Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Florence

Pilsēta Itālijā, Arno upes krastos Toskānas provinces administratīvais centrs.

Vēsture. Florences republikas galvaspilsēta Itālijas sadrumstalotības laikos.
Florence bija ļoti bagāta pilsēta. Tajā strādāja prasmīgi zeltkaļi. Cauri Florencei veda ceļš uz Franciju, Vāciju un citām Eiropas zemēm, tāpēc te attīstījās naudas mijēju rūpals. Naudu mainīja Florences zeltkaļi, kas kļuva par baņķieriem. Tā kā monētas pārvadāt bija neērti un bīstami, tad viņi izdomāja īpašas vēstules - kredītvēstules, kuras uzrādot, naudu varēja izņemt ie citu pilsētu naudas mijējiem.
Florences baņķieri kļuva tik ietekmīgi, ka sagrāba varu pilsētā. varenākā no dzimtām bija Mediči, kas valdīja pilsētā vairākus gadsimtus. Mediči dinastijas dibinātājs bija Kosimo vecais - viņš nopirka daudz bizantiešu grāmatu un izveidoja akadēmiju.
Viņa dēls Lorenss Lieliskais pulcēja ap sevi tā laika izcilākos dzejniekus un māksliniekus. Viņš pats rakstīja dzeju un gleznoja.
Ferdinands II Mediči nodibināja Eksperimentu akadēmiju - pirmo zinātņu akadēmiju pasaulē.
1252.gadā Florencē izkala pirmos florīnus.
1439.gadā ar Florences ūniju pasludināja Romas pāvesta varu pār pareizticīgajiem Austrumiem. To, protams, pareizticīgie neatzina.
Renesanses šūpulis.
Te dzimis Vinčas Leonards, dzīvojuši un strādājuši Mikelandželo un Dante Aligjēri.
1966.gada 4.novembrī cieta katastrofālos Arno upes plūdos.

Aplūkojamie objekti.
Doma laukums. Viens no tūristu iecienītākajiem galamērķiem Itālijā. Te vēlas iekārtoties McDonalds, taču florencieši tam pretojas.

Sv.Lorenca bazilika. 1517.gadā pāvests apstiprināja Mikelandželo skices baznīcas fasādes apšūšanai ar marmoru, taču uzdevums netika izpildīts. Tagad pilsētnieki taisās projektu realizēt. Tas varētu izmaksāt 15 – 20 miljonu Ls.

Florences katedrāles Doms (Duomo). Renesanses laika arhitekts Brunelleski.

Senjoras laukums (Piazza della Signoria). Tajā ir Florences valdnieka Kosimo de Mediči piemineklis uz zirga. Čellini darināta Perseja statuja ar nocirstu Medūzas galvu. Mikelandželo Dāvida statuja.

Ufici galerija. Tai sānos ir neliela niša ar Galileja statuju.

Svētā krusta bazilika. (Santa Croce) Franciskāņu baznīca, celta 1294.gadā. Te apglabāti Makjavelli, Mikelandželo, Rosīni, Galilejs u.c. Slavenais pirmsrenesanses itāļu mākslinieks Džoto ap 1320.gadu šai baznīcqa radījis monumentālos gleznojumus - episkus fresku ciklus par Jāni Kristītāju un evaņģēlistu Jāni Sv.Krusta baznīcas Peruci kapelā, kā arī Asīzes Francisku - tās pašas baznīcas Bardi kapelai 1320.-1325.gados.

Vecais tilts.
Santa Croce bazilika.

Zinātnes vēstures muzejs. Tajā glabājas Galileja pirksts – labās rokas vidējais. Ir arī misiņa un stikla brīnumrīks, ar kuru astronoms Džovanni Donati novēroja Saules aptumsumu 1860.gadā. Vairāki pirmie teleskopi, gatavoti no misiņa un koka. Te pagrabstāvā glabājas arī paša Galileja radītais teleskops: divi cilindri, viens mazliet garāks par metru, otrs – nedaudz īsāks. Abi nav resnāki par 10 cm.  

Saites.
Toskānas reģions.
Florences republika.