвободной в Прикубанье.

Согласно предложенной в 1960 году Л.И.Лавровым классификации, западнокавказские дольмены можно разделить на 4 группы:

1) Плиточные (около 92 % от всех известных), сложенные из массивных плит;

2) Корытообразные (около 3,8 %), высеченные в скалах и перекрытые сверху отдельной плитой;

3) Составные (около 1,5 %), сложенные из комбинации каменных плит и блоков, положенных в 2 и более рядов;

4) Монолитные (обнаружено всего 5 сооружений), целиком выдолбленные в скале.

Назначение дольменов до сих пор не выяснено. Многие сходятся во мнении, что каменные сооружения - это источники или хранители каких-то древних знаний, но о каких знаниях идет речь - здесь единого мнения нет. Считается также, что в районах месторасположения дольменов часто отмечаются случаи появления НЛО и иных аномальных явлений. Однако, объективных данных в пользу этого не приводилось.

Saites.
Megalīti.