Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Rjūriks

Roðrekr, Рюрик.
Rjūriku vīkingu dinastijas dibinātājs Kijevas Krievzemē, pusmītiska persona.

Radniecība. Nākamais kņazs Oļegs Viedais bijis kādās radnieciskās attiecībās ar Rjūriku, domājams, ne visai tuvās.
Dēls - Igors.
944.gada krievu-bizantiešu līgumā tiek minēti Igora brālēni, kas nozīmē to, ka Rjūrikam vēl bijuši bērni, domājams, meita vai vairākas meitas.

Vai vēsturiska persona? Vēsturnieki tā arī nav nonākuši pie vienota viedokļa par Rjūrika personas vēsturiskumu. Galvenās šaubas rada tas, ka Rjūriks minēts vienīgi Kijevas hronikā "Pagājušo gadu stāsti" (Povesķi vremennih ļet, sauktu aī par Nestora vai Kijevas hroniku), un nevienā citā.
Pēc rūpīgas meklēšanas eiropiešu hronikās tomēr izdevās uziet ko atbilstošu - Jitlandes hedvingu Rjōriku (Hro/rek). Abu personāžu saistība gan visai nedroša: līdzīgi skanoši vārdi, viens vēsturiskais laiks un tas, ka rietumnieku Rjōrika pieminējumi izbeidzas apmēram tad pat, kad mirst krievu hroniku Rjūriks.

Rjōriks pirms Rjūrika. Par Jitlandes vīkingu Rjōriku zināms, ka ts dzimis ap 800.gadu. Lielāko savas dzīves daļu pavadījis cīņās par varu pār Jitlandi un Frīslandi. Iespējams, kristījies kopā ar savu vecāko brāli Haraldu, kad tie abi kļuva par franku imperatora Ludviķa Dievbijigā vasaļiem. Tomēr kristietis bija tikai formāls un neatteicās no saviem pagāniskajiem ticējumiem.
Pēc brāļa Haralda nāves vairākus gadus valdīja zemes īpašumā, bet 840.gados Lotāra I valdīšanas laikā kļuva par bezzemnieku un sāka laupīt jūrā - laupīja vāciešus, angļus un frankus, iemantojot iesauku "Kristietības čūla" (Jel Christianitatis).
850.gadā Rjōriks atkuģoja uz Angliju ar 350 laivām, izlaupot piekrastes salas. Lai nomierinātu trakojošo vīkingu, imperators bija spiests atgriezt tam zaudēto lēni. No šī brīža (850.gadi) Rjōriks kļuva neaktīvāks, lai gan vēl arī 860.gados ņēma dalību vairākās rietumeiropiešu ķildās. Pēdējo reizi viņš minēts 873.gadā.
Tādejādi vismaz teorētiski ir iespējams, ka Rjūriks ne agrāk par 855.gadu pārnesis savu rezidenci uz Baltijas jūras austrumu krastu un nodarbojās galvenokārt ar sava lēņa pārvaldīšanu.

Rjūriks saskaņā ar slāvu hroniku. Te pausts, ka Rjūriks ieradies Novgorodas zemēs 862.gadā un miris 882.gadā. Tātad šo 20 gadu laikā Rjūriks arī aizsāka austrumslāvu valstiskumu.
Hronika vēsta, ka par savu mantinieku mirstot Rjūriks atstājis trīs gadus veco Igoru.

Askolds un Dīrs. Vairāk kā par pašu Rjūriku zināms par diviem tā karavadoņiem - Askoldu un Dīru, kurus reizēm sauc arī par Kijevas kņaziem IX gs. 2.pusē. Saskaņā ar hroniku, Askolda un Dīra vadībā Kijevas karadraudze veica pirmo karagājienu un Konstantinopoli vēl pirma "varjagu piesaukšanas." Daļa krievu vēsturnieku šo faktu uzskata par tādu, kas noliedz Senās Kijevas Krievzemes saistību ar normaņiem.
Saskaņā ar hroniku abus ap 882.gadu nogalinājis Novgorodas kņazs Oļegs, apvienojot Kijevu un Novgorodu.

Aplūkojamie objekti.
Šumu kalns. Šumgara - "Trokšņu kalns" no krievu valodas. Nosaukums saistīts ar dīvainu saucošu skaņu, kas reizēm nāk no kalna. Divpakāpju zemes uzbērumkalns, kurā, pēc nostāstiem, apbedīts Rjūriks. Pēc krievu nostāstiem kalnā atradusies svētnīca, kas iegāzusies iekšā. Ja atnākot vakarā vai kādā īpašā laikā, tad iespējams dzirdēt zvanu skaņas, kas nāk no zemes apakšas. 
Ģeofiziskie pētījumi parādījuši, ka kalna iekšīenē ir tukšumi un pazemes ejas. Tomēr izpētīt kalnu neviens tā arī nav saņēmies. 2003.gadā Pēterpils arheologu ekspedīcijas Lužas vienība uzgāja kalnā akmeni ar iegravētu trejdeksni - nu gluži kā Rjūrika zīme uz tā zīmoggredzena. Ekspedīcijas darba atskaiti nosūtīja uz Maskavu, bet no turienes atnāca pavēle akmeni novietot atpakaļ (atceramies Tamerlana kapeņu lāstu!). Akadēmiskā zinātne noliedz kalna saistību ar Rjūriku. Šeit uzturējies un netālu no kalna dzīvojis Nikolajs Rērihs (uzskata, ka cēlies no Rjurikovičiem!). Tuvākos 100 gadus še aizliegti izrakumi.

Rjūriku pilskalns. (Городище Рюриково) Novgorodas apgabalā.

Saites.
Kijevas kņazi.
Kijevas Krievzeme.