Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Polija

Valsts Austrumeiropā.

Galvaspilsēta - Varšava.
Iedzīvotāji - 38,2 miljoni, poļi.
Ticība - 90% katoļi.

Vēsture. Polijas karaļa Jana I brāļa Aleksandra Kazimira vienlaicīga izvēlēšana par Lietuvas dižkunigaiti noveda pie īslaicīgas Lietuvas-Polijas ūnijas izjukšanas līdz 1501.gadam.
Polijas Mantojuma karš (1733.-1734.g.). Pēc tam, kad 1733.gadā nomira Polijas un Saksijas karalis Augusts II Stiprais, Krievija un Fancija militāri sacentās sava pretendenta ielikšanai Polijas tronī tā sauktā Polijas Mantojuma kara laikā. Francija atbalstīja Staņislavu Leščinski, bet Krievija - Saksijas kūrfirstu Frīdrihu Augustu. 
Karadarbība risinājās ap nozīmīgo Dancigas ostu, ko bija ieņēmuši Leščinska piekritēji, kas gaidīja franču atbalstu no jūras. Tomēr franču militārā darbība bija neveiksmīga, 1734.gada jūlijā krieviem krita aplenktā Danciga, un karš par Polijas Mantojumu starp Krieviju un Franciju beidzās ar krievu uzvaru un viņiem labvēlīgā karaļa Saksijas kūrfirsta Frīdriha Augusta, kas jau karadarbības laikā bija pasludinājis sevi par Polijas karali Augustu III Saksi, palikšanu Polijas tronī. Tikmēr Staņislavam Leščinskim bija Polija jāpamet. Augusta III Sakša valdīšanas laikā Polijā nostiprinājās krievu ietekme, lielās muižnieku tiesības noveda valsti lielā anarhijā.
Polijas 1.sadalīšana. 3 gadus norisa karš, kurā tā sauktā Bāras konfedrācija karoja pret Krieviju un Polijas karali Staņislavu Poņatovski. 1772.gadā notika pirmā Polijas dalīšana starp Krievijas un Austrijas impērijām un Prūsiju. Konfederācijā bija Rečas pospoļitas magnāti un šļahtiči, kas nebija mierā ar Krievijas un Prūsijas iejaukšanos Polijas iekšējās lietās. Viņi cerēja uz Osmaņu impērijas un Francijas atbalstu. Turki patiesi sāka kārtējo karu ar Krieviju 1768.gadā, bet Francijas palīdzība izrādījās daudz vājāka.
Krievu turku karos (1768.-1774.g. un 1787.-1791.g.) izrādīja teicamu karavadoņa prasmi, sakaujot pretinieku kaujās pie Kozludžas 1774.gadā, pie Rimņikas 1789.gadā, sagrāba Izmailas cietoksni 1790.gadā.

"Варшавской заутреней" называют нападение жителей Варшавы на солдат русского гарнизона, который был расквартирован в городе. Произошло это в апреле 1794 года, в четверг во время Пасхальной недели, когда многие русские солдаты находились на утреннем богослужении или спали. К восстанию жителей польской столицы призывали звоном колоколов костелов.


Гарнизон был размещен в Варшаве после второго раздела Речи Посполитой в 1792 году. Многие жители польской столицы теплых чувств к русским не питали. Ситуация в городе постоянно была близка к взрыву. Детонатором стала победа Тадеуша Костюшко над русским отрядом в бою под Рацлавицами.

С самого начала в нападении участвовали не только польские солдаты, но и гражданские лица. По сути, оружие раздавалось всем желающим. Польские власти и лично король Станислав Понятовский фактически устранились от того, чтобы помешать распространению восстания. Да и едва ли они могли что-либо предпринять.

Контроля над событиями на первых порах не было — возможно, это был вполне осознанный шаг со стороны руководства восставших. Во многом это и стало причиной того, что пощады в буквальном смысле не давали никому. Убивали и солдат гарнизона (многие из которых были без оружия), и поляков, которых считали "предателями". Щадили только офицеров, да и то не всегда.


Конечно, сказались и просчеты в командовании русскими частями. Генерал-аншеф Осип Андреевич Игельстром фактически сразу потерял контроль в управлении войсками. О том, чтобы восстановить порядок в городе, не могло быть. Отдельные части гарнизона в буквальном смысле штыками пробивали себе дорогу из Варшавы.

Из семи тысяч человек гарнизона русские потеряли треть, порядка 2200. Еще 260 человек были взяты в плен.

Апрельские события аукнулись жителям Варшавы в ноябре того же года, когда русские войска под командованием Суворова взяли штурмом предместье польской столицы — Прагу. Сам Суворов предполагал, что солдаты будут мстить за "заутреню" и понимал, что предотвратить все возможные происшествия он и его офицеры будут не в состоянии. А потому предложил мирным жителям укрыться в русском лагере. Те, кто последовал его приглашению, остались живы. Участь многих других была печальна — солдаты не желали "давать пардону".

Однако разгула насилия в самой Варшаве командование русской армии не допустил
Polija Napoleona I laikā. Napoleons radīja Varšvas hercogisti kā bufervalsti no poļu zemēm, kuras Rečas Pospoļitas dalīšanas rezultātā bija saņēmušas Austrija un Prūsija. Poļi ļoti cerēja, ka franču imperators līdzēs viņiem atjaunot savu neatkarīgo valsti. Napoleons I pats šādas cerības visādi uzturēja, taču bija visai apšaubāmi, ka neatkarīga poļu valsts ietilptu viņa plānos. Tomēr poļu imperatora armijā bija ļoti daudz.
Sadales rezultātā Krievijas impērijā nonāca Rietumukrainas, Rietumbaltkrievijas un Lietuvas zemes - tās Napoleons I neiekļāva Varšavas hercogistē. 1812.gadā Viļņas iedzīvotāji ar sajūsmu sveica franču karaspēku.
Polija pēc Napoleona I sagrāves. Pēc tam, kad 1812.gadā no Krievijas bija padzīts Napoleona I karaspēks, krievi ienāca Varšavas hercogistes teritorijā.  Pēterpilī vēl nebija aizdomājuises, ko iesākt ar Poliju, taču uz šo jautājumu nācās atbildēt visai ātri - 1813.gadā krievu karaspēks ieņēma visu Varšavas hercogistes teritoriju. Aleksandrs I šai jautājumā bija pavisam atklāts - visas Varšavas hercogistes un arī visas Rečas Pospoļitas zemes pievienot Krievijas impērijai.
Krievijas impērijas sastāvā (1813.-?). Tāds Aleksandra I lēmums gandrīz vai noveda līdz jaunam karam, pret Krieviju apvienojās Austrija, Anglija un Francija, kas noslēdza slepenu savienību. Krievijas impēriju atbalstīja tikai Prūsija. Beigu beigās tomēr rada kompromisu: Aleksandrs I bija ar mieru Austrijai atdot Krakovu kopā ar apkārtējām zemēm. Prūsija saņēma Tornu un Poznaņu. Tomēr lielākā daļa poļu zemju tomēr nonāca Krievijas impērijas valdīšanā. Uz to bāzes 1815.gadā tika izveidota Polijas valsts Krievijas impērijas sastāvā ar zināmu autonomiju. Pēc Vīnes kongresa 1815.gadā Polija bija kļuvusi par karalisti, kuras valdnieks gan bija Krievijas ķeizars. Tomēr Polijai bija savs parlaments un sava armija. 1830.gadā poļu karaspēkā izcēlās nemieri. Krievijas vietvaldis lielkņazs Konstantīns bija spiests bēgt.1831.gadā Polija proklamēja neatkarību no Krievijas. Nemierus apspieda krievu karaspēks. Vēlāk Krievija pamazām likvidēja Polijas karalisti un pievienoja poļu zemes pārējai impērijai.
Pēc I Pasaules kara. 1919.gada decembrī Antantes Augstākā padome kā Polijas austrumu robežu rekomendēja noteikt tā saucamo Kerzona līniju, nosauktu par godu Lielbritānijas ārlietu ministram Džordžam Kerzonam. Šī robeža bija noteikta pēc etniskā principa, jo poļu apdzīvotās zemes atstāja uz rieteņiem no noteiktās robežas (uz austreņiem - Ukrainas, Baltkrievijas un Lietuvas teritorijas). Tomēr Kerzona līnija nekā nerespektēja bijušās Rečas Pospoļitas teritoriju, kuras robežas XVIII gs. līdz Polijas sadalīšanai bija daudz tālāk uz austrumiem.
Poļi noignorēja Antantes lēmumu. Lieta tā, ka Polijas politiskās un militārās pozīcijas tobrīd bija visai spēcīgas - tās armija dūšīgi trenca krievu Sarkano armiju un vietējās valdības Baltkrievijā un Ukrainā. Arī Sabiedrotie nekādus pasākumus pret poļiem neuzsāka, ja nu vienīgi samazināja ieroču piegādes.
Taču 1920.gada jūlijā situācija radikāli mainījās. Krievu Sarkanā armija sāka pretuzbrukumu. Iesākumā tas norisa krieviem tik veiksmīgi, ka poļi ārpus kārtas vērsās pie Antantes pēc palīdzības, apsolot ievērot Kerzona līniju. Bija reāla varbūtība, ka lieliniekus neizdosies apstādināt. Tad Džordžs Kerzons iesniedza Maskavai notu, kurā pieprasīja apturēt uzbrukumu pie Kerzona līnijas un tad atvest karaspēku 50 km attālumā no tās. Pretējā gadījumā Antante solīja palīdzēt Polijai "visiem spēkiem." Padomju Krievija noraidīja Antantes prasības, jo bija pamatotas cerības uzvarai Polijā un dumpim Vācijā. Tomēr krievi cieta Polijā sakāvi un reālā Polijas robeža viena alga tika novilkta tālu uz austrumiem.
Hitleriešu iebrukums. Vācieši parģērba poļu armijas formās vairākus nometnēs ieslodzītos un sarīkoja uzbrukumu savai Gleivicas radiostacijai pierobežā.
Brombergas asiņainā svētdiena. 1939.gada 3.septembrī Bidgoščā (vācu Brombergā) poļi apslepkavoja apmēram 5000 vietējo vāciešu.
1939.gada 17.septembrī krievi bez kara pieteikšanas uzbruka Polijai no austreņiem un okupēja tās daļu. Okupētajā Brestā notika svinīga un kopīga vācu nacistu un krievu komunistu parāde, saskaņā ar Brestas nodošanu sarkankrieviem.
Pēc II Pasaules kara. Polijas-PSRS robeža galīgi tika noteikta tikai 1945.gada augustā - tā tika noteikta tieši pa Antantes 1919.gada decembrī piedāvāto līniju. Bija tikai dažas nenozīmīgas atkāpes par labu Polijai.
Invāzija Čehoslovākijā. Poļu spēkus vadīja Voicehs Jaruzeļskis, kas 1968.gadā kļuva par Polijas Aizsardzības ministru.
1968.gada nemieri. 1968.gada martā visā Polijā studenti izgāja ielās, protestējot pret Maskavas uzspiestā komunistiskā režīma uzturēto cenzūru un pieprasot akadēmisko brīvību. Nemieri sākās ar protestiem pret poļu romantisma laikmeta dzejnieka Ādama Mickeviča lugas aizliegšanu, jo varasiestādes tajā bija saskatījušas pretkrievisko noskaņojumu demonstrāciju. Divi šo protestu dalībnieki tika izslēgti no Varšavas universitātes. Tas savukārt izsauca demonstrāciju viņu aizstāvībai, kas notika 8.martā un pārauga valsts mēroga protestos. Izmantojot studentu nemierus, 1968.gadā izvērsa komunistiskais marionešu Polijas režīms izvērsa pretžīdisku kampaņu - no Polijas izraidīja 13 000 žīdu.
Komunistiskā režīma krišana. Polijas komunistu valdība ieviesa karastāvokli 1981.gada 13.decembrī, lai apturētu neatkarīgās arodbiedrību kustības Solidaritāte centienus veicināt demokrātiju valstī. Toreizējais komunistu līderis Voicehs Jaruzeļskis apgalvoja, ka šis lēmums bija nepieciešams, lai novērstu PSRS armijas iebrukumu. Polijas pilsētu ielās tika ievesta armija, valdība aizliedza Solidaritāti un pastiprināja cenzūru. Tūkstošiem cilvēku tika apcietināti, arī arodbiedrības līderis Lehs Valensa. Sadursmēs gāja bojā ap 90 cilvēku. Kara stāvoklis bija spēkā 586 dienas, tas tika atcelts 1983.gada 22.jūnijā. „Solidaritāte” darbojās pagrīdē.
1983.gadā poļu drošībneki piekāva līdz nāvei jaunieti Gregoržu Pržmeku. Puiša bēres pārvērtās protesta demonstrācijā pret Jaruzeļski. Ielās izgāja ap 60 000 poļi.
Komunistu režīms sabruka 1989.gadā. Jaruzeļskis izvairījās no vardarbības.  
Smoļenskas katastrofa. 2010.gada 10.aprīlī lidmašīna Tu-154, kurā atradās Polijas prezidents Lehs Kačinskis un pavadošie cilvēki, nogāzās pie Smoļenskas. Avārijā gāja bojā visi 96 lidmašīnā esošie cilvēki - daudzas augstas Polijas amatpersonas. Pastāv aizdomas par krievu diversiju.

Aplūkojamie objekti.
Varšava.
Krakova.
Gdaņska.


Polijas Tatri. Tatri - mazākais augstkalnu rajons pasaulē, vairāk nekā 25 virsotnes pārsniedz 2500 m augstumu.  Polijas teritorijā atrodas daļa no tā sauktajiem Augstajiem Tatriem (1/5 kalnu, 4/5 atrodas Slovākijas teritorijā).
      Rysy. Augstākais Polijas kalns - 2499 m.
      Morskie Oko. Ezers.
      Tatru Nacionālais parks. Parks kopējs ar slovākiem, poļu puses platība - 220,75 km2.
Zakopane. Kūrpilsētas promenāde, tirdziņi, piparbodītes, krodziņi, velonoma u.c.
      Gubalovkas kalns. Taja var uzbraukt ar vagoniņu. labs skats uz Zakopani un Tatru kalniem.
      Gronkova. Kalniešu ciems.

Debnas koka baznīciņa. UNESCO sarakstā. Celta tikai ar cirvjiem un bez naglām.
Atraktīvi goralu plostnieki. 

Beskidu grēda. Karpatu kalnu grēda Polijā.
      Virsotne - Babia Gora.
      Pa Vahas upi var braukt ar plostiem.
      Sulovske Skaly Valsts dabas parks. Klinšu radzes un kanjoni.

Polijas Karpati.
      Sanoka. Ziemas kūrortpilsēta. Daļa pilsētas vēl saglabājusi viduslaiku vaibstus.
      Sanokas Brīvdabas muzejs. Lielākais un kvalitatīvākais visā Polijā. Te apskatāmas Polijas Ukrainas pierobežas un Karpatu kalnu XVIII-XX gs. raksturīgās saimniecības.
      Solinas ezers. Izbrauciens ar kuģīti.
      Lankutas pils. Iespaidīga kariešu kolekcija, viena no lielākajām visā Eiropā.

Sandomierža. Viena no vecākajām Polijas pilsētām, saukta par "Mazo Romu."

Lihenes baznīcas komplekss. Polijas lielākā katedrāle, kas var uzņemt 17 000 cilvēku.
Gņezno. Pirmā Polijas galvaspilsēta. Tās katedrālē aizsākusies Polijas vēsture.
Olandia. Brīvdabas muzejs.

Poznaņa.
      Vecpilsēta.
            Rātslaukums.
            Vecās alus darītavas kvartāls.
Atzīts par vienu no pasaules labākajiem tirdzniecības centriem.
Biskupinas pilskalns. Poznaņas tuvumā.  

Jarocinas Brīvdabas muzejs.

Kališa. Polijas vecākā pilsēta ar vairāku tūkstošu gadu vēsturi. Vecpilsētas plānojums saglabājies no XIII gs. Vecpilsēta apbūvēta ļoti cieši, daudzi tilti un tiltiņi pār Prosnas upi. Apkārt tirgus laukumam daudz atjaunotu viduslaiku ēku.
      Kazimierzowska tornis.
      Ostrzeszow. vecpilsēta.

Antonin medību muiža. To apmeklējis izcilākais poļu komponists Frederiks Šopēns.
Dobrzyca pils. Uzbūvēta par brīvmūrnieku naudu. Īpaši izceļama bibliotēkas kolekcija, kas ir lielākā brīvmūrnieku bibliotēkas kolekcija Austrumeiropā.

Vloclaveka.

Ciechocinek. Pilsēta atrodas Vislas upes ielejā, ir viens no skaistākajiem SPA kūrortiem Polijā. Te ir neparastas sāls gradētavas, kas rada ļoti veselīgu mikroklimatu - tas palīdz dažādās elpošanas, ādas, alerģiskās, vairogdziedzera u.c. slimībās.

Toruņa. Gotikas pērle, UNESCO sarakstā. Tiek uzskatīta par vienu no skaistākajiem viduslaiku arhitektūras kompleksiem Polijā. Kopernika dzimtā pilsēta.
      Priaņiku muzejs.

Inovroclavas sāls gradētavas.

Bidgošča. Ar 600 gadu vēsturi. Slavena mūzikas aprindās ar lieliski saglabājušos jūgendstila arhitektūru.

Chelmno. Saglabājies pilsētas viduslaiku plāns no XIII gs. Daudz gotikas stilā celtu māju, baznīcas, aizsargsienas un torņi, īpaši skaisti renesanses rātsnami.

Grudžjadža. Pilsēta Vislas krastos, pilsētas mūri.

Malborkas pils. Ar restorānu.

Ap 90 000 cilvēku no visām Polijas malām pirmdien devās ikgadējā svētceļojumā uz klosteri, kur atrodas viens no svarīgākajiem Polijas reliģiskajiem simboliem - Čenstohovas Dievmātes svētbilde.

Čenstohova.
     
Jasna Goras klosteris. Svētceļojumu uz Jasna Goras klosteri Polijas dienvidu pilsētā Čenstohovā ticīgie veic ik gadu, lai atzīmētu Svētās Jaunavas Marijas Debesbraukšanas svētkus 15.augustā. Čenstohovas Dievmātes svētbildi dēvē arī par Melno Madonnu. Tā saņem ne tikvien reliģisku godināšanu, bet arī simbolizē Polijas izdzīvošanu par spīti ārvalstu iebrukumiem daudzu gadsimtu garumā. Melnā Madonna bija iepriekšējā pāvesta Jāņa Pāvila II visvairāk godātā svētbilde. Par reliģiski nozīmīgu simbolu to uzskata arī bijušais kustības "Solidaritāte" vadītājs un Polijas prezidents Lehs Valensa.
Jasna Gora klosteris ik gadu piesaista svētceļniekus no visas pasaules. Pagājušajā gadā to apmeklēja 4,5 miljoni cilvēku.

Osvencimas nometne.

Belovežas gārša. Atrodas abpus Baltkrievijas un Polijas robežai, UNESCO sarakstā Tas ir viens no pēdējiem un lielākajiem atlikušajiem Eiropas līdzenumu dižmežiem. 

Vigierski Nacionālais parks.
Augustovas kanāli.
Izbrauciens ar kuģīti.
Stancziky dzelzceļa viadukts. Augstākais Polijā atgādina romiešu akveduktus.
Draudzības kurgāns. Polijas, Krievijas un Lietuvas robežu krustpunkts.
Suvalku Dabas parks.
Veļičkas labirinti.
Sāls racēju izveidotās pazemes ejas.

Vroclava. 
      Vecpilsēta.

Stolowe Kalnu nacionālais parks. Īpatnēju klinšu formu daudzveidība. Bļedne Skaly aizu un strupceļu labirints starp 10 m augstiem klinšu blokiem ar nosaukumiem - Klints segli, Vistas kāja, Lielā beka, apskates platforma Klints kausi. Szczeliniec Wielki virsotne (919 m) - Stolowe kalnu grēdā, kurā erozija izveidojusi skaistas klinšu formas: Vista, Mamuts, Kamielis. Princeses Emīlijas galva.

Zelta raktuves. Pazemes muzejs, kurā katram ir iespēja izmēģināt laimi zelta skalošanā.
Lāču ala. Skaista, kopgarums 3 km.

Oicovas Nacionālais parks. UNESCO sarakstā. Interesantas kaļķakmens klintis. Ainavisks juras reģiona apvidus, kur skatāmas krāšņas kaļķakmens klintis ar pilīm un pilsdrupām.

Goldapa.

Mazūrija.
      Mauervaldes bunkuri. Te no 1940.-1944.gadam tika uzceltas 250 ēkas, tai skaitā 30 dzelzbetona bunkuri, kas vēl ļoti labi saglabājušies. Dažu sienu biezums sasniedz pat 7 m.
      Kentžina.
      Mikolajki.
Viens no galvenajiem Mazūrijas ezeru tūrisma centriem. Izbrauciens ar kuģīti pa Mazūrijas ezeriem un kanāliem Gižicko-Mikolajki. 
      Pinas pils.
      Galingu akmens laik meta apmetne.
      Rucianes Nida.
      Elka.
      Vigri klostera komplekss.
Zvanu tornis, no kura paveras lielisks skats uz visu pludmali un ezeru.

Gar Kaļiņingradas apgabala robežu senie šaurie Austrumprūsijas ceļi un mazie ciematiņi ar fahverka stilā celtajiem namiem.

Fromborka. Pilsēta ar nelielu, kompaktu, bet ļoti skaistu vecpilsētu jūras krastā.
Elblaga. Atjaunota vecpilsēta.
Sopota. Garākais koka mols Eiropā.

Kašubas novads. Neparasts, izceļas ar ainavu un reljefa daudzveidību, dzidrajiem ezeriem, izteiktām tradīcijām un unikālu folkloru.
      Kartuzyr saimniecība. Ginesa grāmatā ierakstītais garākais dēlis pasaulē un vienlaidus garākais koka kroga galds.
      Kašubas nams, kas stāv uz jumta.
      Kašubas acs. Skatu platforma ar lielisku skatu uz apkārtni.

Olštineka. Tautas būvniecības muzejs, viens no vecākajiem Polijā, kur skatāmas ēkas no Vārmijas, Mazās Lietuvas, Sembas un Mazūrijas.

Vadovice. Pāvesta Jāņa Pāvila II dzimtā pilsēta.

Ļubļina. 
      Vecpilsēta.

Zamošču vecpilsēta. UNESCO sarakstā. 
Pšemisla vecpilsēta. Karpatu kalnu pakājē.

Lejassilēzija.
Ksjonžas pils.
3.lielākā Polijā.

Polijas Austrumprūsija.
      Hitlera štābs "Vilku midzenis."

Raksti.
Sarkanbrūno uzvaras parādei Brestā - 75.


Saites.
Poļi.