Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Gautama Šakjamuni

Gautama Šakjamuni.

Radniecība. Tēvs - Šudhodana, Šakju valsts ķēniņš.
Māte - Mājādeva.

Dzīvesstāsts.
Mītiskā piedzimšana. Budistu mīts stāsta, ka valdnieka Šudhodanu sievai Mājādeva, tuvojoties dzemdībām, nojautusi, ka tai piedzims ļoti īpašs bērns. Viņa nolēmusi, ka grib dzemdēt vecāku mājās un devusies ceļā. Ceļa vidū, atpūšoties Lumbīnas birzē, Mājādeva pēkšņi nogājuši ūdeņi un viņa ar labo roku pieturējusies pie šāla koka (Shorea robusta) zara. Tad, brīnumainā kārtā bez kādām sāpēm viņa no sava labā sāna dzemdējusi topošo Budu, princi Sidhārtu. Jaundzimušo ieradušās sveikt dažādas debesu būtnes un dievi. Brāma priecājies, Indra paņēmis bērnu un liegi nolicis to uz zemes, bet Nanda un Upananda, nāgu ķēniņi, nomazgājuši jaundzimušo līdzās plūstošā siltā un aukstā ūdenī. Pēc tam Sidhārta spēris pirmos septiņus soļus, paskatījies uz visām četrām debess pusēm un paziņojis, ka viņš ir visu cilvēcisko un debesu būtņu Kungs, kā arī, ka viņš nācis lai iznīcinātu dzimšanu, novecošanu, slimības un nāvi.
Neskaidrības par Budas dzimšanas laiku. Jautājums par to, kad Sidhārta piedzimis un cik ilgi dzīvojis, vienmēr bijis neskaidrs un strīdīgs. Vēl XIX gadsimtā vācu mitoloģijas pētnieks Makss Milers pauda pārliecību, ka Buda ir mitoloģisks tēls. Mūsdienās zinātnieki par Gautamas vēsturiskumu vairāk gan nešaubās, taču uzskatos par Budas dzīves laiku viņu vidū joprojām nav vienprātības un tiek lauzti šķēpi. Nepālas oficiālais viedoklis vēstī, ka budisma dibinātājs dzimis ap 623.g.pmē., taču dažādi pētnieki nosaukuši virkni citu gadaskaitļu, sākot ar 583. un beidzot ar 400.g.pmē. Vienoties par Budas dzīves gadiem pētniekiem neizdevās arī šim nolūkam 1988.gadā speciāli sarīkotajā starptautiskajā simpozijā.
Dažādo pretrunīgo viedokļu pastāvēšana skaidrojama ar laikabiedru sastādītu rakstīto avotu trūkumu - ziņas par Budas dzīvi pamatā iegūtas no vēlāk pierakstītām mutvārdu ziņām. Pats senākais, līdz mūsdienām saglabājies budistu manuskripts, kas, uzrakstīts uz 27 bērza mizas ruļļiem, tagad glabājas Britu muzejā, datēts ar laiku no I gs.pmē. līdz mūsu ēras III gs. Tas, tātad, uzrakstīts vismaz 200 vai 300 gadu pēc Gautāmas nāves, kad budisma dibinātāja dzīve un darbi jau sen bija apauguši ar mitoloģiskām detaļām.
Gautamas jaunības laiks. Šakju valsts galvaspilsētā Kapilavastā Gautama pavadīja savas jaunības dienas.

Aplūkojamie objekti.
Četras galvenās ar Budas dzīvi saistītas svētvietas, ko budistu svētceļnieki apmeklē ir:
     Lumbīna - Budas dzimšanas vieta.Budas dzimšanas vietā paceļas vairāki tempļi, no kuriem galvenā ir Mājādevī svētnīca. Blakus templim atrodas svētais ezers Puskarīns un svētais dārzs. Pirms savas nāves 80 gadu vecumā, viņš saviem mācekļiem un sekotājiem ieteica doties svētceļojumos uz viņa dzimšanas vietu Lumbīnu.
     Bodigaja - vieta, kur princis Sidhārta ieguva apskaidrību un kļuva par Budu;
     Sarnate - vieta, kur Buda pirmo reizi cilvēkiem sludināja savu mācību;
     Kusinigara - vieta, kur Buda pilnībā pārgāja nirvānā.     

Atradumi.
Pilnības akmens. Šp monumentu, saskaņā ar senajām leģendām, Budas dzimšanas vietā (Lumbīnā?) novietoja uzticīgs tā skolnieks imperators Ašoka. Daudz gadu budistu svētceļnieki mēģināja Himalajos to atkal atrast, tomēr tas izdevās tikai 1997.gadā. Atrodas Nepālas dienvidos 240 km no Katmandas. 

Šakjamuni Budas relikvijas. Budas atliekas sanskritā sauc par šarira, t.i. tas, kas paliek pāri no ķermeņa pēc sadedzināšanas. III gs.pmē. imperators Ašoka sadalīja Budas atliekas pa jaunām stūpām, kas tika celtas visā viņa impērijā. Saskaņā ar leģendu tādu esot bijis 84 000. Ašoka un budisti uzskatīja, ka šādām šarīrām piemīt brīnumainas īpašības.
Zobs Kalmikijā. 2011.gadā Šrilankas Budas Svētā Zoba svētnīcas zobs pārceļoja uz Kalmikijas galvaspilsētu Elistu.
Budas mats ir Mjanmā - Švedagona klosterī.

Koks, zem kura Škjamuni ir kritis nirvānā - Džaja Šri Maha Bodhi. Tā stādus arī dāļā pa pasauli kā svētus.

Saites.
Budas.