Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Prūsijas valsts (1701.-?)

Senprūšu zemes iekaroja un pakļāva vācu krustneši XIII gs., tās iekļaujot Vācu ordeņa valsts sastāvā. 1525.gadā ordeņa valsti pārdēvēja par Prūsijas hercogisti, un par tās galvaspilsētu kļuva Kēnigsberga. 

Prūsijas valsts nodibināšana (1701.g.). 1701.gadā tika nodibināta Prūsijas karaliste, kas bija spēcīgākā no vācu valstīm, un tai vēlāk bija liela loma Vācijas impērijas izveidošanā. Apvienotajā Vācijā reģionu ap Kēnigsbergu nodēvēja par Austrumprūsiju.

Prūsija Septiņgadu karā (1756.-1763.g.). Nesekmīgi karoja Septiņgadu karā, tomēr tai izdevās iziet no kara bez teritoriāliem zaudējumiem. Polijas sadalīšana nozīmīgi paplašināja Prūsijas valsts teritoriju.

Tilzītes miera noteikumi (1807.g. 9.VII). 1804.gadā Prūsija pievienojās 4.pretfranču koalīcijai, kas beidzās ar sakāvi. Militārā neveiksme maksāja Prūsijai pusi teritorijas, ko paņēm Napoleona I Francija saskaņā ar Tilzītes mieru. Prūsija zaudēja nozīmīgas teritorijas, no kurām nodibināja Vestfāles karalisti un Varšavas hercogisti. Prūsijai arī tika uzlikta kontribūcija 100 miljonu franku apmērā par labu Francijai. Prūsijas armija bija jāsamazina līdz 40 000 cilvēkiem, uz Prūsiju tika attiecināts dekrēts par kontinentālo blokādi. 

1812.gadā Frīdrihs Vilhelms III piedalījās karagājienos pret Krieviju. Napoleona I militārā neveiksme ļāva Prūsijas karalim 1813.gada martā pieteikt karu Napoleona I Francijai. Pēc Napoleona I sakāves Prūsija, saskaņā ar Vīnes kongresā nolemto, saņēma Vestfāli, Reinas apgabalu un daļu Saksijas.

1866.gadā Prūsijas sastāvā tika iekļauta Frankfurte pie Mainas.

Saites.
Vācija.