Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Einšteins, Alberts (1875.–1955.g.)

Slavens žīdu zinātnieks, relativitātes teorijas autors.

Dzīvesgājums. Ap 1915.gadu viņš beidza Relativitātes teorijas izstrādi.

Speciālā relativitātes teorija. Gaismas ātrums ir konstants un visiem novērotājiem vienāds. Tātad tas nemainās atkarībā no tā vai virzāmies prom no gaismas, vai tai tuvojamies, un neatkarīgi o tā, kas gaismas ātrumu mēra. Tādejādi laiks un attālumi kļūst relatīvi, piemēram, kustīgam objektam laiks rit lēnāk un visi attālumi  ir īsāki.

Vispārīgā relativitātes teorija. Skaidro gravitāciju un postulē, ka masas un enerģijas klātiene izliec laiktelpu. savukārt šis izliekums ietekmē daļiņu (arī gaismas kvantu) pārvietošanos. Teorija arī atzimē, ka visi novērotāji ir vienlīdzīgi, ne tikai tie, kas pārvietojas ar notriktu ātrumu.
No tās izriet robeža - neviens ķermenis nevar pārsniegt gaismas ātrumu. Jo vairāk objekts tuvojas šim ātrumam, jo vairāk pieaug tā masa un vairāk vajadzīgs enerģijas, lai vēl palielinātu ātrumu. Tātad pēc šīs teorijas gaismas ātrums kļuvis par lielāko iespējamo Visumā.

Einšteina gravitācijas teorija. Mazpazīstamāka. Noformulēja to 10 gadus pēc relativitātes teorijas. To var novērot kā trīs telpas un vienas laika dimensjas veidojuma - laiktelpas - izliekumu smagu ķermeņu  ietekmē. Ilustrēšanai visbiežāk izmanto nostieptu gumijas plēvi, uz kuras uzlikts ķermenis sava smaguma dēļ iegrimst un rada plēvē izliekumu.
Tādi laiktelpas izliekumi patiesi sevi pierādījuši dabā, jo novērots, ka debesu ķermeņi pārvietojas pa noteiktiem ceļiem saskaņā ar Einšteina teoriju.

Savā dzīves beigu posmā sāka uzstāties ar monologiem sava kaķa priekšā.
Nomira 1955.gadā 76 gadu vecumā.

Zinātniskais mantojums. Tā saucamais masas un enerģijas mijsakarības likums, ko viņš atklāja, neesot pareizs un to nevar izmantot.

Relativitātes teorija. Noticot Ī.Ņūtona gravitācijas likumam (kas arī neesot pareizs), Einšteins radīja relativitātes teoriju, kas arī izrādījās aplama. Aizņemoties no Dž.Tomsona formulu e=mc2 un pasniedzot kā savu, viņš arī kļūdījās. Teorijas izstrādi beidza ap 1915.gadu.

Uzskati par reliģiju. Par to viņš neesot runājis, tikai vienu reizi ko teicis. Uz viņu esot atstājusi lielu iespaidu Visuma kārtība, kur itin viss, sākot no atoma un beidzot ar galaktikām, darbojas kā precīzs kosmiskā pulksteņa mehānisms.

Teicieni.
Viņa vārdi: „Kādu dienu es reiz labprāt satiktos ar Pulksteņmeistaru.”
„Dievs kauliņus nespēlē.”
„Visbrīnišķīgākais no visa, ko mēs jelkad varēsim izmēģināt, ir noslēpumainība. Man nav nekāda talanta, tikai patiesa ziņkārība.”
"Ir divi dzīvošanas veidi: jūs variet dzīvot tā, it kā brīnumu nebūtu, un jūs varat dzīvot tā, it kā viss šai pasaulē būtu brīnums." 

Kad Einšteins bij pieprasījis Boram, lai neviena daļiņa nepārsniegtu gaismas ātrumu, Bors bij atbildējis, ka pieprasījums ir korekts tikai daļiņām ar miera masu. Kad Dovkinss pieprasīja Frensim Kollinsam Dievu pierādīt ar zinātniskām metodēm, Kollinss atbildēja, ka zinātne neaptver visu realitāti.

Saites.
Nezināmais Einšteins.
Ātra pārvietošanās kosmosā.