Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Lamanša jūras šaurums

Jūras šaurums, kas atdala Britu salas no kontinentalās Eiropas, savienojot Ziemeļjūru arAtlantijas okeānu.

Vēsture. Sengrieķu Mesīlijas ceļotāja Piteja (IV gs.pmē.) triēra bija pirmais mums zināmais Vidusjūras baseina kuģis, kas šķērsojis vētraino un bīstamo Lamanša jūras šaurumu, tolaik sauktu par Svina jūru
Ģeogrāfs Ptolemajs II gs. to nosauca par Britu kanālu. No vācu un franču valodas kanāla nosaukumu tulko kā "piedurknes kanāls."
Šaurumu kopš senām dienām un vēl tagad mēģina šķērsot dažnedažādos veidos. Piemēram, 1785.gada 7.janvārī franču aviācijas pionieris Žans Pjērs Blanšārs kopā ar amerikāni Džonu Džefrisu šķērsoja šaurumu gaisa balonā.
Šaurumā atrodas vairākas salas - Vaita sala, u.c. 1967.gadā kāds izdienējis majors ievācās uz pamestas britu naftas platformas, uzstādīja tur pirātisko radiostaciju un pasludināja to par neatkarīgu valsti - Sīlendu.

Tunelis. Pirmo reizi ideja izrakties Lamanšam pa apakšu dzima jau tālajā 1802.gadā, taču briti to noraidīja, jo tad "mazināsies salas aizsargspējas." Tuneli izraka tikai 1994.gadā, roku rokā to atklāja karaliene Elizabete un prezidents Miterāns.

Saites.
Sīlenda.