Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Sinantrops

„Ķīnas cilvēks,” saukts arī par Pekinas cilvēku.

Sinantrops ir nozīmīgs posms teorijā, kas pieņem, ka cilvēks radies Āfrikā, no kurienes pirmo reizi izceļojis pirms aptuveni 1,8 miljoniem gadu.

Apraksts. Pieder pie pitekantropiem („pērtiķcilvēkiem”).
Līdz XX gs. 20.gadiem pētnieki bija pārlecināti, ka Ķīnā cilvēks ieradies visai vēlu.

Atradumi.
Pekinas tuvumā – pirmais sinantropa atlieku un viņa darbarīku atradums 1929./30.gadā. Datē ar periodu 300 – 100 tūkstošu g.pmē. Atliekas tika uzietas 54 km uz DR no Pekinas Cžoukoudanas alu kompleksā, kurā tika veikti pētījumi no 1921.-1966.gadam. Atliekas, izrādās, ir 200 000 gadu senāks nekā iepriekš domāts. Astoņdesmit gadu laikā Čžoukoudanā notikušas daudzas antropologu un paleontologu ekspedīcijas, kuru gaitā atrasts liels daudzums (ap 17 000) rupji apstrādātu akmens darbarīku un aptuveni 50 atsevišķu hominīdu dažādas skeleta daļu atliekas. 20. gs. II pusē Pekinas cilvēks, kopā ar Javas cilvēku tika pieskaitīts homo erectus apakšsugām un tā ierašanos Čžoukoudanā attiecināja uz laiku pirms 250 000 - 500 000 gadiem. Precīzāku datējumu nevarēja iegūt, jo nebija tehnoloģiju, kas būtu piemērotas atradumu vietas nogulumu raksturam. Tagad, izmantojot relatīvi jaunu kvarca kristālos esošo alumīnija un berilija izotopu pussabrukšanas periodu noteikšanas metodi, ķīniešu zinātniekiem no Naņingas universitātes izdevies iegūt datējumu, kas sinantropa parādīšanos Pekinas reģionā ļauj atbīdīt atpakaļ līdz 680 000 - 780 000 gadu.

Pagaidām nav liecību, ka homo erectus būtu devies uz Eiropu. Tā ceļu uz Āziju iezīmē Dmanisi fosīliju atradums Gruzijā, kuru vecums noteikts 1,75 miljoni gadu.

Dienvidāzijā senākais homo erectus atradums ir Javas cilvēks, kas datēts ar 1,6 miljoniem gadu. Pastāv uzskats, ka Dienvidu un Ziemeļāzijas homo erectus zari attīstījušies atsevišķi, lielo tropisko mežu masīvu atdalīti. Atsevišķi antropologi uzskata, ka sinantropi bijuši mūsdienu ķīniešu priekšteči, lai arī zinātnieku lielākā daļa šim viedoklim nepiekrīt, ķīniešu, tāpat kā pārējo moderno cilvēku izcelsmi attiecinot uz Homo sapiens migrāciju no Āfrikas pirms 200 000 gadu.

Raksti.
Pekinas cilvēks par 200 000 gadiem senāks nekā iepriekš domāts.

Saites.
Cilvēka evolūcija.